Faydalı Bilgiler

Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Bir çöl bitkisi olan Chia bitkisi, tohumları ile ön plana çıkmaktadır. Genel olarak Guatemala ve Meksika gibi bölgelerde yetiştirilmektedir. Tabii kullanım alanı oldukça geniştir. Güney Amerika’da da kullanıldığı bilinmektedir. Bunun yanında söylemeliyiz ki Salvia Hispanica olarak da bilinmektedir. Çiya tohumu olarak da adlandırılabildiği bilinmektedir. Son derece faydalı yapısı bulunmaktadır. Eğer siz de Chia tohumunun faydaları hakkında bilgi almak istiyorsanız, hemen şimdi yazının devam kısmını inceleyebilirsiniz.

chia tohumu kullanımı

Chia Tohumunun Yararları

Son derece farklı bir ismi ve görüntüsü bulunan Chia tohumu, ülkemizde çok fazla bilinmemektedir. Bol miktarda lif barındırmaktadır. Zayıflamak için kullanıldığı gibi sindirim sisteminin rahatlatılmasında da kullanılmaktadır. Peki ama Chia tohumunun yararları nelerdir, merak ediyor musunuz? Eğer bu konuda ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız, kesinlikle yazının devam içeriğine bakmalısınız. Burada aradıklarınızı bulacaksınız.

 • En başta da söylediğimiz gibi lif bakımından zengin bir besindir. Bu nedenle zayıflamaya katkı sağlamaktadır.
 • Doğal kan şekerini düşüren Chia tohumu, bunun yanında bol miktarda vitamin içermektedir. A, B, D ve E vitaminleri açısından zengindir. Kemik gelişimine katkı sağlamaktadır.
 • Chia tohumu neye iyi gelir sorusunun yanıtlarından biri de sindirim sistemine iyi gelmesidir. Sindirim sistemini rahatlatır ve boşaltıma yardımcı olur.
 • Dışkılamaya yardımcı olan Çiya tohumun yararları arasında bir de kan basıncını düşürdüğü bulunmaktadır.
 • Kolesterolü dengeleyen bu mucizevi bitki tohumları, çok iyi bir protein kaynağıdır. Vücut geliştirme sporu ile ilgilenenlerin bol miktarda tüketmesi gerekmektedir.
 • Beyin sağlığına yardımcıdır. Bünyesinde Omega 3 yağ asidi bulundurmaktadır.
 • Demir, magnezyum, iyot, manganez, kükürt gibi minerallere sahip olan Chia tohumu, kansızlığa iyi geldiği gibi kilo almak için de kullanılabilir.
 • Kan şekerini dengelemesi, şeker hastalığına yani diyabete son derece iyi gelmektedir.
 • Bağırsaklarda bulunduğu bilinen probiyotik bakterilerin büyümesine destek sağlayan Chia tohumu, bunun haricinde kalp krizi geçirme riskini de çok ciddi bir boyutta düşürmektedir.
 • Metabolizmanın çalışmasını hızlandırmakta ve buna bağlı olarak zayıflamaya da katkı sağlamaktadır. Ayrıca özellikle karın kısmında oluşan yağlanmayı engellemektedir.
 • Vücudumuza sağladığı enerji ile performans artırdığı da bilinmektedir. Daha iyi bir cinsel hayat için vazgeçilmezler arasında bulunmaktadır.

Chia Tohumunun Kullanımı

Merak ettikleriniz arasında Chia tohumunun kullanımı yer alıyor, öyle değil mi? O zaman söylemeliyiz ki Chia tohumunu günlük en fazla 2 yemek kaşığı kadar kullanmalısınız. Birçok farklı yiyeceğin içine karıştırabilir ve öyle tüketebilirsiniz. Bunlara örnek vermek gerekirse yoğurt, süt veya daha farklı yiyecekler diyebiliriz. Kahvaltı yaptıktan sonra da tüketildiği bilinmektedir. Ayrıca demleme yaparak da içebilirsiniz. Evet, Chia tohumunu 1 bardak suya 1 yemek kaşığı olacak şekilde ekledikten ve yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra içebilirsiniz. Etkisini gösterecektir.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu