Faydalı BilgilerListeler

Dikenli İncir Faydaları, Yaprağının Zararları Nelerdir?

Dikenli İncir Nedir

Dikenli İncir Nedir

Sıcak ve kuru iklimlerde yetişen kaktüslü bir bitki olan dikenli incir ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişmektedir. Latincede ismi Opuntia ficus indica olan dikenli yemiş sağlık için birçok faydası bulunan bir bitkidir. Dikenli incirin içinde çekirdeği bulunur ve dış kabuğu oldukça serttir. Yüzeyinde dikenleri olan dikeni incir kaktüse benzemektedir. Bazı bölgelerde frenk inciri olarak da bilinen dikenli incir tüketilebilen bir meyve çeşididir. Bağırsak ve sindirim sağlığı için faydalar içeren dikenli incir yorgunluk ve halsizlik gibi şikayetlerin azalmasına yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Dikenli İncir Nasıl Tüketilir

Turuncu ve sarı renklere sahip olan dikenli incirin kabuğunun içinde incir meyvesi vardır. Dikenli incir C vitamini kaynağıdır ve içerdiği diğer faydalı vitamin ve mineraller ile bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Dikenli incir, genellikle kabukları soyulduktan sonra tüketilir. Diğer tüketim şekilleri ise votka ve şeker yapımında kullanmak içn incir suyunun çıkarılmasıdır.

Dikenli İncir Faydaları

Dikenli incir C vitamini zengini bir meyvedir ve iyi bir antioksidan kaynağıdır. İçinde bulunan vitamin ve mineraller ile sindirim sistemi sağlığından, bağışıklık sistemine sağlık için birçok fayda içerir. Dikenli incirin faydalarını detaylı olarak aktaralım.

Dikenli İncir Sindirim Sistemine Yardımcıdır; Sindirim sisteminin düzenli çalışması vücudun genel sağlık durumu için oldukça önemlidir. Sindirim sisteminin yavaş çalışması; kabızlık, şişkinlik ve mide gazı gibi şikayetlerin artmasına neden olur ve bu şikayetler kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Bu noktada sindirim sistemini destekleyen lif,vitamin ve mineral zengini besinlerin tüketimi önem kazanır. Dikenli yemiş bu besinlerden birisidir. İçinde bulunan C vitamini sindirim daha iyi çalışmasını sağlar ve kabızlık ve mide gazı gibi şikayetlerin azalmasını sağlar.

Kolesterol Düzenlenmesini Sağlar; Birçok kişinin sağlıksız ve aşırı yağ tüketiminden kaynaklanan yüksek kolesterol şikayeti vardır. Kolesterolün dengelenmesi için hangi besinlerin tüketildiği önemlidir. Dikenli incir kötü kolesterol seviyesini yükseltmez ve kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur.

Yorgunluk ve Halsizliğe İyi Gelir; İş hayatı,şehir hayatı yada hava değişimlerinin neden olduğu şikayetlerin başında halsizlik ve yorgunluk gelir. Çoğu kişide kronik bir şikayet haline gelen bu şikayetleri azaltmak için sağlıklı beslenme ve uyku düzeninin sağlanması gelmektedir. Vitamin ve mineral zengini besinlerin tüketilmesi bağışıklık sistemini de güçlendirerek kişiye enerji verir ve yorgunluğu azaltır.

Tokluk Hissi Verir; Kilo vermek ya da mevcut kiloyu korumak için doyurucu besinler tüketilmeli ve uzun süre tok kalmayı sağlayan yiyecekler tercih edilmelidir. Sağlıklı besinler tüketerek uzun süre tok kalmak mümkündür. Bu besinler şeker gibi kan şekerini aniden yükseltip düşürmediği için kısa süreli acıkmaya neden olmaz. Dikenli için içerdiği faydalı vitamin ve mineraller ile uzun süre tok kalmayı sağlar. Böylece ani açlık krizlerinin önüne geçer ve kilo vermeyi sağlar.

Solunum Yolu Hastalıklarına İyi Gelir; Kış aylarında ya da hava değişimleri nedeniyle virüsler en çok üst solunum yollarını etkiler. Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi üst solunum yollarının geçmesi için ilaç tedavisinin dışında bağışıklık destekleyici besinlerin de etkisi büyüktür. Dikenli incir C vitamini zengini olması ve bağışıklık güçlendiren antioksidanlar içermesi ile üst solunum yolu hastalıklarının kısa sürede geçmesine yardımcı olur. Vücudun direncini kıran ve hastalığa neden olan virüs ve bakterilerin yok olmasını sağlar.

Enfeksiyonları Temizler; Bazı hastalıklar vücutta enfeksiyon oluşma riskini arttırır. Vücutta enfeksiyon olması farklı hastalıkların oluşmasına neden olur. Enfeksiyonlardan korunmak ve enfeksiyon kaynaklı hastalıkların geçmesini sağlamak için vücut direncini arttıran şifalı besinler tüketmek çok faydalıdır. Dikenli incir C vitami içermesi ve antioksidan kaynağı olması sayesinde vücudun direncini arttırır ve enfeksiyon riskini azaltır. Var olan enfeksiyonların geçmesine yardımcı olur.

Cilt Sağlığını Korur; Cilt yüzeyi yaşı ilerlemesi ile birlikte sıkılığını ve canlılığını yitirmeye başlar. Cildi korumak ve yaşlanma etkilerine karşı korumak için; cilt temizliği sağlanmalı ve cilt nemsiz bırakılmamalıdır. Cildi dışarıdan bakmak kadar içeriden de beslemek gerekir. Cilt sağlığını koruyan besinler cilt hücrelerinin canlanmasını sağlar ve yaşlanma etkilerinin azalmasına yardımcı olur. Bu besinlerden birisi de dikenli yemiştir. C vitamini kaynağı olan ve faydalı mineraller içeren dikenli yemiş; cilt hücrelerinin daha canlı olmasını sağlar.

Dikenli İncir Yaprağının Zararları

İnsan sağlığı için faydaları ile bilinen dikenli incirin bazı alerjik bünyelere yan etkileri olabilir. Kabuklu ve dikenli bir meyve olan incir soyulurken elleri acıtabilir. Dikenli incir yaprağının genellikle yemeği yapılır. Ancak hamile ve emziren annelerin tüketilmesi önerilmez.

İlginiz Çekebilir
pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu