Gezi RehberiListeler

Cunda Adası Gezilecek Görülecek Yerler

Deniz yollarının kesişim noktası üzerinde bulunan Cunda Adası, tatilciler tarafından en çok tercih edilen yerlerden birisi. Peki Cunda da nerelere gidilmeli?

Deniz yollarının kesişim noktası üzerinde bulunan Cunda Adası, tarih öncesi dönemlerden itibaren yerleşim yeri olmuştur. Alibey Adası ismi, Kurtuluş Savaşı sırasında düşmana karşı ilk kurşunu attırmış olan Ali Çetinkaya anısına verilmiş bir isimdir. Cunda ismi ise, Osmanlı döneminde belediyelik olan ada için kullanılmıştır. Osmanlı Dönemi’nde Yunda olarak geçen kelime, halkın zamanla söylemlerinde Cunda olarak değişmiş ve günümüze kadar gelmiştir.

Cunda Adası
Cunda Adası

Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü, Cunda Adası’nda bulunurCunda Adası ile Lale Adası’nı bağlayan ve eskiden sandallarla geçiş yapılan Dolap Boğazı mevkiinde öncesinde tek şeritli, daha sonrasında çift şeritli hale getirilen köprü 1964 yılında inşa edilmiştir.

Kıvrımlı, Arnavut kaldırımlı, kıyıya dik uzanan yollara sahip olan Cunda Adası’na ulaşım, hem karadan hem de denizden sağlanabilmektedir. Adanın girişinde yazlıklar bulunmaktadır. Merkezine doğru girildiğinde ise Rum yapımı evlerden sarkan yemyeşil asmalar ve pencerelerde bulunan adaya özgü çiçekler evlere ayrı bir görsellik katmaktadır. Adanın tepeleri de zeytin ve çam ormanlarının güzelliğini yıllarca korumuş ve korumaya devam etmektedir.

Cunda Eski Evler ve Kiliseler
Cunda Eski Evler ve Kiliseler

Çok sayıda kilise ve manastır bulunduran Cunda Adası’nda; Rahmi Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı tarafından restore ettirilen ve günümüzde Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı olarak kullanılan, yel değirmenli bir Şapel bulunmaktadır. 300.000’i aşkın kitap barındıran bu şapelin terasındaki kafede büyülü ada manzarası ziyaretçilerini beklemektedir.

Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı
Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

Cunda Adası’nın çarşılarında el emeği ile doğal malzemelerden yapılmış ürünler bulmak mümkündür. Hediyelik ürünler de oldukça uygun fiyatlara satılmaktadır. Yöreye has sakızlı dondurma ve çeşitleriyle lokma tatlısı, adanın meşhur lezzetlerindendir.

Sakızlı Dondurma cunda adası
Sakızlı Dondurma

Doğal güzellikleri, sıcakkanlı insanları, tarih kokan mimarisi ve lezzetleri ile Cunda Adası’nın sıra sıra koyları, gemilerin, yatların ve günübirlik turların uğrak yeri haline gelmiştir. Günün her saati teknelerle adaya gelen turist kafilelerine rastlamak mümkündür. Denizden gelen iyot ve yosun kokusunun karadaki çiçek ve ağaç kokularıyla birleştiği Cunda Adası, turistik güzellikleriyle görülmeye değer güzellikte yerlerimizden biridir.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Bir Yorum

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu