Faydalı Bilgiler

Çin İpek Yolu Projesi ve Faydaları

Çin İpek Yolu, tarihi daha öncelere dayanan bir projedir. Çin ülkesi Batı ve Ortadoğu ülkeleri ile ticaret yapabilmek için eski zamanlarda bu yolu kullanır durumdaydı. İlk Çağ ve Orta Çağ zamanlarında aktif olarak kullanılan bu ticaret yolu çeşitli saldırılar nedeniyle artık kullanılmamaya başladı. Detaylar yazımızda.

Çin ipek yolu

Çin ipek yolu

Çin İpek Yolu, tarihi daha öncelere dayanan bir projedir. Çin ülkesi Batı ve Ortadoğu ülkeleri ile ticaret yapabilmek için eski zamanlarda bu yolu kullanır durumdaydı. İlk Çağ ve Orta Çağ zamanlarında aktif olarak kullanılan bu ticaret yolu çeşitli saldırılar nedeniyle artık kullanılmamaya başladı. Ticaret yolu üzerinden geçirilen mal ve kişilerin güvenliği olmadığı için zamanla tamamen terk edildi. Bu yol aynı zamanda din ve çeşitli kültürlerin de kıtalar arasında yayılmasında önemli bir rol oynuyordu. Zamanında oldukça önemli ve popüler olduğu için yağmacıların da gözünden kaçmadı.

İlgili Makaleler

Modern Çin İpek Yolu Projesi

Modern Çin İpek Yolu Projesi

Çin ipek yolu tekrardan hayata geçirilmek için 2013 yılında Çin lideri Şi Jİnping tarafından sunulan proje devlet desteğini kazanmış bulunuyor.  Böylelikle içerisinde 29 ülkeyi de kapsayan bir ticaret ağı oluşturulacak. Bu kapsamda ülkeler arası ticaret işlemleri düşük maliyet ile gerçekleştirilerek ithalat konusunda büyük adımlar atılacaktır. Bu 29 ülke arasında Türkiye’de bulunmaktadır. Avrupa ülkeleri arasında sayılmamızdan dolayı bizleri kapsayan projeye Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan katılım göstererek projenin yeni bir tat katacağını belirtmiş, projeye olumlu bakmıştır. Fakat diğer Avrupa ülkeleri kendilerine bir çıkar göremediği için projeye destek verip vermeyeceği konusunda kafalarda soru işareti oluşmaktadır.

Bu kapsamda Türkiye ile yapılmış olan 30 milyar dolarlık hızlı tren anlaşması ile ticaret ağının son teknoloji kullanılarak hayata geçirilmesi bekleniyor. Ticaret ağının rotasını Türkiye’den geçirerek hızlı tren için gerekli çalışmalar 30 milyar dolarlık anlaşma ila sağlanmıştır. Ülkemizden geçecek olan kesintisiz tek demir yolunun Edirne ve Kars arasında olacak şekilde planlandı. Erdoğan bu sözleşmeye katılacağı zirvede imza atacağı bekleniyor. Dolayısı ile ülkemizin bir ucundan diğer ucuna başka ülkelerden gelebilecek olan ithal ürünleri hızlı bir şekilde her şehrimize dağıtabileceğiz. Dağıtımcı firmalar ise bu kolaylık nedeniyle ticaret ağına katılmak isteyecek, çeşitli ülkelere ticaret yapmak isteyecektir. Oldukça mantıklı ve büyük yatırımlar dönen bu projede yerini alan ülkeri şimdiden büyük bir yükselişin beklediğini söyleyebiliriz.

Çin Bu Proje İçin 40 Milyar Dolar Fon Ortaya Koydu

Çin Bu Proje İçin 40 Milyar Dolar Fon Ortaya Koydu

Çin modern ipek yolu projesi için fon olarak 40 milyar dolar belirledi. Bu kapsamda başlangıcı Çin’in yapacağı demir yolu işi için gerekli miktar olduğu konusunda tartışmalar mevcut. Fona ayırdığı 40 milyar doların üzerine ise Asya kıtası üzerinde 100 milyar dolar yatırım yaparak bankalar kurdu. Bu bankaların kurulma amacı ise ticaret gerçekleştiğinde ödemelerin daha rahat bir şekilde sağlanmasını amaçladılar. Proje şimdilik kusursuz ilerliyor olup en kısa zamanda 29 ülkenin de katılımı ile gerçekleşmesi umuluyor. Özellikle yükselmekte olan ülkeler arasında büyük heyecan yaratan bu proje arasında yer almak oldukça büyük bir şans. Bunu değerlendirmek isteyen ülkeler davetlere kabul cevabını vererek zirve noktasında buluşmaları kabul etmektedirler.

Kuzey Kore Merak Konusu

Çin’in komşusu olan Kuzey Kore zirve için henüz davet edilmedi. Bunun sebebi ise Kuzey Kore’nin yaptığı çeşitli füze denemeleri olmuştur. Dünya ülkelerine tehlike yaratabilecek silahların sürekli olarak denenmesi diğer ülkeleri tedirgin ediyor. Kapalı kutu olan Kuzey Kore’ye ise Çin tarafından bir davet gönderileceği düşünülüyor. Füze konusunda her ne kadar anlaşma sağlanamasa da Çin, Kuzey Kore ile finansal ve ekonomik ortak konumunda bulunuyor. Bu anlaşma ise uzun yıllardan beri korunmakta olup bozulmamak üzere devam edeceği de ön görülüyor. Bu davet karşısında ise Kuzey Kore’nin ne cevap vereceği gerçekten merak konusu. Kısa zaman zarfı içerisinde Çin İpek Yolu bizlere ne gibi avantajlar sağlayacak hep birlikte göreceğiz.

https://www.borusanlojistik.com/tr/

İlginiz Çekebilir
pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu