Hayvanlar AlemiListeler

Denizatı Nedir? Nasıl Ürer? Özellikleri Nelerdir?

Denizatı Nedir? Nasıl Ürer? Özellikleri Nelerdir? Konu hakkında merak edilen tüm bilgileri detaylı şekilde içeriğimizde bulacaksınız.

Suyun bedenindeki en ilginç canlılardan biri denizatıdır. İnsanların oldukça ilgisini çeken benzersiz bir görünüşü vardır. Adı nereden geldiği bilinmese de  ata benzerliğiyle denizatı adını almıştır.

Denizatının burun yapısı çok belirgindir ve kolayca tanımlanmalarına yardımcı olur. Denizatları balık türünden olmasına rağmen, iyi yüzücüler değildirler. Suda pek fazla yüzmezler, bu yüzden çoğu zaman dinlenme aşamasında görülürler. Farklı omurgasız hayvanlar ve küçük balıklarla beslenirler.

Denizatları Dünyadaki birçok su kütlesi içinde bulunurlar. Doğada sığ, sıcak ve tropikal yerleri tercih ederler.

Bazı denizatları çok küçüktür ve onları bulmak daha zorlaşmaktadır. En küçük türler yaklaşık ½ inç boyundadır. En büyüğü yaklaşık 8 inç boyunda. Bu iki spektrum arasında bulunan birçok tür bulunmaktadır.

Tanımlanmış yaklaşık 40 farklı denizatı türü vardır. Hepsinin ortak özelliklere sahip olmalarına rağmen bunları çeşitli kategorilere sokacak kadar farklılıklar vardır. Bazıları renklerini çok değiştirebilir, böylece çevrelerine sürekli uyum sağlayabilirler.

Denizatlarının fosillerine çok fazla rastlanmaz. Ancak araştırmalara göre denizatlarının yaklaşık 3 milyon yıl öncesine dayanmaktadır. Denizatının sığ su bölgelerinde evrimleştiği düşünülmektedir.

Denizatı, alt beden üzerinde bir sırt yüzgeci ve solungaçlarının yakınında kafa üzerinde bulunan pektoral yüzgeçleri olan gerçek bir balıktır.

Bukalemun gibi denizatı renk değiştirebilir, böylece deniz otlarındaki çevreyle uyuşurlar. Bu kamuflaj kendilerini yengeç gibi yırtıcılardan korur.

Denizatı Özellikleri Nelerdir?

Denizatı Özellikleri Nelerdir?

Üremeleri, Erkek denizatlarının hamile kaldığı tek tür olduğu için dikkat çekicidir. Dişi, yumurtalarını kese içinde kendi gübrelendiği erkeğe aktarır. Yavrular yumurta içerisindeyken, içerdikleri oksijenden gıdaya kadar herşeyi kese içerisinden alıyorlar. Gebelik süresi 14 günden 4 haftaya kadar değişir. Doğum yaparken kasılmaları 12 saat kadar sürebilir.

Renk : Denizatı rengini çok hızlı bir şekilde değiştirebilir ve kendisini bulduğu herhangi bir çevreyle eşleşebilir.

Vücut : Denizatlarının çoğunun diğer balıkların  aksine, eksko iskeleti vardır. Vücutları, et ile kaynaşmış, sert, harici, kemikli tabaklardan oluşur.

Yetişme ortamı : Denizatları, özellikle sığırcık çim yatakları olmak üzere sığ çimlenme bölgelerinde yaşarlar. Kışın kaba havadan kaçmak için daha derin sulara girerler.

Türleri : Dünyada yaklaşık 40 tür denizatı ve muhtemelen birçok alt tür bulunmaktadır. Bilim adamları deniz-atlarını tanımlamaktan dolayı  genellikle zorluk çeke

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu