Faydalı BilgilerListeler

Diş çürükleri ve önleme yolları

Dişlerin iç kısmına çikolata başta olmak üzere şeker içeren gıdalar ve asitli içecekler yerleşirler. Diş minesini zaman içerisinde yıpratan zararlı maddeler de diş çürümelerine sebep olur. Eğer dişler düzenli bir şekilde fırçalanmaz ise bu çürüme süreci daha da hızlanır. Dışarıdan alınan gıdalarda yer alan zararlı maddeler diş yapısına asit olarak etki eder ve böylece çürükler meydana gelir. Çürükler ise çoğunlukla diş minesi üzerinde başlar. Sonrasında dişin daha yumuşak bir yeri olan iç tabakaya doğru ilerler. Aynı zaman da şekerli gıdalar katkı maddeleri ile birleşerek dişleri tehdit eder. Bununla beraber karbonhidratlı besinler de dişler arasında kaldığı zaman çürümeye yol açar.

Ağızda yaşayan bakteriler de diş sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.  Ağız içerisindeki bu bakteriler diş minesinin erimesine sebep olan zararlı asitlerini ağzın diğer kısımlarına da bulaştırır. Kolay bir şekilde fark edilebilen diş çürükleri, bulunduğu bölgede ağrı ve kararmaya sebep olur. Bununla beraber ağız kokusu da ortaya çıkar.

Diş çürüklerinden arınmış, daha sağlıklı dişlere sahip olmak için yapılması gerekenler:

Diş çürüklerinden arınmış, daha sağlıklı dişlere sahip olmak için yapılması gerekenler:

  • Öncelikle yapılması gereken dişlerin sabah ve akşam düzenli olarak fırçalanmasıdır. Diş fırçası temizlemede tek başına yeterli olamayacağı için onunla beraber diş ipi de kullanılması gerekmektedir. Bu sayede de diş fırçasının ulaşamamış olduğu yerler temizlenmiş olacaktır.
  • Diş çürüklerine karşı dikkat edilmesi gereken bir şey de diş fırçasının düzenli aralıklar ile değiştirilmesi gerektiğidir. 3 ya da 4 ayda bir değiştirilmesine özen gösterilmelidir. Ayrıca 6 ayda bir olmak üzere de diş doktoruna kontrollere gidilmelidir.
  • Aynı zaman da karbonhidratlı, şekerli ve asitli gıdaların tüketimine de belli bir sınırlama getirerek, kontrol altına alınması gerekmektedir. Çocukların bu besinlerden uzak durması diş sağlığının yanı sıra vücut sağlığı için de gereklidir. Bu gıdaların tüketimi sonrasında hemen dişlerin fırçalanması gerektiğini de unutmamak gerekir.
  • Diş çürüklerinin önüne geçmek için yapılabilecek diğer bir şey ise ağız gargaralarıdır. Bunun dışın da diş macunu seçimleri de fazlası ile önemlidir.
  • Klorür oranı fazla yüksek olmayan diş macunları kullanımı diş sağlığı için daha faydalıdır.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu