EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı BilgilerListeler

Çitlembik Yağı Nasıl Çıkarılır, Faydaları Nelerdir?

Menengiç ismiyle de bilinen karaağaçgiller ailesinden olan çitlembik 70 farklı türü olan sakız ağacı türlerinden birisidir.

Çitlembik Nedir

Çitlembik Nedir

Menengiç ismiyle de bilinen karaağaçgiller ailesinden olan çitlembik 70 farklı türü olan sakız ağacı türlerinden birisidir. Ülkemizde bol miktarda yetişme olanağı olan çitlembik daha çok İç Anadolu, ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde yetişir. Susuzluğa dayanıklı bir tür olan çitlembik ormanlık alanlarda rahatça yetişir. Çitlembik ağacının meyvesi olan çitlembik, Türk kahvesi ile karıştırılarak menengiç kahve türü olarak da tüketilir. Orta büyüklükte bir ağaç olan çitlembik ağacı boyu ortalama 25 metredir, 40 metreye kadar uzayabilir. Çitlembik, kuru kabuklu bir yapıdadır ancak tatlı bir tadı vardır. Çitlembik ağacının meyvesi, yaprakları ve tohumları şifa kaynağıdır. Çitlembik E ve B vitaminleri içerir, çitlembikten elde  edilen çitlembik yağının idrar söktürücü ve yaraları iyileştirme faydaları vardır. Ayrıca çitlembik yağı E vitamini içerdiği için saç ve cilt bakımı için faydalıdır cildi besler ve kuru saçların yumuşamasını sağlar. Çitlembik içeriğinde birçok faydalı vitamin ve mineral bulunur. Çitlembikte Potasyum, çinko, f fosfor ve sodyum bulunur.

Çitlembik Yağı Faydaları

Çitlembik yağı Anadolu’da uzun yıllar kullanılan şifa kaynaklarından birisidir. Press yöntemi ile çitlembiklerin sıkılması ile elde edilen çitlembik yağı yaraların iyileşmesini sağlar, karın ağrılarını geçirir ve böbrek taşlarının düşmesine yardımcı olur. Çitlembik yağının faydaları sınırlı değildir.

Çitlembik Yağının Faydaları; 

İdrar Söktürücüdür; İdrara çıkamama sorunu hem yetişkin bireylerde hem de çocuklarda görülür. Karın ağrısı ve kasık sancılarına neden olan idrara çıkamama ve idrar yaparken yanmanın geçmesi için çitlembik yağı oldukça faydalıdır. İdrar yaparken yanma ve bu nedenle oluşan sancıların geçmesi için 1 bardak ılık suyun içine 1 çay kaşığı çitlembik yağı eklenir ve içilir. Çitlembik yağı idrar söktürücü özelliğini kısa sürede gösterecektir.

Ayak Kokusunu Giderir; Sıcak havaların etkisi ve uzun süre kapalı ayakkabıların içinde kalan ayaklarda kokma olabilir. Ayak kokusunu gidermek için ayaklar ılık su ile yıkandıktan sonra birkaç damla çitlembik yağı ile masaj yapılarak ayak kokusu kısa sürede geçer. Kokusuz bir yağ olan çitlembik yağı uzun süre ayakların kokmasını önler.

İştah Açıcıdır; Çocuklarda sık görülen iştahsızlık için çeşitli yöntemler uygulanır. Balık yağı ve omega vitaminleri içirilerek çocukların iştahları açılmak istenir. İştahsızlığı azaltmak için bilinen faydalı bitkilerden birisi de çitlembik yağıdır. Kilo almak isteyen kişilerin birçoğu da iştahsızlıktan yakınır. İştahsızlığı gidermek için 1 bardak ılık suyu içine 1 çay kaşığı çitlembik yağı ilave edilerek sabahları içilir. Düzenli kullanımda iştah açıcı özelliğini gösterecektir.

Karın Ağrısı; Karın ağrısını gidermek için çitlembik yağı oldukça faydalıdır. Bir bardak ılık suyun içine ilave edilen çitlembik yağı hem idrar söktürür hem de karın ağrıların geçmesini yardımcı olur.

Öksürüğü Geçirir; Soğuk su içmek ya da grip nezle gibi hastalıkların neden olduğu öksürüğü geçirmek için doğal tedavi yöntemlerinden birisi çitlembik yağıdır. Antibakteriyel özelliği ile virüslerin yok olmasını ve öksürüğün geçmesini sağlayan çitlembik yağı iyi bir öksürük sökücüdür. Öksürük ve balgamı geçirmek için 1 tatlı kaşığı kaşığı bala bir çay kaşığı çitlembik yağı karıştırılarak macun haline getirilir ve yutulur. Çitlembik yağı bal ile boğaz bölgesinin virüslerden temizlenmesini ve yumuşamasını sağlar.

Akne ve Sivilce Tedavisinde Etkilidir; Yağlı ve karmak ciltlerde sık görülen sivilcelerin geçmesi için doğal tedavi yöntemlerinden birisi olan çitlembik yağı, yatıştırıcı özelliği sayesinde sivilcenin kısa sürede sönmesini sağlar. Pamuk yardımcı ile sivilcenin üzerine sürülen çitlembik yağı sivilceleri söndürür ve kısa sürede kurumasına yardımcı olur. Sivilceler için çitlembik yağını kullanırken dikkat edilmesi gereken iki nokta vardır; cilt temiz olmalıdır ve cilde aşırı miktarda sürülmemelidir bu durumda cildin daha çok yağlanmasına neden olabilir.

Böbrek Taşı Düşürür; Yeterli miktarda su tüketmemek ya da böbreklerin işlevini tam olarak yerine getirememesi ve bu durumda vücut suyunun yeterince süzülememesinden dolayı böbrekte ve idrar kesesinde taş oluşabilir. Böbrek taşını düşürmek için ilaç tedavisi ya da ameliyat gibi tedavi yöntemleri uygulanır. Bu tedavi yöntemlerinin yanında bazı böbrek taşları tedavi gerektirmeden kendiliğinden düşerler. Bol su alımı böbrek taşının kendiliğinden düşmesi için oldukça faydalıdır. Çitlembik yağı da içerdiği bileşenler ile böbrek taşlarının düşmesine yardımcı olur. Ilık suyun içine 1 çay kaşığı çitlembik yağı ilave edilerek düzenli olarak içilen çitlembik yağı böbrek yağının kısa sürede düşmesine yardımcı olur.

Çitlembik Yağı Diğer Faydaları;

  • Mide ağrılarını azaltır.
  • Yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.
  • Dalağın işlevini arttırır.
  • Saçları besler.

Çitlembik Yağı Nasıl Çıkarılır?

Çitlembik yağı çitlembik meyvelerinin toplanmasından sonra soğuk press yöntemi ile damıtılarak elde edilir. Bitkisel bir yağ olan çitlembik yağı aktarlarda ve organik marketlerde satılmaktadır. Çitlembik yağı soğuk sıkım yöntemi ile elde edilir ve ısıtılmaz. Çitlembik meyvesi ve çitlembik yaprakları ısı işlemi görmeden hidrolik soğuk sıkım makinası ile ezilerek çitlembik yağı elde edilir.

Çitlembik Yağı Zararlı Mı?

Kimyasal içermeyen şifalı bir bitki olan çitlembik yağının bilinen bir zararı yoktur. Ancak hamilelerin ve emziren annelerin tüketmesi önerilmez. Kronik bir rahatsızlığı olan ve ilaç kullanan kişilerin ise çitlembik yağı tüketmeden önce doktorlarına danışmaları önerilir.

Originally posted 2021-11-19 09:35:44.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

2 Yorum

  1. Burda milasta da var topladik fakat nasil tuketecehimizi bilemedik koyduk cuvalda kurusun diye gunes giren biryere yiksekte asili duruyor okuyunca hemen alip kullanmaya basliycam tabsiye edip yakinlarimada vericem

  2. Antibakteriyel denilen ürünler sadece bakterilere etki ederler antiviral denilen ürünlerde virüslere etki ederler.Lütfen her antibakteriyeldir yazan şeyleri virüsler için kullanmaya kalkmayınız duyruluuur.Antibakteriyel:bakteri öldüren
    Antiviral:virüs öldüren

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu