HaberlerSpor

Çin Ekibi Guangzhou dünyanın en büyük futbol stadını yapıyor

Çin'in Guangzhou Evergrande takımı tam 100.000 kişi kapasiteli ve Lotus Çiçeği tasarımına sahip dünyanın en büyük futbol stadını yapıyor.

istanbul temizlik şirketi

Çin ekibi Guangzhou Evergrande, 100.000 koltuk kapasiteli Lotus Çiçeği tasarımlı yeni stadının yapımına başlıyor.

Lotus Çiçeği şeklinde olacağı söylenen stadı Amerikalı ünlü tasarımcı Hasayn Syed tarafından tasarlanacağını ve Kuzey Kore’deki Rungrado, Amerika’daki AT&T ve Melbourne’ün Kriket Stadı’ndan daha düşük kapasiteli olacağını ama dünyanın en büyük futbol stadı olacağı söyleniyor.
Stadyum tamamlandığında Nou Camp stadını geçerek dünyanın en büyüğü unvanını olacak fakat 2023 yılında Katalanların bitirmeyi planladığı 105.000 kişilik stadyum tamamlanınca ikinci sıraya düşecek.
Kapasitesinden öte tasarım harikası olan stadyumda 12 çok özel VIP in yanı sıra 152 adet te VIP loca olacak. Yeni stadyumun temel atma töreninde binlerce kamyonla adeta gövde gösterisi yapan Çinlilerin 2023 yılında Çin’de düzenelenecek Asya Oyunları öncesinde 80.000 ile 100.000 kişi kapasiteli üç stadyum daha yapacağı biliniyor.
Lotus Çiçeği tasarımındaki stadyumdan bazı görseller;
Guangzhou Evergrande Stadyumu
Guangzhou Evergrande Stadyumu
Guangzhou Evergrande Stadyumu

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir Yorum

  1. Çinliler artık kendilerinizi aştılar. Gerek teknoloji, gerek mimari, gerek bilimsel araştırmalar olsun her alanda var oluyorlar. Bu stadyumlarda kullanılan mimari de en büyük örneklerinden bir tanesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu