HaberlerOtomotiv

Çakarlı Araçların Geçiş Üstünlüğü İptal Edildi

Çakarlı sivil araçların geçiş üstünlükleri iptal ediliyor

Çakarlı sivil araçların geçiş üstünlükleri iptal ediliyor

Özellikle İstanbul’da sıkışık trafikte görmeye alıştığımız ve uzun yıllardır herkesin şikayetçi olduğu, çakarlı araçların geçiş için yaptıkları insanları çileden çıkartıyordu. Zaten sıkışık olan trafikte birde onlara yol vermek için insanlar kaza atlatabiliyor, diğer şeride geçecekleri için kazalara neden olabiliyorlardı. Birde bunların üstüne çakarlı araç geçemezse önündeki araç sürücüsüne yaptığı taciz vardı.

Cumhurbaşkanı’da bu konuyla ilgili şikayetleri değerlendirerek kendininde bundan rahatsız olduğunu belirtmesiyle, İçişleri Bakanlığı bununla ilgili yeni bir düzenleme yaparak hemen yayınladı. 

Bakanlık tarafından alınan kadar doğrultusunda polis araçları hariç tutularak diğer bütün çakarlı araçların geçiş üstünlükleri iptal edildi. Yeni düzenlemeyle elinde görev kağıdı bulunmayan çakarlı araçların geçiş üstünlüğünü kullanması yasak. Bununla birlikte  üzerinde çakar bulunan araçların konvoy haricinde çakarları yakması da yasaklanıyor.

Usulsüz Çakarlı Araç Kullanımı Cezası

Sadece Emniyet Müdürlüğünden alınan izinle araçlara çakar takılabiliyor, fakat buna rağmen trafikte sivil bir çok araç sanayide bu işlemi yaptırmakta ve trafikte çakarları kullanmaktadırlar. Çakar lambaların usulsüz kullanımının cezası 192 TL ve bir süre trafikten men olarak uygulanıyor.

Yeni düzenleme ne kadar caydırıcı olur veya bu kurula gerçekten resmi araçlarda uyarlar mı? orasını bilemiyorum ama trafikteki polislerin çoğununda çakarı olan bir aracı durdurabileceğini sanmıyorum.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu