Faydalı BilgilerListeler

Çay Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir?

Çay ağacı yağı, bilimsel adı Melaleuca alternifolia olan, ülkemizde Hint defnesi olarak bilinen bitkiden elde edilen bitkisel bir yağdır.

Çay ağacı yağı, bilimsel adı Melaleuca alternifolia olan, ülkemizde Hint defnesi olarak bilinen bitkiden elde edilen bitkisel bir yağdır. Anavatanı Avustralya’ dır.

En doğal hali bu bölgede üretilir.‘’şişedeki ilaç deposu’’ adını şifa kaynağı içeriği ile hak etmiş çaygiller ailesine ait ağacın yapraklarından elde edilen sağlık iksiridir.

Çay Ağacı Yağının Özellikleri

Özünden en çok verim alınan bölgenin Avustralya olması, bu bitkisel yağı daha da organik ve ayrıcalıklı yapmaktadır. Yapraklı, tomurcuklu bir yapıya sahiptir. Çay ağacının yapraklarından damıtılarak elde edilen bitkisel özü, antiseptik ve antibiyotik etkisi ile sağlık kategorisine iddialı bir giriş yapmıştır.  Cilt ve saç bakımı için önde gelen, zarar vermeyen özelliği ile en çok tercih edilen bitkisel yağların başında gelir. 1920’ li yıllarda yapılan ve bitki türleri içinde uçucu yağları karşılaştıran bir araştırmada çay ağacının umut verici özelliklere sahip olduğu tespit edildi. Peki oldukça zengin bir tarihe sahip çay ağacı yağının faydaları  nelerdir?

Çay Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir?

Çay Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Boğaz ağrısını giderir.
 • Soğuk algınlığında etkilidir. Sinüs enfeksiyonu gibi kronik hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Akne, yağ bezeleri, suçiçeği, uçuk, saç biti, sedef hastalığı, kaşıntı, güneş yanığı ve böcek ısırıklarını iyileştirir.
 • Mantar enfeksiyonları, kulak ağrısı, bakteriyel enfeksiyonlarda büyük fayda sağlamaktadır.
 • Ağız kokusunu giderir.
 • Sivilceleri tedavi eder.
 • Saç derisi ve saç sağlığı için liste başı bitkisel yağlardandır.
 • Oda kokusu olarak kullanıldığında böcekleri uzaklaştırır ve sivrisinek kovucudur.
 • Çok amaçlı yüzey temizleyicidir.
 • Küf oluşumunu engeller.
 • Diş macunu olarak kullanılabilir. Antibakteriyel etkisi vardır.
 • Astım ve diğer solunum yolları hastalıklarına iyi gelir.
 • Kulak tıkanıklığını giderir.
 • Evden pireleri uzaklaştırmak için kullanılabilir.

Çay ağacı yağı için bilinmesi gereken en önemli hususlardan biri de kesinlikle yutulmaması gerektiğidir. Dahili kullanım için değil harici kullanımlar için uygundur. Özellikle solunum yollarının tedavisinde kullanılırken, gargaraya şeklinde veya sprey olarak kullanılmalıdır.

Cilt sağlığına Faydası

Şimdiye kadar 300’ ün üzerinde yapılan araştırma ile faydaları kanıtlanmış çay ağacı yağının, en önde gelen özelliği, içeriğindeki güçlü uçucu yağların varlığı ile adeta cilt için yaratılmış bir bitki olmasıdır. Antiseptik ve antibakteriyel özelliği ile bu alanda ön plana çıkmaktadır. Birçok antibiyotiğe karşı dirençli olan bakterilere karşı elde ettiği başarı, 2006 yılında yapılmış bir araştırma ile kanıtlanmış ve dermatoloji dergilerinde yayımlanan makaleler ile başarısı tescillenmiştir.

Akne tedavisinde, sivilcelerin iyileşmesinde ve yağ bezelerinin yok olmasında oldukça etkilidir. Yüze uygulanan maskeler ile bu etki her gün gözle görülür şekilde far edilmektedir.

Güneş yanığı ve yaralarda hem iyileştirici, hem de deforme bir ciltten uzaklaştıran bir etkiye sahiptir. Ciltteki kesikler için yara merhemi formunda kullanılabilir.

Egzama ve sedef hastalığı için vücudu tahriş etmeden, koruyucu ve azaltıcı etkiye sahip olamsı çay ağacı yağının faydaları arasındadır.

Yağ bezlerinin iletim yollarının tıkanması sonucu oluşan yağ bezeleri de cilt için ayrıca bir sorundur. Zararsız olmasına rağmen görüntü olarak vermiş olduğu rahatsızlık tedavisini gerektirir. Çay ağacı yağı, bu rahatsızlık için çok etkilidir.  Cilt ve yüz maskesi olarak belirli karışımlarla, kısa sürede bu sorundan kurtulmak mümkündür.

Ayak ve Tırnak Mantarları İle Mücadele Eder

Hem fiziksel hem de psikolojik rahatsızlıklara neden olan mantarlar için, çay ağacı yağı saf ve karışım halinde kullanılarak iyileştirme sağlanır. Mantarların yayılmasını da önleyerek, daha rahat bir günlük yaşama katkı sağlar.

Ağız ve Diş Sağlığı

En az cilt sağlığı kadar etkili olduğu bir bölge de, vücudun en hassas yapısına sahip ağız ve dişler içindir. Diş eti kanaması, enfeksiyon riski ve diş çürümesinin önüne geçer. Mevcut olan ağız ve diş sorunlarını iyileştirirken, bu rahatsızlıkların neden olduğu ağız kokusu gibi belirtileri ortadan kaldırır. Gargara şeklinde veya diş macunu formunda kullanılabilir.

Kanseri Önleyicidir

Bulunan ortamda tütsü yağı olarak kullanılması halinde, cilt için kanser riskini engellediği kanıtlanmıştır.

Çok Amaçlı Temizleyicidir

Ev içindeki temizliklerde, çamaşır temizliğinde kullanılabilir. Küf önleyici özelliği ev içinde kullanımını pekiştirici bir özelliktir. Pire, böcek ve sinekler için de evi ve bahçeyi koruyucu bir etkidedir.

Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

Çay Ağacı Yağı ve Zeytinyağı

Cilt maskesi olarak kullanılması pozitif bir etki sağlayan bu karışım güçlü ve donanımlı malzemelere sahiptir.

 • 8-10 damla çay ağacı yağı
 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı

Bitkisel çözümler içinde, karışım olarak üçlü katı sağlayan bir faydaya sahiptir. Cilt ile ilgili bahsetmiş olduğumuz, yağ bezelerinden, sivilceye kadar her sorun için etkilidir. Elde edilen karışım, cilde uygulandıktan sonra 1 saat kadar bekletilmelidir.

Çay Ağacı Yağı ve Kekik Yağı

Mantar tedavisinde tarif edilen bir karışımdır. Tıbbi araştırmaların kanıtlamış olduğu bu karışım, mantar veya büyüyen bakteri bölgesine direkt uygulanabilir. Çay ağacı yağı saf olarak da mantar olan bölgeye sürülebilir.

Ayak kokusu için ise lavanta yağı ile elde edilen karışım ayağa ve ayakkabılara kullanılabilir.

Çay Ağacı Yağı ve Aloe Vera Yağı

Oldukça iddialı bu karışımın üçüncü ilavesi, Hindistan cevizi yağı olabilir. Saç derisi ve saç sağlığı için belirlenmiş bir karışım olmakla birlikte, cilt için de uygulanabilir.

Kaşıntı, deri hastalıkları, bakteri tehdidi, alerjik reaksiyonlar için bire bir etkilidir. Bitkisel yağlardan birkaç damla alınarak oluşturulan karışım saç maskesi olarak önce saç derisinden başlayarak, bütün bir saça nüfuz edecek şekilde uygulanır. 1 saat bekleme süresini n ardından saç su ile durulanır.

Evde hem temizlikte hem de küf önleyici etkisinden faydalanmak için çay ağacı yağı, suya damlatılarak kullanılabilir.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu