EDİTÖR BAŞVURU
ListelerSağlık

Çocukları Obeziteden Koruma Yolları

Diyabetten kansere kadar ciddi hastalıklara neden olan obezite hastalığı, çocukları da tehdit ediyor. Küçük yaşlarda karaciğer yağlanması, insülin direnci gibi problemler yaşanıyor. Şişmalık sorunu yaşayan yetişkinlerin, yaklaşık üçte birinin çocukluk döneminde de şişman olduğu biliniyor. Küçüklüğünden itibaren kilolu olanların beslenme alışkanlıklarını değiştirip zayıflaması ise daha zor olabiliyor. Özetle sağlıklı beslenme alışkanlığını ona bebeklikten itibaren vermeniz gerekiyor. Çok yemek ya da hiç yememek; takdir edersiniz ki normal durumlar değildir. Çocuğunuzun bu gibi sorunlar yaşamaması için önerilerimizi okuyabilirsiniz.

5 Yöntemle Çocuklarınızı Obeziteden Koruyun

5 Yöntemle Çocuklarınızı Obeziteden Koruyun

Israr etmeyin Eğer istemiyorsa, bırakın yemesin. Yemek konusunda ısrarcı olmanız, ters etki yaratıp inatlaşmasına ya da sağlıksız yiyeceklere ve içeceklere yönelmesine neden olabilir.

Unutun, gitsin Çocuğunuzun ne kadar yediği ya da kilolu olup olmadığı konusunda yorum yapmayın. İlgisini sürekli bu yöne çekerseniz çocuğunuzun piskolojisi için sakıncalı bir durum olabilir.

Örnek almayın Evde yada dışarıda sağlıklı beslenmesi için uygun ortamı sağlayın. Bir diyetisyenden yardım alabilir; çocuğunuzu ihtiyacı olan besinlere yönlendirebilirsiniz.

Bilgilendirin Çocuklarınızı beslenme konusunda kesinlikle bilgilendirin. Hangi yiyeceklerin zararlı hangilerinin yararlı olduğunu bilmesine yardımcı olun.

Sevdirin Kuruyemiş ve kuru meyve gibi yanında taşıması kolay sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayarak çocukarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Originally posted 2021-11-19 09:49:25.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir Yorum

  1. Günümüzde hazır yemeklerin kolaylığı sebebiyle daha da fazla tercih edilmeye başlandı, yeni nesil anne babalar artık yemek yapmakla uğraşmıyor ve dışardan sipariş veriyor. İşin üzücü kısmı çocuklarını da böyle besliyorlar. Hazır yemek yemeye alışan çocuk bu huyunu devam ettiriyor ve giderek kilo alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu