Faydalı Bilgiler

Chrome İndirilenler Klasörü Değiştirme Nasıl Yapılır?

Google Chrome internet tarayıcı kullanırken dosya indirince dosyanın nereye kaydolduğunu bulmak gerçekten tam bir zulüm diyebiliriz. Hele bir de bu işe aşina değilseniz ya indirdiğiniz an dosyayı alt kısımda açacaksınız yada daha sonra açmak için Google Chrome’un dosyayı indirdiği klasörü arayıp bulacaksınız öyle dosyanıza ulaşacaksınız.  İşte tam bu noktada devreye girmek ve sizin işinizi bir nebzede olsa kolaylaştırmak için bu makaleyi yazıyorum.

Öncelikle Chrome indirilen klasörünü değiştirebileceğinizi belirtelim, yani illa Chrome nereye derse oraya inecek diye bir kaide yok, biz ona değil o bize hizmet edecekse bu klasöründe değiştirilebilir olması lazım, yani dosyalar biz nereye istersek oraya inecek daha sonrada aradığımızda rahatlıkla bulacağız. Peki Chorme indirilenler klasörünü değiştirme nasıl yapılır?

Aslında bu işlemde çok zor değil ama yukarıda da dediğim gibi çok aşina değilseniz bilmeye bilirsiniz, korkmayın bilmemek ayıp değil önemli olan araştırıp indirilenler klasörünün nasıl değiştirildiğini öğrenmek. Öncelikle bununla ilgili olarak Google destek sayfalarından gerekli dökümanları bulabileceğinizi söyleyebilirim ama madem buraya kadar zahmet edip geldiniz bunu size görsellerle anlatayım.

Google Chrome indirlenler klasörü konumu nasıl değiştirilir?

İlk olarak Chrome tarayıcısını açtıktan sonra tarayıcının ( chrome’un) sağ üst kımında bulunan üç nokta şekelindeki alanı fare yardımıyla tıklıyoruz. Aşağıdaki resimde göreceğini gibi. Burada özelleştirme ve ayarları yapabiliyorsunuz. Ayarlar sekmesini tıklıyorsunuz.

chrome indirilenler klasörünü değiştirme

İkinci adımda sayfanın en alt kısmına doğru indiğinizde göreceğiniz Gelişmiş sekmesini tıklıyorsunuz.

chrome indirilenler klasörünü nasıl değiştirilir

 

Gelişmiş sekmesini açtıktan sonra sayfayı aşağı doğru indirdikten sonra alt kısımda indirilenler bölümünü göreceksiniz. Bu bölümde sağ taraftaki Değiştir butonunu tıklıyorsunuz. Ardından gelen sayfada Chrome ile indireceğiniz dosyanın hangi klasöre inmesini istiyorsanız o yolu seçiyorsunuz ve tamam diyorsunuz.

chrome indirilenler klasörünü değiştirme

Buraya kadar indirilenler klasörünün nasıl değiştirileceğini anlattık. Şimdi de hiç değiştirmeden bu klasöre nasıl kolaylıkla ulaşabileceğiniz anlatacağım.

1- Chrome tarayıcı açıkken Ctrl + J tuşlarına bastığınızda indirilenler sayfası açılır burada indirdiğiniz bütün dosyaları görebilirsiniz. Dosyanın adının altına yer alan klasörü göster kısmından hemen indirilen dosyalara ulaşabilirsiniz.

2- Bir klasör açtığınızda sağ tarafta klasörlerin kısa yollarını göreceksiniz, burada otomatik olarak indirlenler veya downlaods klasörünü göreceksiniz. Buradan indirdiğiniz dosyalara ulaşabilirsiniz.

3- Bilgisayar >> Yerel Disk C >> Kullanıcılar >> Kullanıcı adınız >> İndirilenler  yolunu takip edebilirsiniz.

Sizlere bir nebze olsun faydam olduysa ne mutlu bana. Takıldığınız yer olursa yoruma belirtmeniz yeterli.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu