Faydalı BilgilerListelerSağlık

Çıplak Ayakla Toprağa Basmak (Topraklama) Hakkında İlginç Bilgiler

Çıplak ayakla toprağa bastığımızda vücudumuzda topraklama meydana gelmektedir. Peki gerçekten faydalı mıdır? Ne faydaları vardır?

Sağlıklı yaşamak için vücudumuzun belirli ihtiyaçları vardır bunları biri de elektronlardır. Vücudumuzun daha dirençli ve güçlü bir yapıya kavuşması için bazı elektronlar gerekir. Bu elektronlar tedavi işlevi de görür. Aşağıda ki yazıda bu elektronların nelerden geldiğini, nasıl gerçekleştiğini , genel tanımlarını ve topraklama işleminin faydalarını okuyabilirsiniz..

Çıplak Ayakla Toprağa Basmak (Topraklama) Hakkında İlginç Bilgiler
Çıplak Ayakla Toprağa Basmak (Topraklama) Hakkında İlginç Bilgiler

GROUNDİG NEDİR (Çıplak Ayakla Toprağa Basmak)?

Groundig kelimesi anlam olarak ‘’ topraklama ‘’ demektir. Tıbbi olarak ifade edildiğinde ise çıplak ayakla toprağa basmayı ifade eder. İnsan üzerinde topraklama neden oluyor, insanlarda elektrik mi var ? gibi temel konuları bu başlık altında cevaplandırabileceğiz. Plastik tabanlı ayakkabı veya yün kazak gibi sentetik giysiler giydiğinizde vücudunuza elektrik depolanır. Bu depolanan elektriği çoğu zaman kapı kolunu açarken, veya hiç beklemediğiniz bir zamanda plastik bir yere dokunduğunuzda hafif bir elektrik çarpması olur. Bunun temel sebebi vücudunuza depolanan pozitif iyonlardır.

Vücudumuzda aşırı fazla olmasa da bir elektrik bulunuyor. Fiziksel açıdan düşük bir vücutta fazla elektriklenme olursa vücudumuza olumsuz etkileri olabilir. Aynı şekilde Aşırı sağlam bir vücuda düşük elektrik yüklenmesi de vücudun tam olarak gerekli enerji ihtiyacını karşılayamayabilir. Topraklanma yaşadığınızda Dünya’dan serbest elektronlar vücudunuza aktarılır ve bu elektronlar insanlık kavramı içindeki en güçlü antioksidanlar arasındadır.

Yüzeysel olarak bakıldığında topraklanmanın vücutta faydacı etkeninde olması şaşırtıcı olabilir. Fakat bilimsel açıdan toprakta bulunan negatif elektronların vücutla teması halinde bir çok olumlu etkiye sahiptir.

TOPRAKLANMANIN YARARLARI

İltihaplanmayı azaltır ve  önüne geçer vücudumuza yansıyan birçok zararlı maddeler sigara, alkol gibi her şey kimyasal ve elektronik olarak vücudumuzdaki dolaşımları artırır. Bu da daha çabuk körelmemizi yani yaşlılık, omuz çökmesi gibi sebeplere yol açar. Antioksidanlar ise vücudun iltihaplanmasına neden olan serbest radikalleri nört – 0 seviyesine indirerek iltihaplanma sorunlarına engel olur.

Uyku ve uyuma düzeni üzerine etkisi çıplak ayak ile toprak üstünde yürümek kortizal değerlerini düşürdüğünden dolayı geç saatlere kadar uyuyan birinin erkenden uyutacak kadar etkisi vardır. Bunun en önemli nedenlerinden biri toprak üstünde yürümenin stresi de azalttığı varsayılırsa  rahat bir şekilde erken uyumak kaçınılmazdır.

Vücudu yeniler ve yaraları iyileştirir topraktaki elektron miktarı, vücudunun kendini kendine yenilenmesini sağlar, Ayrıca yaralanma , kabuk bağlama gibi temel ihtiyaçlarınız varsa bunu en hızlı seviyede iyileşmesini sağlar.

En önemlisi de kalp sağlığını düzenli bir seviyeye getiriyor toprak üzerinde çıplak ayak üstünde yürümek üzere yapılan araştırmalar, kan akışını artırdığı ve kanın tomurcuklanması katı bir hale gelmesine engel olduğu gözlemlenmiştir. Doğal olarak da kalbin düzenli bir şekilde çalışmasında toprak üzerinde yürümek en önemli faktörlerden biridir.

Toprakda ki elektronun insan vücudu üzerinde ki etkilerinden birkaçı daha: Kas sertliği ve acısını azaltır,  Ruh halini düzenler,  Kanı akışını kontrol eder.

SU İÇMENİN TOPRAKLANMA ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Su içmenin veya depolanan suyun vücudumuz üzerinde etkisini saymak bitmez. Hemen hemen her hücremizde bulunan su vücudumuzu düzenler ve depolanır. Yenilenme özelliği de bulunan su vücut içindeki suyla dış ortamdaki suyun birbiri teması idrar yoluyla yenilenmesini sağlar. Vücut deponuzda yeterli suya sahip değilseniz hücreleriniz doğru çalışmasını sağlayamayabilir, bu da ister istemez olumsuz etkilerle karşımıza çıkabilir.

Biyolojik açıdan guruondig ( toprak üzerindeki elektron ) bağlantısı, Hücremizde ki var olan suyun güneş ışığı ve kızıl ötesi ışımasıyla elektromanyetik şekilde çevreden elde edilir.  Topraklanma üzerinde elde edilen negatif yüklü elektronlar hücrelerimizdeki suyu artırır. Sadece bununla kalmaz. Suyun yenilenmesi , Dokuların iyileşmesi gibi birçok aktivitede bulunur. Kısacası topraklanma vücudun yenilenmesi ve direncini artırma konusunda en önemli etkenlerden biridir.

TOPRAKLANMANIN YARARLARI

NASIL VE NERELERDE TOPRAK ÜZERİNDEN ELEKTRON ALABİLİRİZ

Çıplak ayak açık havalarda egzersiz yapmak günlük olarak vücudumuzda topraklanmayı sağlamak için en ideal yöntemdir. Ayrıca doku onarım hızını ve ağrı, stres gibi hissiyatları düzenlemekte de faydası vardır. Sıcak havalar özellikle yaz mevsiminde , deniz ve göl gibi tuzlu su etraflarında çıplak ayak ile yürümek oldukça faydalıdır. ( tuzlu sularda yürümenin faydalı olmasının nedeni su içinde çözülmüş elektrolitler adı verilen çok sayıda iyon bulunmaktadır.)

FAYDALI OLAN

  • Kum
  • Tuzlu Alan
  • Nemli Alanlar
  • Çimenlik Alanlar

Gibi doğal ortamlarda çıplak ayakla yürümek negatif elektron yüklemesinde oldukça başarılıdır.

FAYDASIZ OLAN

  • Ahşap
  • Mermer
  • Yapay düz alanlar

Gibi olan insan etkisiyle oluşturulmuş mekanlar vucümuzda groundig ( topraklama ) etkisi yaratmaz.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu