Faydalı BilgilerListeler

Cilt Tipine Göre Bakım Yapma Tüyoları

Her cilde aynı bakım yapılmamaktadır, bu yüzden cilt tipine göre bakım yapmak gerekiyor ve bu yazımızda bütün cilt tipi bakıları için tüyolar veriyoruz.

Cilde zarar veren etkenler, örneğin: zararlı güneş ışınları, toz, rüzgar vs… zamanla cildimizde çok kötü tahribatlara yol açabilmektedir. Bunlar gibi zararlı etkenlerden korumak ve kurtulmak için cilt yapımızın bakımını asla aksatmamamız, cilt tipine göre bakım uygulamamız gerekmektedir. Aşağıdaki anlatımızda cilt tipleri ve cilt tipine göre bakım hakkında sizlere bilgiler aktarmaya çalışacağız.

Normal Cilt Tanımı ve Bakım Şekli:

Görünümü şeffaf bir yapıda olan, gözenekleri kapalı vaziyette, lekesiz ve problemsiz olan bir cilt çeşididir. Hafif bir bakım uygulamak bu cilt tipinin doğal güzelliğini korumaya yetecektir.

Bakımında ise: Süt tipinde olan temizleyiciler, alkol derecesi normal bir tonik ve su içerikli olan hafif bir nemlendirici bu cilt tipinin bakımını yapmada yeterli olacaktır.

Karma Cilt Tanımı ve Bakım Şekli

Karma Cilt Tanımı ve Bakım Şekli:

Karma cilt tiplerinde ise alın, burun ve çene yağlı bir yapıya sahiptir. Yani yüz bölgesinde, T şekline benzer bir yağlanma çeşidi görülür. Yağlı olan yüz kısımlarında siyah nokta, yağ butonları, açık gözenek çeşitleri bulunabilen durumlardır. Yanaklarda var olan gözenekler ise tamamen kapalı bir yapıdadır.

Bakımında ise: Bu karma cilt tipinde de süt tipinde olan temizleyiciler, düşük alkollü tonik, cildin durumuna göre nemlendiriciler ve eğer gerekiyorsa gözün çevresi için krem çeşitleri bu bölgeler için kullanılabilir.


Kuru Cilt Tanımı ve Bakım Şekli:

Kuru cilt tipi, ince bir üst deriye sahip olup, gözenekleri ufak ve kapalı bir yapıya sahiptir. Bu cilt şeklinde yağ salgılanması normalin altında bulunduğu için görünüm şekli mattır ve pul pul şeklinde deride kalkmalar gözlenir. Cilt tipi oldukça gergin olmasına rağmen çabuk bir şekilde kırışır.

Cildin bakımında ise: Süt tipi olan temizleyiciler, alkolsüz olan tonik, yağ içerikli bir yapıda olan nemlendiriciler, besleyici bir özelliği olan gece kremi, ayrıca göz çevresi kremi ve nem ile yağ depo edici özelliğe sahip maskeler kuru cilt tipleri için kullanılmalıdır.

Yağlı Cilt Bakımı:

Bu cilt tipi, görünümü parlak ve yağlı bir şekilde olan, gözenekleri açık bir vaziyette bulunan cilt tipidir. Cilt içerisindeki gözeneklerin iç tarafı genellikle dolu ayrıca siyah noktalı ve sivilceli olabilmektedir. Yağlı cilt tipinin akne problemini önlemek amacıyla çok dikkatli ve ehemmiyetli bir günlük temizlik programının uygulanması cilde faydalı olur.

Bakımında ise: Jel tipinde olan temizleyiciler, alkollü tonik, su içerikli nemlendirici çeşitleri ve sarkmayı önlemek amacı ile temizleyici ve sıkıştırıcı bir etkiye sahip olan maskeler kullanılmalıdır.

Yağlı Cilt Tipinde Sivilce Varsa:

Yağlı ciltte oluşan sivilce, siyah noktalar ile kapalı bir şekilde olan gözeneklerden fazla yağ salgısının dış tarafa çıkamayıp, olduğu yerde zamanla birikmesi ile oluşmaktadır. Oluşabilecek sivilcelere karşı yağlı cilt tiplerinde kullanılacak ürünlerin özenle seçilmesi gerekir. Antiseptik sabunlar yani(kükürt, kafur, katran içeren ürünler) sivilceler ile başa çıkmada kullanılabilir.

Yağlı Olan Cilt bakımı

Yağlı Olan Cilt Hassas İse:

Yağlı ve hassas olan ciltlerde Genişlemiş gözenekler ve zaman zaman kırmızı lekeler görülebilir. Cilt hassasiyetinden dolayı pul pul şeklinde kalkabilir. İç ve dış etkenlere karşı oldukça duyarlı bir yapıdadır. Kaşıntı ve yanmalar görülebilen bir durumdur.

Bakımında ise: süt tipi olan temizleyici, kesinlikle alkolsüz bir etkide olan tonik, alerji giderici kremler ve genel olarak cildin sussuz bir yapısı olduğu için su içerikli bir yapıda olan hafif nemlendirici çeşitleri kullanılması gereklidir.

Olgun Cilt Tanımı ve Bakım Şekli:

Bu cilt tipi, yüzdeki hücrelerin yaşam ritminin yavaşlaması ile oluşan bir tiptir. Ciltte var olan ölü hücreler, kat kat yığılma sonucu ile cilde kaba bir görünüm kazandırır. Yağ hücre çeşitlerinin daha yavaş çalışmaları sonucunda bu cilt tipinde derin çizgilere ve gevşemeye sebep olurlar. Sürekli bir şekilde nemlendirici kullanılmaz ise, ciltteki deri kuruyup hızlı bir şekilde kırışır.

Bakımında ise: Kipozom ve E vitamini içeren krem çeşitleri, alkolsüz tonikler, alerji gidermeye yarayan kremler ve genel olarak cilt tipi susuz bir yapıda olması nedeni ile mutlaka su içerikli olan hafif nemlendiriciler kullanılmalıdır.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu