EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı BilgilerTeknoloji

Covid-19 Süresince Siber Virüslere Dikkat

Artık bir çok sektörde evde çalışamaya geçildiğinden dolayı, siber güvenliğin önemi bir kez daha arttı, bu süreçte evinizde siber girüslere nasıl dikkat etmelisiniz?

Corona virüsüne karşı alınan önlemler sonrası mümkün olan her iş kolunda gerçekleşen dijital dönüşüm ve bireylerin sosyal izolasyon sebebiyle daha çok internet kullanması siber saldırganlar için suistimal edebilecekleri daha büyük bir kitle yarattı.

Home-office çalışma modelindeki artış, uzaktan eğitim ve bireysel olarak çevrimiçi geçirilen sürenin sosyal izolasyon sebebiyle artması siber tehditler konusunda bilinçli olmayan birçok bireyin saldırıya uğrayabileceği anlamına geliyor.

Küresel işgücünün fiziksel ofislerden daha az güvenli olan ev ortamında devam etmesi çalışanların önemli veri ve bilgiler ile bilgi alışverişi yaptığı göz önünde bulundurulduğunda siber saldırganların suistimal edebilecekleri güvenlik açıklarının oluşması demektir.

Home-office çalışanlar veya pandemi süresince internette daha çok vakit geçirmek zorunda kalan bireyler mikro seviyede siber önlemler aldığı ve siber tehditler hakkında bilinçlendiği takdirde maddi ve manevi zararların önüne geçilebilir.

VPN (Sanal Özel Ağ)

VPN (Sanal Özel Ağ)

VPN (Sanal Özel Ağ) günümüzde home-office çalışan bireylerin evden güvenli bir şekilde şirket ağına bağlanmalarını sağlamanın yanında VPN eklentisi olarak Chrome gibi tarayıcılarda, akıllı televizyonlarda, oyun konsollarında, tabletlerde kullanılmaktadır.

Genellikle IP değiştirme programı olarak bilinen VPN programları bundan çok daha fazlasını gerçekleşmektedir. VPN, ikiden fazla cihaz arasında tünelleme protokolleri ile oluşturulan ve kriptografi algoritmaları ile şifrelenen bir tüneldir.

VPN’in Remote Access VPN ve Site to Site VPN olmak üzere çeşitleri vardır. Remote Access VPN yani uzaktan erişim sağlayan VPN home-office çalışanlar tarafından, iş gereği sık sık seyahat edenler tarafından işletme ağına bağlanmak isteyenler ve modern VPN programları tarafından kullanılmaktadır.

Site to Site VPN ise işletmeler tarafından farklı fiziki konumlarda bulunan ofisleri merkez ofis ağına bağlamak veya farklı şirketler arasında güvenli iletişim ağı oluşturmak için kullanılan kurumsal bir VPN türüdür.

Home-office çalışıyorsanız VPN ile kurumsal veri ve bilgilerin herkesin ortak kullandığı internet ağı üzerinde şifreli bir şekilde seyahat etmesini sağlıyorsunuz demektir. Kişisel veri ve bilgilerinizin de aynı şekilde herkesin ortak kullandığı internet ağı üzerinde şifreli bir şekilde seyahat etmesini sağlamak istiyorsanız modern VPN programlarından yararlanabilir veya kendi VPN’inizi oluşturabilirsiniz.

VPN ile bilgisayarınıza internet servis sağlayıcısı tarafından atanan internet protokol (IP) adresini maskeleyebilir ve dilediğiniz fiziki konuma ait IP adresi ile internette gezinebilirsiniz. VPN aktifleştirildikten sonra cihazınızdan çıkan veri paketlerinin seyahat ettiği IP adresi başlığı maskelendiği ve yeni bir IP adresi kazandığı için çevrimiçi aktiviteleriniz anonim hale gelir. Bunun yanında, veri paketleri cihazınız ve VPN sunucusu arasında her zaman şifrelenir.

Tarayıcı Güvenliği

Tarayıcı Güvenliği

VPN sunucusundan çıkan veri paketleri şifreli olmadığı için tarayıcınızda HTTPS Everywhere gibi bir eklentiden yararlanabilirsiniz. Chrome gibi bir tarayıcıda VPN eklentisinin yanında HTTPS Everywhere, Privacy Badger ve uBlock Origin eklentilerini kullanarak hem gizliliğinizi hem güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

HTTPS Everywhere eklentisi ile World Wide Web üzerinde iletişim için sadece Hipermetin Transfer Protokolü (HTTP) kullanan web sitelerin Güvenli Hipermetin Transfer Protokolü (HTTPS) kullanan versiyonuna giriş yapabilirsiniz.

Popüler VPN şirketlerinden biri olan ExpressVPN’in gizlilik ve güvenlik açısından birinci tarayıcı seçimi Tor Browser. Tor Browser’ı, Firefox ve Brave takip ediyor.

Oltalama E-postaları

Ağ ve tarayıcı güvenliğini sağlamanın yanında cihazınıza kötücül yazılım bulaşmasına sebep olabilecek olan oltalama saldırılarına karşı bilinçli olmanız bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.

Covid-19 ile ilgili oltalama saldırılarına karşı hazırlıklı olmak için sosyal platformlar veya e-postalar üzerinden gelen Covid-19 ile ilgili içeriklere hemen inanmaktan kaçının. Bu içeriklerde genellikle bir link veya dosya eki bulunur. Bu linki açarak kişisel veri ve bilgilerinizi paylaşmaktan veya dosya ekini cihazınıza indirmekten kaçının. Her zaman lisanslı bir antivirüs programı kullanın.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu