EDİTÖR BAŞVURU
Hayvanlar Alemi

Çiftçiler İneklerin Midelerine Neden Devasa Delikler Açıyor

Hiç elini bir ineğin karnına sokmak istedin mi? Eğer öyleyse, İsviçreli çiftçiler size bu konuda yardımcı olabilirler. Bir ineğin karnında bir delik görürseniz, bir nedenden ötürü oraya yerleştirildiğine emin olabilirsiniz ve bu yerleştirmelere rumen fistülleri denir. Her bir ineğin yanına bir delik açılır ve mideye inen bir tüp yerleştirilir.

Deliği açık tutmak için kauçuk bir conta kullanılır ve ayrıca özel bir kapak ile kapatılır. İnek bu prosedürlerden sonra tamamen iyileştikten sonra, bakımlarından sorumlu olan çiftçilerin ve veterinerlerin sindirim süreçlerini daha kolay bir şekilde izlemelerini ve uygun diyet oluşturmalarını sağlar.

ineklerin midesindeki delik

Çiftçiler her ineğin yediklerini sindirmeye yardımcı olan bakteri ve mantar gibi yararlı mikroorganizmaların dolu olduğunu bilir. Bakteri ve mantarlar, bir ineğin tükettikleri bitkileri sindirmesini sağlarlar.

Midenin rumen odası, sindirim süreci için en kritik noktadır ve mikroplar, ineğin sindiremediği gıdaların parçalanmasına yardımcı olur. İnekler sindirim sürecinde sorun yaşıyorsa, karın delikleri çiftçilere sözü edilen bakteri ve mantarları karnına nakletmelerine izin verir.

ineklerin karnındaki delik

Delikler ayrıca çiftçiye sindirimini inceleme fırsatı verir ve ineklerine en uygun gıdaların verilmesine yardımcı olur. PETA, bu prosedür hakkında çok memnun değil ve sadece belirli endüstrilere fayda sağladığına inanıyor olsa da, ineğin sağlığı için iyi olduğuna inanan birçok kişi vardır.

Mide deliklerinin bir ineğin genel ömrü için yararlı olduğu düşünülür delikler daha fazla kilolu olmalarına ve iyi bakılmalarını sağlar. Bunu bilen bir arkadaşınız olabilir mi, paylaşın ve tepkilerini görün!

İlginiz Çekebilir

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu