EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı BilgilerYaşam - insan

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Kaç Yaşında Verilmelidir?

Çocuklar küçük yaşlarda birçok konuda sıkıntı çektikleri gibi tuvalet konusunda da sıkıntı çekerler. Bu konu için de aile tarafından bir eğitim söz konusudur. Ancak aileler tarafından da eğitim için uygun zamanı belirleme konusunda sıkıntı yaşanır. Çünkü her çocuğun gelişim süreci aynı olmadığı gibi tuvalet eğitimi için de verilen yaş sınırı aynı olmaz.

Tuvalet Eğitiminde Yaş Nasıl Belirlenir

Aile tarafından çocuğa tuvalet eğitimi verilmek istendiğinde uygun zaman belirlenmek istenir. Bu uygun zamanın ne zaman olduğunu anlamak ise aile tarafından çok zor şekilde anlaşılır. Bu zamanın geldiğini anlamak için de ufak da olsa çocuğunuza sizinle iletişime geçmesini öğretmeniz gerekir veya belirli sürelerde sizin ona sormanız gerekmektedir. Çocuğunuza belirli zamanlarda tuvaletini sorun ve cevabını bekleyin.

Bir zaman sonra çocuğunuz tarafından istediğiniz cevabı alacaksınız. Bundan sonra tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz. Ancak bu süreçte çocuğunuzu dikkatle izlemeniz gerekir. Aksi taktirde çocuğunuz sadece siz sorduğunuz zaman tuvaletini size söyleyecektir. Bununla birlikte çocuğunuzun tuvalet eğitimi için en uygun zamanını belirleyebilir ve tuvalet eğitimine belirli bir aralıkta başlayabilirsiniz. Bunun dışında sadece bu şartları çok beklemek veya bu şartları çok erken uygulamak da bir çözüm olmayacaktır. Bu şartları sağlaması için beklediğinizde çocuğunuzun yaşının çok ilerlemesinin sonucunda bu yöntem de hiç bir işe yaramaz.

Tuvalet Eğitiminde Yaş Nasıl Belirlenir

Nasıl Eğitim Verilir?    

Bunun dışında uygun zaman belirlendiği taktirde tuvalet eğitiminize sabırla başlamanız gerekmektedir. Çünkü bir çocuk için kendi üzerinde öğrendiği yeni bir şey olduğu için bazı çocuklarda çok fazla çekinme durumu görülebilir. Bu gibi durumlardan kaçınmak için duruma çok iyi bir sabırla başlamanız lazım ve yukarıda da belirttiğim gibi belli aralıklarla çocuğunuza tuvaletini somanız gerekmektedir. Bunun sonucuna göre de devam etmeniz gerekir

Originally posted 2021-11-19 09:46:25.

İlginiz Çekebilir

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu