Faydalı BilgilerListelerSağlık

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Asya kökenli defne yaprağı, yaprak dökmeyen, sağlam bir ağaç cinsine ait yapraktır. Peki defne yaprağı nelere faydalıdır? Detaylar yazımızda.

Asya kökenli defne yaprağı, yaprak dökmeyen, sağlam bir ağaç cinsine ait yapraktır. Kaynatılarak veya damıtılarak oluşturulan defne yaprağı yağılaurus nobilis adlı akdeniz cinsi defne yaprağından elde edilir. Defnenin bir diğer adı da Akdeniz defnesi olarak bilinmektedir.

Defnegiller ailesinin en çok tercih edilen bitkisi olan defne, küçük ağaç veya uzun çalı şeklindedir. İçeriğindeki uçucu yağların sayesinde, tıbbi alanda kullanılması binlerce yıla dayanır. Şifa kaynağı bitkinin, sağlıklı bir vücuda kavuşturmadaki rolü, içeriğinin vitamin ve minerallerle zengin olmasından kaynaklanmaktadır. Antik Yunan çağında, defnenin bulaşıcı hastalıklara karşı koymaktan gök gürültüsüne karşı koymaya kadar bir gücünün olduğuna inanılırdı. Antik Yunan’ da dini, kültürel ve ilaç yönden önemli bir yere sahip olmuştur.

Defne yaprağı yağı için laurus nobilis türünün kullanılması, içeriğindeki zengin minerallerin faydasının daha etkili olması ile ilgilidir. Özel uçucu yağlar ve kendine özgü moleküler yapısından dolayı aromaterapide liste başıdır. Güzel kokusu ve aromatik yapısı sayesinde, rahatlatıcı bir etkisi vardır.

Defne Yaprağı Yağının Faydaları Nelerdir?​

Defne Yaprağı Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Antiseptik etkisi vardır.
 • Antibiyotik özelliğine sahiptir.
 • Solunum yollarında etkilidir.
 • Sinirsel hastalıklara etkisi vardır.
 • Ağrı kesicidir.
 • İştah açıcıdır.
 • Kas sağlığını sağlar.
 • Mide rahatsızlıklarını önler.
 • Ateş düşürücü etkisi vardır.
 • Böcek ilacı olarak kullanılır.
 • Stresi azaltıcı etkisi vardır.
 • Terlemeyi sağlar.
 • Enfeksiyon riskini azaltır.
 • Diş sağlığına faydası vardır.
 • İshale iyi gelir.
 • Soğuk algınlığını önler.

Antiseptik

Defne yaprağı yağı, antiseptik özelliği sayesinde, yaralara karşı kalkandır. Tetanos riski olan, paslı yaralanmalarda, bakterilerin büyümesini engeller. Enfeksiyonlara karşı yaraları korur.

Antibiyotik

Mikrop, bakteri ve mantarların büyümesini engelleyen bir özelliği vardır. Antibiyotik özelliğinin bir faydası ise antibiyotik ilaçlar gibi yan etkisinin olmamasıdır. Dolayısıyla, ağır dozlarda kullanılan antibiyotik sürecinden daha sağlıklı bir etki bırakır. Dolayısıyla karaciğeri ve kalbi etkileyecek bir sorun yaratmaz.

Nevralji

Boğaz, kulak, bademcik gibi ağrılarda, burun ve gırtlak iltihabı gibi ciddi rahatsızlıklarda etkilidir. Bu lokasyonlarda oluşan şişliği giderici etkiye sahiptir. Bölgelerde ağrı hissini azaltması, sinirler üzerindeki baskıyı hafifletmesi defne yaprağı yağının faydaları arasındadır.

Solunum Yolları Tedavisi

Defne yaprağı yağı, analjezik bir özellikle, ağrıyı azaltır. Öksürük ve soğuk algınlığı, bulaşıcı enfeksiyonlar gibi hastalıklarda, analjezik haplardan daha etkilidir. Bu ilaçların yerine kullanılması, sindirim sisteminin ve sinir sisteminin de yan etkilere maruz kalmasını önler.

Defne yaprağı yağı

Diş Sağlığı

Diş etlerini güçlendirerek, dişlerin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Karaciğere Etkisi

Sindirim sistemine yardımcı olan organ karaciğer için, safra salgısını salgılamada yardımcı olur. Gıda moleküllerini parçalamak için, karaciğerden mideye gönderilen safranın, daha verimli üretilmesini sağlar. Safranın defne yaprağının yağı sayesinde, midedeki asit dengesini sağlaması sağlanır.

Ateş Düşürücü

Öksürük, soğuk algınlığı ve ateşe neden olan enfeksiyonların etkisi ile yüksek ateş riskini azaltmaya yardımcı olur.

Baharat ve Sos Özelliği

Defne yaprağının yağı, güzel kokusunun ön plana çıkardığı bu etkisi sayesinde yemeklerde, salatalarda kullanılmaktadır. Kurutulmuş yapraklarının, soslar, turşular, ve baharatlar olarak mutfağa girmesi, aromatik özelliğinden dolayıdır.

Böcek İlacı

Doğada hoş kokulu ve aromatik bir özelliğe sahip her bitkinin, böcekleri uzaklaştıran bir etkisi vardır. Örneğin; lavanta, fesleğen gibi bitkiler de bu amaçla kullanılmaktadır. Defne yaprağı yağının faydaları arasında, böcek spreyi, böcek ilacı şeklinde ürünlerde kullanılmasıdır. Bu şekilde böcekleri uzaklaştırmaktadır.

Sinirsel Hastalıkların Tedavisi

Epilepsi, histeri, stres, öfke ve depresyon gibi sinirsel hastalık ağacının daha çok meyvelenmesine engel olur. Defne yaprağı yağının, yatıştırıcı ve rahatlatıcı bir etkisi vardır.

Mide Rahatsızlıkları

Sağlığın nişanı midenin, hassas bir yapısı vardır. Oluşabilecek her hangi bir hasar, bütün metabolizmayı etkilemektedir. Bütün sağlık sorunlarının kökenini oluşturan midenin, verimli ve tehditlerden uzak bir şekilde çalışması oldukça önemlidir. Defne yaprağının yağı da midenin işlevini tam verimle yapmasını sağlar. Enfeksiyon riskinin düşürür, ülserden ve asidik rahatsızlıklardan uzak tutar.

Terletici Etkisi

Terleme, birçok zararlı maddenin vücuttan uzaklaştırılması için anatomik bir yöntemdir. Terlemenin zamanında olması da bu açıdan önemlidir. Yüksek ateş ve soğuk algınlığı gibi sorunlarda, terlemenin olması oldukça faydalıdır. Terleme, ateş durumunda vücut ısısını da düşürür. Defne yaprağı yağı, toksinlerin, tuzun ve fazla suyun vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar.

Defne Yaprağı Yağı: Romatizma, dolaşım sistemi problemleri, grip, diş enfeksiyonu, cilt enfeksiyonları, ishal ve saç sorunları için ayrıca etkilidir.

Defne Yaprağı Yağı Nasıl Kullanılır?​

Defne Yaprağı Yağı Nasıl Kullanılır?

 • Defne yaprağı yağı, şampuan içine katılarak saç ve cilt bakımı için kullanılabilir. Ayrıca defne yaprağı
 • Sabun formunda da cilt rahatsızlıkları için satılmaktadır. Hem cildin iyileşmesi hem de ayak kokusunu gidermede kullanılabilir.
 • Yemeklerde diğer yağlar yerine defne yaprağı yağı damlatılarak kullanılabilir. Bebekler için yapılan yemeklerde de rahatlıkla kullanılabilir.
 • Eski çağda imparator ve atletlerin başına taç gibi giydirildiği bir bitkidir. Gücü ve başarıyı simgelemektedir. Sağlık yönündeki gücünden gelen bir gelenek olsa gerek.
 • Defne yaprağı yağı, uzun raf ömrüne sahiptir. Normal sıcaklık ve nem altında bir yıl kadar saklanabilir.
 • Kan dolaşımı,  hormonsal denge ve ciltte nüfuz ettiği etkiler nedeniyle, hamilelerin kullanmaması tavsiyemizdir.
 • Kurutulmuş defne yaprakları, preslenmiş yaprak yağı, hem revaçta olan bir baharat hem de kokusu sayesinde tütsü şeklinde kullanabilen bir özelliktedir.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu