Faydalı BilgilerListelerTarih

Coğrafi Keşifler Ne Zaman Başladı?

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethiyle beraber Avrupa’da büyük değişikler yaşanmaya başladı. Bu değişiklilerden biri de Coğrafi Keşifler’in başlamasıdır. İstanbul’un fethinden sonra derebeylikler yıkılmaya başladır ve feodalite zayıfladı. Feodal yapının zayıflaması ile kilisenin siyasal gücü azalırken, krallar kilise karşısında güçlendiler. Krallar yeni keşiflere ve bilimsel araştırmalara destek vermeye başladılar.

Coğrafi keşiflerin en önemli sebeplerinden biri ise ekonomik güç arayışıdır. O dönemde en büyük ticaret yolları Osmanlı Devleti kontrolündeydi. Avrupalı tüccarlar yeni ticaret yolları bularak doğunun zenginliklerine deniz yolları ile ulaşmak istediler. Daha gelişmiş gemilerin yapımı ve pusulanın geliştirilmesi ile cesaretlenen gemiciler, İspanya ve Portekiz krallıklarından aldıkları yardımlarla açık denizlere açıldılar. Böylece dünya tarihinde büyük etkisi olan Coğrafi Keşifler XV. yüzyılda (15. yüzyıl) başlamış oldu.

Coğrafi keşiflerin neticesinde, yeni ülkeler ve medeniyetler keşfedildi, yeni canlı türleri keşfedildi, keşif yapılan yerlerdeki doğal kaynaklar Avrupa ülkelerine taşındı ve sömürgecilik başladı.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu