İlginç BilgilerListeler

Cadılar Bayramı Nereden Geliyor?

Halloween‘ i duymayan yoktur herhalde. 31 Ekim gecesinden 1 Kasım’ a kadar süren Cadılar Bayramı. Birbirinden korkunç kostümler giyip sokaklarda dolaşan insanlar, kapılara gelip Halloween şekerlemeleri toplayan çocuklar, balkabakları ve çeşitli dekorasyonlarla süslenen evler. Amerikan filmlerinde sıkça karşılaştığımız manzaralar. Ben de birçok kişi gibi Halloween’ in Amerika kaynaklı bir bayram olduğunu sanıyordum. Birkaç kez korkunç kostümlere bürünüp komşulardan şeker toplamaya giden çocuklarıma da bu bilgiyi vermiştim. Merak edip araştırdım ve ilginç bilgilere ulaştım.
Anadolu’ dan Avrupa’ nın büyük bir bölümüne yayılmış olan Keltler, yılı yaz ve kış diye ikiye ayırmışlar. Yazın bitmesi onlara göre yılın bitmesi sayılıyormuş. Yaz hayat, kış ise ölümle bağdaştırılıyor muş. Bu iki mevsimin birleştiği gece, hayatla ölüm alemlerini birleştiriyormuş.  Soğuk mevsimin ilk başladığı gece yani on birinci dolunayın olduğu gece, insanlar toplanıp ölülerinin huzura kavuşması için çeşitli yiyecekler hazırlayıp mezarlıklara gidiyor ve bu geceyi bir festival havasında kutluyorlarmış. Bu günün adı Kelt dilinde yazın sonu anlamına gelen Samhai imiş. Ölümden çok korkulduğu için o zamanın imkanlarına göre kendilerine korkunç bir görünüm veriyor ve ölümün onları zaten ölü sanıp o yıl dokunmayacağını umuyorlarmış. Söylentilere bakılırsa Keltler’ in Şamanları diyebileceğimiz bilgeleri Druid’ ler, kötü ruhları uzaklaştırmak amacıyla ailelerden çocuklarını kurban olarak vermelerini bile isteyebiliyorlarmış.
Bu adet yüzyıllarca süregelmiş. Daha sonra kökenleri Kelt olan İrlandalılar Amerika’ ya yerleşince, bu adetlerini sürdürmüşler ve zaman içinde tüm kıtaya yayılmış.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu