Doğa - ÇevreListeler

Bütün Buzullar Erirse Dünya Nasıl Görünür?

Genelde filmlerde görmeye alıştığımız ve çevrecilerin sıklıkla söz ettiği doğal felaketlerden birisi de dünya genelinde yer alan buzulların erimesi. Günümüzde yavaş yavaş eriyen ve buna bağlı olarak da iklimlerin nasıl değiştiğinin fakına varmışsınızdır.

Diyelim ki bu felaket senaryosu gerçekleşti ve bütün buzulları eridi bu durumla neler olurdu, dünya nasıl bir görüntüye bürünürdü size göstermek istedik.

Öncelikle bütün buzulların erimesinin ardından deniz suyu seviyesinin hızla şuan ki seviyesinden 65 metre daha yüksek olacağını söylememiz gerek. Buna bağlı olarak da deniz seviyesinde ve denizden 65 metreden daha az yükseklikteki yerlerin hepsi sular altına kalacak.

Dünya üzerinde şuanda 14 derece olan ortalama sıcaklık, 26 dereceye çıkacak ve bununla birlikte kuraklıklar daha fazla görünecek.  Tabi bilim insanları bu ihtimallerin en kötü şartlarda 5 bin yılda anca eriyebileceğini söylemektedirler. Günümüzdeki fosil yakıtlar, fabrikalar, santraller vb. bir çok etken gerekli etkenler alınmazsa bu zamanı daha da kısaltabilir.

Tüm buzulların erimesi durumunda şuan ki kıtaların o sıra nasıl bir görünümde olacağına aşağıdan göz atabilirsiniz.

Kuzey Amerika

Kuzey Amerika

Güney Amerika

Güney Amerika

Avrupa

Avrupa

Avustralya ve Yeni Zelanda

Avustralya ve Yeni Zelanda

Asya

Asya

Antarktika

Antarktika

Afrika

Afrika

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu