İlginç BilgilerYaşam - insan

Büyükanne olmanın gerektirdiği yaygın batıl inançlar

Batıl inançlar konusunda bazen şüpheye düşebiliyoruz, peki bu konuda büyükannelerimiz ne diyor.

Bazı batıl inançlara gençlerin de inandığı gerçek, ara ara inanmadıklarımız konusunda da şüpheye düşebiliyoruz, ancak çoğunlukla büyükannelerimizden öğrendiğimiz 3 tanesini sizler için derledik.

“Geceleri ıslık çalmamak”

Geceleri ıslık çalmak

En korkutucu batıl inançtır, zira gece bu bilincin getirdiği bilinmeyen bir arzuyla ıslık çalmak istersiniz, sonra da üç harflilerin şeytanların etrafınızda dolaştığı hissiyatıyla uykusuzluktan baygın düşene kadar ışıklar açık duvarlara ve tavana bakar durursunuz. Islık çalmanın keyfiyle cini, şeytanı bağdaştıramamanın getirdiği “çok mantıksız yahu” düşüncesiyle, gözünüzün önünde uykusuzluktan oluşan her türlü görsel yanılgının kalbe yaptığı baskı birleşir, sabaha kadar çelişkiler yumağına dönüşüverirsiniz.

“Başkasının elinden bıçak almamak”

Başkasının elinden bıçak almamak

Mutfakta birlikte iş yaparken yanınızdakinden elindeki bıçağı istersiniz. Önce bir anda garip bir surat ifadesi ve bakışmalar, ardından endişeyle bıçak yere bırakılır. Sonra aklınıza geliverir, iki kişinin bıçak alışverişinin kavgayla sonuçlanacağını söyleyen büyükannelerimiz yetiştirmiştir bizleri. Aceleniz varsa ve bu nedenle bıçağa bir türlü ulaşamazsanız da kavga edebilirsiniz tabi ki…

“Geceleri tırnak kesmek uğursuzluk getirir”

Ne ilgisi var demeyin, en mantıklı batıl inancın bu olduğu kanısındayız. Gece ışık ne denli kuvvetli olursa olsun, tırnak keserken çeşitli kazalara kurban gidebilirsiniz. Bunun dışında ne gibi uğursuzluklar getireceği ise meçhuldür, zaten uğursuzluk nedir ki? Başlı başına kelime olarak bir batıl inancın kendisi değil midir?

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu