Faydalı BilgilerListeler

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Sebepleri

Çocuklarda Dikkat Eksikliği

Çocuklarda Dikkat Eksikliği

Dikkat eksikliği ülkemizde hemen hemen her yaş grubunda olan bir rahatsızlıktır. Özellikle de çocuklarda görülen bu rahatsızlık aile, okul, arkadaş çevresini oldukça olumsuz etkilemektedir. Dikkat eksikliği olan çocuklar zamanın da tedavi edilmesi gerekir bu görev anne ve babaya düşer çocuğunuzun dikkat eksikliğini olduğunu aldığınız zaman hemen yardım alın aile, çevre, okul, arkadaşları bunlarla beraber çocuğu bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Eğer çocuğunuz daha okuma, yazmaya geçmemişse ve siz ondan dikkat eksikliği olduğunu fark eder etmez resimler ve semboller işe yaracaktır. Evde zamanın çoğunu geçiren çocuğa boya kitapları alın, resim gösterin, sayıları, hayvanları öğretin bunu görsel ve işitsel olarak yapın oyuncaklarını konuşan, ses çıkartan şarkı söyleyen onun ilgisini canlı tutacak aktiviteler yapın. Çocuğu asla yalnız bırakmayın en büyük tehlike ise TV, bilgisayar gibi teknolojiye maruz kalması bunlar çocuğun daha çok dikkat eksikliğinin artmasına neden olur.

Bir programlan yapın sabah kaçta uyandıracağınıza, kahvaltı saatini, parka götürme, okul, kitap okuma saati, kitap boyama, beraber oyun oynama bunları liste yapın ve odasına asın onunla bunları sırayla yapacağınızı anlatın. Örneğin yemek yedikten onun tabağını ona verin mutfağa götürsün ödüllendirici olun.

Yanlış bir şey yaptığında ona kızmayın surat asmayın gülümseyin ve doğrusunu anlatın. Sık sık sarılın onu sevdiğinizi hissettirin. Arkadaşları oyun oynamasını sağlayın kalabalık ortamlarda bulundurun ama siz mutlaka yanında olun davranışlarını gözlemleyin.

Ona görevler verin verdiğiniz görevi yapmadan diğerine atlamamasını sık sık hatırlatın çünkü dikkat eksikliği çocuklar da en belirgin özellikle yapılması gerekeni unutup diğerine odaklaşmaya çalışırlar. Yediklerine içtiklerine dikkat edin hayvansal gıdalar bolca tüketmesini sağlayın, deniz ürünleri haftada iki defa mutlaka yedirin.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu