Faydalı BilgilerListeler

Camu Camu Nedir? Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir?

amu Camu Nedir? Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir? konu hakkında merak edilen tüm bilgileri detaylı bir şekilde yazımızda bulabilirsiniz.

Camu camu, Brezilya, Peru ve Venezuela başta olmak üzere Amazon yağmur ormanlarının su basmış alanlarında yetişen bir çalıdır. Camu camu çalısının meyveleri, kabaca limonlarla aynı büyüklüktedir, ancak bu küçük meyvelerde sağlık açısından birçok faydası vardır.

Camu camu besinler, vitaminler, mineraller, amino asitler ve antioksidanlar ile doludur. Yüksek miktarda manganez, bakır, demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve çinko içerir.

Camu camu’nun da vücudumuzda bu amino asitleri kendi başlarına üretemediğinden, sadece besin yoluyla elde edebileceğimiz birkaç temel amino aside sahiptir. Bu amino asitler valin ve lösin içerir.

Son olarak vücutta antioksidan görevi gören, inflamasyon ve oksidatif strese karşı savaşan flavonoidler, gallik asit ve ellagik asitle doludur.

Camu Camu’nun Vitamin C İçeriği

Camu Camu’nun Vitamin C İçeriği

Gerçekten C vitamini içeriği olduğu bilinmektedir. İçerisinde gezegendeki diğer yiyeceklerden daha fazla C vitamini içerir, hatta güçlü turuncudan bile daha fazladır.

Bir porsiyonu, tek bir portakalda bulunan C vitamini miktarının 60 katına sahiptir; Bu, her 100 gram camu camu için önerilen günlük C vitamini miktarının% 3,575’ini oluşturur. Sadece bir çorba kaşığı camu tozu size gün için ihtiyacınız olan daha fazla C vitamini verebilir.

Sağlık yararlarının çoğu, bu olağanüstü derecede yüksek C vitamini miktarından gelir ve birçok insan düzenli bir C vitamini takviyesi yerine camu peyniri tozu kullanır.

Camu Camu Sağlık Faydaları

Camu Camu Sağlık Faydaları

1. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Camu camu’nun bir limondan 56 kat daha fazla C vitamini ve portakaldan 60 kat daha fazla C vitamini içerdiği düşünülmektedir. Yüksek C vitamini içeriği bağışıklık sistemi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

C vitamini, bağışıklık fonksiyonunu güçlendirmek için en önemli besinlerden biridir ve patojenlerle, oksidatif stresle savaşmaya yardımcı olur.

2. Ruh ve Ruh Sağlığını Geliştirir

Bu meyvenin ruh sağlığına da yararları vardır.

Depresyondan muzdarip insanlar düşük serotonin seviyelerine sahip olabilirler ve C vitamini aslında beynin daha fazla miktarlarda üretmesine yardımcı olur, bu da ruh halini iyileştirebilir ve depresyonla savaşabilir.

2010 yılında Beslenme dergisinde yayınlanan bir çalışma, C vitamini eksiklikleri olan akut hastanede yatan kişilerde depresyonla mücadelede etkili olduğunu ortaya koymuştur.

3. Enflamasyonu azaltır

İçerisinde antioksidanlar içerdiğinden, iltihap ve serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olabilir. Birçok sağlık durumu vücudumuzda iltihaplanmaya neden olur, bu da mevcut sorunları daha da kötüleştirebilir ve ciddi hasara yol açabilir.

Anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı gingivitis ve dişeti hastalıkları ile mücadele etmede etkili olabilir ve ayrıca artrit gibi diğer inflamatuar hastalıklarla savaşmaya da yardımcı olabilir.

4. Karaciğer Sağlığını Geliştirir

En büyük sağlık yararlarından biri karaciğer sağlığını geliştirmektir. C vitamini, siroz ve diğer karaciğer problemleri için yardımcı olduğu bilinmektedir. Ayrıca antioksidanlar, fitokimyasallar ve karaciğerin işlevini geliştirebilen ve karaciğer hastalığına karşı koruma sağlayan diğer aktif bileşikleri içerir.

5. Anti-Viral Özellikleri

Sıklıkla kullanıldığı tıbbi amaçlardan biri de viral enfeksiyonlarla savaşmaktır. Soğuk algınlığından herpes virüsüne, zonaya kadar her şey, birçok anti-viral özellik içeren camu camu’dan potansiyel olarak faydalanabilir.

Camu camu insanların soğuk algınlığından daha hızlı iyileşmelerine yardımcı olabilir ve uçuk veya diğer kalıcı viral durumları tedavi edemese de, bu durumların semptomlarını yönetmede yardımcı olabilir.

6. Anti-Aging

Anti-inflamatuar özellikleriyle, bu süper yiyeceğin anti-aging faydaları olabileceğine de inanılıyor. Enflamasyon yaşlanma sürecini hızlandırabilir ve Alzheimer hastalığı, maküler dejenerasyon ve artrit gibi yaşla ilgili birçok duruma katkıda bulunabilir.

7. Dişeti Hastalığını İyileştirir

Güçlü antioksidanlar ve antiviral özellikler, insanların diş eti iltihabı gibi diş eti hastalıkları ile savaşmasına yardımcı olabilir. Araştırmalar, antioksidanca zengin ilaçların, periodontal ve diş eti sağlığı sorunlarının ilerlemesinde inflamasyonun neden olduğu serbest radikallerin miktarını azalttığını göstermektedir.

Camu camu’nun iki çay kaşığı sakız hastalığından muzdarip kişilere yardımcı olabilir.

8. Vizyonu Geliştirir

Karotenoidler ayrıca göz sağlığını da artırır. Bunun nedeni, karotenoidlerin, oküler sistem üzerindeki oksidatif stresi ortadan kaldırmaya yardımcı olmasıdır, bu da katarakt ve maküler dejenerasyonun gelişmesini engelleyebilir. Sonuç olarak, yaşlandıkça daha net görebileceksiniz.

9. Kan Şekerini düşürür

Postprandiyal glisemi (yemek sonrası kan glukozu), yüksek kan şekeri seviyelerini içeren kronik bir problem olan diyabetin yönetiminde önemlidir. Araştırmacılar, 2017 yılında Food Research International dergisinde yayınlanan bir ön çalışmada, camu camu suyunun 23 sağlıklı yetişkinte kan şekeri kontrolünü geliştirdiğini bulmuşlardır.

10. Kas Tonu

Kasların büyümesini artırabileceği, zarar ve kayıplarına karşı koruyabilen eşsiz bir vitamin, mineral, amino asit ve antioksidan kombinasyonunu içerir.

12. Quercetin İçeriği

Her 100 gramlık camu meyvesi, 400 miligram quercetin, güçlü flavonoid ve antioksidandır. Çalışmalar, bitki pigmentinin alerjik astım semptomlarından fayda görmesini ve düşük karbonhidratlı bir diyetin etkilerini yeniden üreterek hücresel yaşlanmaya karşı koruma sağladığını göstermiştir.

Cilt için Camu Camu’nun Faydaları 

Cilt için Camu Camu’nun Faydaları 

C vitamini içeriği yenildiğinde birçok fayda sağlayabilir, fakat aynı zamanda topikal uygulamalar da vardır. Cildin parlatılmasına ve sağlığın iyileştirilmesine ve hasarlı cildin görünüşüne yardımcı olabileceğinden, birçok farklı cilt kremlerinde kullanılmaktadır.

C vitamini gibi antioksidanlarla yüklü olduğundan, kırışıklıklara ve ince çizgilere neden olan cilt hasarlarına karşı savaşmaya yardımcı olabilir.

İçerisindeki C vitamini ve flavonoidler güneşten kaynaklanan ultraviyole deri hasarları ile mücadelede özellikle etkili olabilir. İyileşme sürecini hızlandırmak için cildin güneş yanığı veya derin tabaklanmış bölgelerine camu camu tozu uygulayabilirsiniz.

B3 vitamini ve C vitamini yüksek olduğundan, melanin üreten hücreler üzerinde etkilidir. Ayrıca ölü cildi kaldıracak ve genel olarak daha sağlıklı bir cilt yaratacaktır.

Camu Camunun Yan Etkileri ve Önlemleri

Camu camu’nun potansiyel sağlık yararlarına rağmen, yüksek C vitamini içeriği nedeniyle, aynı C vitamini bazı yan etkilere yol açabilir.

Yüksek dozda C vitamini, ishal, mide bulantısı ve kusma gibi sindirim bozukluğuna neden olabilir. Çok fazla C vitamini almak, ishali kötüleştirebileceğinden, irritabl bağırsak sendromu gibi sindirim bozuklukları olan kişiler için özellikle kötü olabilir.

Aşırı C vitamini de ülser ile muzdarip insanlar üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Bir çok şeye oldukça faydalı olmasına rağmen kemoterapi ilacını da engelleyebilir, bu yüzden kanser tedavisi gördüğünüzde bu meyveyi almak konusunda doktorunuzla her zaman görüşmeniz tavsiye edilir.

Camu Camu Nasıl Kullanılır

Aslında inanılmaz ekşidir. Tozunu tahıl, yulaf ezmesi, yoğurt, dondurma, smoothie ve bazı tatlılar gibi lezzet katmak için diğer yiyeceklere ekleyebilirsiniz.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Myrciaria_dubia

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu