EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı BilgilerListelerSağlık

Çatlayan Dudaklar Nasıl Tedavi Edilir

Kış geldi çattı, yani hava kurumaya başlıyor. Hem havadaki nemin azalması, hem de üstüne havanın soğuması dudaklarımızı mahvedebilmektedir. Çünkü düşük nem (yaz, kış farketmez) dudaklardaki nemi yok eder, bu sebeple dudaklarda çatlaklar, yarılmalar oluşabilir. Bu çatlayan dudaklar nasıl tedavi edilir.

Öncelikle genel olarak uymamız gereken koruyucu önlemler var.

  • Soğuk havalarda dışarı çıkmadan önce mutlaka dudaklarımızı nemlendirmeliyiz. Bunun için mevcut pek çok dudak kremi vardır zaten. Ama şuna dikkat etmeliyiz!!! Bu ürünlerin parfüm, aroma (mesela çilek) ve alkol içerenlerinden kaçınmalıyız.
  • Soğuk havalarda dudaklarınızı atkı ile korumaya çalışın.
  • Soğuk ve kuru hava dudakları kötü hale sokabiliri, dudaklarımızı yaladığımızda ise durum daha da kötüleşir. Dudaklarımızı yalamaktan vazgeçmeliyiz. Dudaklarımız kuruduğunda onları ıslatma gereksinimi duyabiliriz. Ama aslında tükürük dudakların daha çabuk kurumasına yol açmaktadır. Bu yüzden dudakları yalama isteği daha çok duyulur. Fakat tükürük ile doğal lipidleri yok ederiz.
  • Cilt için olduğu gibi dudaklar içinde bol bol sıvı, özellikle su tüketmeliyiz. Cildimiz kendi nemini korusun.
  • Kışları kaloriferde yandığı için evin havası iyice kurur. Evin havasını nemlendirmeliyiz. Sadece bir bardak su koymak bile nem katabilir eve.
  • Mümkün olduğunca ağzımızdan değil burnumuzdan nefes almalıyız.

Çatlayan Dudaklar Nasıl Tedavi Edilir

Peki doğal yoldan nasıl çatlayan dudakları tedavi ederiz.

  1. Şeker + Bal : 1 çay kaşığı bala bir miktar şeker ilave edin. Dudaklarınıza sürün. Şeker doğal bir yumuşatıcı iken, bal ise nemlendirici özelliğe sahiptir.
  2. Şeker + Zeytinyağı : Bunun kullanımıda benzer şekildedir.
  3. Hindistancevizi Yağı : Bu yağı dudaklarınıza günde birkaç kez sürün. Doğal bir nemlendirici özelliği vardır.
Kesinlikle dudaklarınız kuruğunda ya da çatladığında, bu bölgeleri elinizle koparmamalısınız. Yumuşak bir havluyu ılık su ile ıslatıp bu bölgelere sürüp yumuşatın ve bakımları uygulayın.

İlginiz Çekebilir

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu