İlginç BilgilerListeler

Canımız yandığında verdiğimiz ilginç tepkiler

Ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar

Normal zamanda annesinin hiç değerini bilmeyenler bile canı yandığında hemen annesini arar. Bir güven duygusu ihtiyacından mıdır bilinmez ama ilk olarak “Anne” diye bağırır. Ne koca yiğitlerin “Anne” diyerek ağladığına ve bağırdığına tanık olmuşuzdur.

“Allah!”

"Allah!"

İlgili Makaleler

İnansak da inanmasak da canımız yandığında mutlaka bir kez olsun “Allah” diye bağırmışızdır.

Hop, hop, hopla çekirge!

Hiç bir şekilde ne işe yaradığı bilinmeyen bir tekniktir. Acı duyulmasıyla birlikte kişi bir oraya bir buraya zıplamaya ve koşmaya başlar. Bu teknik acıyı dindirmeyeceği gibi yeni bir kazaya da sebebiyet verebilir.

İnsani olmayan sesler çıkararak acıyı dindirme yöntemi

Bağırmanın da çeşitli formları bulunuyor. Örneğin “ahh, off” diye bağırılabilindiği gibi “Laan!” diyerek de canınızı yakan şey ya da duruma bağırabilirsiniz. Bunlar çok daha normal karşılanabilecek tepkilerken “hıaa”, “vaa” gibi kimsenin bir insandan çıkmasını beklemediği tepkiler de verebilirsiniz.

“Ağla, ağla açılırsın”

Ama itiraf edemesek de insanların yaygın olarak canı yandığında yaptığı şey ağlamaktır. İçiniz rahat olabilir çünkü buna dair bilimsel açıklamamız var. İnsan canlılar içerisinde gözyaşı dökerek duygusal ve fiziksel acısını ifade eden tek canlıdır. Yani ağlamak hem duygusal hem de fiziksel olarak canımız yandığında bizi en çok rahatlatacak şeydir. Fakat önemli bir fark duygusal olarak dökülen gözyaşıyla refleks olarak dökülen gözyaşının yapısı da farklıdır. Sinir sistemimizin yönlendirmesi ve dengeleme isteği içerisinde ortaya çıkan bu durum verdiğimiz tepkilerin en üst sıralarında yer alıyor.

Canı yanınca argonun sınırlarını zorlayanlar

Burada neler söylendiğini yazamayacak olsak bile bunun yaygın bir alışkanlık olduğunu söyleyebiliriz. Hatta bazı insanlar şu ana kadar edilmemiş küfürleri acının verdiği yaratıcılıkla üretebilir.

Çok dizi izleyip Amerikan kültürünün etkisinde kalan insan tepkisi

Sıkıntıdan kendini Amerikan dizilerine adamış olanların bazen istemsiz şekilde verdiği tepkilerdir. Türlü türlü Amerikan filmlerinde ve dizilerinde gördüğü o karizmatik efekti bir kez olsun tatmak ister. Bu sebeple, “Ouch” diyerek de acısını ifade edebilenler bulunabilir.

“Çok canım acıdı”

Birinin çok canım acıdı demesinin ardından ise herkesin aklına gelen Ayşe Hatun Önal’ın şarkısıyla hayatımıza giren “Çok canım acıdı çeksene elini” tepkisi de sık sık verdiğimiz tepkiler arasında.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu