EDİTÖR BAŞVURU
HaberlerListelerSağlık

Diş Eti Problemleri ve Problemlerle Baş Etme Yolları

Diş Eti Problemleri ve Problemlerle Baş Etme Yolları

Diş etlerine en az dişlerimiz kadar önem verilmeli ve bakımı ihmal edilmemelidir.  Diş etleri düzenli bir şekilde temizliği yapılmadığı takdirde tıpkı dişlerde olduğu gibi zararlı bakterilerin yuvası haline gelmektedir. Yiyecek artıklarının biriktiği diş diplerinde plaklar, tartarlar ve mikroorganizmalar birikir, bu da hem dişlere hem de diş etlerine zarar vermektedir. Giderek büyüyen bu problem zamanla diş çürüklerine ve hatta diş eti çekilmelerine neden olmaktadır. Bu nedenle diş ve diş eti temizliğinin ihmal edilmemesi son derece önemlidir.

Dişeti Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir

Diş eti hastalığı belirtileri; yemek yerken, diş fırçalarken veya durup dururken meydana gelen diş eti kanamaları, diş etlerinde meydana gelen kızarıklıklar ve renk değişiklikleri, diş eti bölgesinde oluşan ufak şişlikleri ve ağızdan gelen kötü kokulardır. Sağlıklı bir diş eti pembe ve parlak bir görünüme sahiptir ve bu bölgede kanama meydana gelmez. Eğer bunun dışında bir diş eti görünümüne sahip iseniz ve diş etleriniz de bir problem olduğunu düşünüyorsanız zaman kaybetmeden doktor muayenesine gitmelisiniz.

Dişeti Hastalıklarının Tedavisi

Diş eti tedavisi özellikle ağır olmayan vakıalarda kolayca yapılabilmektedir. Diş etlerinde meydana gelen çekilmeler ve kanamalar doktor muayenesi sonrasında tespit edilerek uygun tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Hafif vakıalarda diş ve diş eti temizliği yapılarak uygun bakım programları ile diş etleri eski görünümüne kavuşturulurken daha ileri vakalarda diş eti ameliyatları devreye girmektedir. Diş eti ameliyatı ile birlikte diş eti düzensizliğinin de önüne geçilerek temizliği kolay yapılabilir hale getirilebilmektedir.

İlginiz Çekebilir

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu