Faydalı BilgilerListeler

Çocuklarda Kalsiyum İhtiyacını Karşılama

Her yaş grubunun yeteri kadar kalsiyum alması gerekir özellikle de çocukların hem fiziksel hem de zihinsel gelişimini yakından ilgilendiren kalsiyum yeteri kadar alınmadığında önemli sağlık problemine neden olmaktadır. Güçlü kemikler, sağlıklı dişler, güçlü ve sağlık bir vücut için mutlaka kalsiyumun yeteri kadar alınması gerekir.

Zeka üzerinde ki etkisi de oldukça önemlidir kalsiyum yeteri kadar alamayan çocuklar unutkanlık, diş ve diş etinde sorunlar yaşaması, günün çoğunu yorgun geçirmesi, fiziksel görünüşte, boynunun diğer çocuklardan kısa olması, daha zayıf görünmesi. Derslerde ki dikkat eksikliğinin daha fazla olması gibi sorunlar ortaya çıkar kalsiyum ihtiyacınız doğal yollardan karşılayın çocuğunuzu doğal yoldan eksikliğini tamamlayın. Yapılan araştırmalar sonucunda en çok kalsiyum bulunan besinlerin tüketilmesinden sonra kalsiyum ihtiyacın karşıladığı fiziksel ve zihinsel sorunların ortadan kalktığıdır.

Çocuğunuza süt içme alışkanlığı kazandıran kalsiyumun büyük bir oranı sütten karşılanır sabah ve akşam yatmadan önce mutlaka bir bardak içmesini sağlayın. Pekmezin içerisinde de kalsiyum eksikliğini giderecek oranda kalsiyum vardır. Günde 2 yemek kaşığı pekmez içirin çocuğunuza.

Sabah kahvaltısında mutlaka en az bir dilim peynir tüketmesi lazım sabahları peynir sevmiyorsa, omletin içine bir dilim peynir rendeleyin veya böreklerde peynir kullanın ama mutlaka peynir tüketmesini sağlayın peynirin içinde bolca kalsiyum vardır. Yoğurtta süt kadar yararlıdır günde bir kase süt tüketmesi çocuğunuzun günlük kalsiyum ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılacaktır. Yeşil yapraklı sebzelerde bolca kalsiyum vardır. Bolca sebze tüketimine çalışın. Ispanak, kereviz, pazı, asma yaprağı, roka, brokoli, lahana, marul, maydanoz gibi yeşil yapraklılar da bolca vardır.

Badem, günde 3-4 badem tüketiminde kalsiyum ihtiyacını giderecektir. Meyveler ise portakal, çilek, mandalina içerisinde bolca kalsiyum vardır. Limonun çerisindede bulunur meyve sularına birkaç damla limon ve salatalara limon sıkkın.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu