Faydalı BilgilerListeler

Çocuklarda Bilgisayar Bağımlılığı

Çocuklar bilgisayarda çeşitli oyunlar oynayarak zaman geçirmeyi sever ama bunu yaparken anne ve babanın kontrolü elinden bırakmaması gerekir. Kontrol edilmeyen bilgisayar kullanımı çocukları bilgisayara bağımlı duruma getirmektedir. İşte bu noktada anne ve babaya görevler düşmektedir. Peki, çocuk zamanının büyük bir bölümünü bilgisayar başında geçiriyorsa bunu önlemek için neler yapabiliriz. Bu noktada bilgisayar kullanımını yasaklamak çözüm olmayacaktır. Bunun yerine çocuğu gerçek dünyaya çekmeye çalışmak daha olumlu sonuçlar verecektir. Örneğin arkadaşlarıyla buluşacağı ortamlar ayarlamak, evin bulunduğu çevrede güvenli oyun alanı varsa buraları kullanmasına izin vermek, çocuğun tek eğlencesinin bilgisayar oyunları olmadığını çocuğa göstermek bağımlılığını kırma konusunda daha etkili olacaktır.  Çünkü çocuklar hayatı oyun oynayarak öğrenir. Hiç bir teknolojik alette çocuğun gerçek oyun arkadaşının yerini tutmaz.

Yine çocuğun bir gününü nasıl geçireceğini çocukla birlikte planlamak, bilgisayar oyunlarına ayrılan süreyi çok uzun tutmamak,  bunu yaparken gereğinden fazla esnek davranmamak, çocuktan beklenenleri açıkça ortaya koymak daha yararlı olacaktır. Açık ve net davranmazsanız çocuğun kafasının karışmasına neden olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Evde yapılacak okuma saatleri de çocuğun kitaplara olan ilgisini arttırabilir. Çocuk anne ve babasını örnek alır. Bu nedenle sizin de çocuğunuzla kitap okumanız, çocuğa “kitap oku” demekten daha etkili bir yöntemdir. Bu da çocuğun zamanını farklı etkinliklerle geçirmesini, bilgisayardan biraz olsun uzaklaşmasını sağlayacaktır.

Ayrıca çocuğa, bilgisayarı ödev hazırlarken, araştırma yapacağı zaman kullanabileceğini söylemek, ödevlerini yaparken yardımcı olmak da çocuğun bilgisayarı farklı amaçlar için kullanmasına olanak sağlar. Çocuk o zaman bilgisayarı sadece oyun ve eğlence aracı olarak görmekten vazgeçer.

Sabır ve kararlılıkla bu işin üstesinden gelinebilir. Sağlıklı çocuk sağlıklı aile, sağlıklı aile sağlıklı toplum demektir.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu