ListelerSağlık

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir

Burun tıkanıklığı çok yaygın görülen bir durumdur. Çoğu insan zaman zaman burun tıkanıklığı yaşar. Peki burun tıkandığında ne yapmalıyız?

Burun tıkanıklığı çok yaygın görülen bir durumdur. Çoğu insan zaman zaman burun tıkanıklığı yaşar. Burun tıkanıklığı, burundaki kan damarlarının iltihaplanması ve burun dokularında şişme meydana geldiğinde ortaya çıkar. Vücudun aşırı mukus üretmesi de burun tıkanıklığına neden olur.

Burun tıkanıklığı nedir?

Burun tıkanıklığı burundaki geniz yollarının mukus ile tıkanıp şişmesiyle meydana gelir. En yaygın görülen burun tıkanıklığı belirtileri, genizin tıkanması ve burnun etrafında oluşan basınçtır.

Burun Tıkanıklığının Nedenleri

Burun tıkanıklığı genellikle geçici bir sorundur. Burun tıkanıklığının başlıca nedenleri, soğuk algınlığı, alerjiler, enfeksiyonlu hastalıklar ve sinüzittir.

 • Sinüzit
 • Burunda iltihaplanma
 • Saman nezlesi
 • Grip
 • Alerjiler
 • Burun yaralanmaları
 • Çevresel faktörler
 • Kimyasal maddeler
 • Kansersiz tümörler

Burun Tıkanıklığının Nedenleri

Burun Tıkanıklığının belirtileri

 • Tıkanmış burun
 • Hapşırma
 • Genizde mukus birikmesi
 • Nefes darlığı
 • Baş ağrısı
 • Burun dokularının şişmesi
 • Alerjiler, virüslerin sebep olduğu soğuk algınlığı ve bakteriyel sinüzit de dâhil olmak üzere burun tıkanıklığının birçok nedeni vardır.

Soğuk algınlığınız mı var?

Çoğu zaman, burun tıkanıklığına soğuk algınlığı neden olur. Soğuk algınlığı genellikle evde uygulanabilecek basit çözümler ile 1-2 hafta içinde tedavi edilir.

Soğuk Algınlığı Belirtileri:

• Burunda tıkanıklık, akıntı, hapşırma

• Gözlerde kırmızılık, kaşıntı ve göz yaşarması

• Baş ağrısı

• Yüz ağrısı veya yüzde hassasiyet

• Diş ağrısı

• Koku duyusunda değişim

• Öksürük

Soğuk Algınlığı Belirtileri

Alerjiniz mi var?

Alerjiler de burun tıkanıklığına sebep olmaktadır. Alerji belirtileri, soğuk algınlığı semptomlarına çok benzer, ancak alerjiler virüs veya bakterilerden kaynaklanmaz.

Alerji belirtileri, burun tıkanıklığı, hapşırma, gözlerin yaşarması, kızarması ve kaşınmasını içerir.

Bakteriyel sinüs enfeksiyonunuz mu var?

Bakteriyel sinüs enfeksiyonları burun tıkanıklığına yol açan nedenlerden biridir. Ancak soğuk algınlığından daha az görülür.

Bakteriyel sinüs enfeksiyonunun belirtileri, soğuk algınlığı belirtileri ile aynıdır.

Burun tıkanıklığınız varsa antibiyotikler yardımcı olabilir mi?

Antibiyotikler, bakterileri öldüren güçlü ilaçlardır. Soğuk algınlığı ve gribe yol açan virüsleri öldürmezler. Bu yüzden burun tıkanıklığında antibiyotik kullanmanızın bir faydası olmaz.

Bakteriyel sinüs enfeksiyonlarının birçoğu antibiyotiksiz daha çabuk iyileşir. İhtiyacınız olmadığı halde antibiyotik almak, bakterilerin bu antibiyotiklere direnç kazanmalarına neden olur. Bakterilerin yol açtığı bir hastalığa yakalandığınızda ise antibiyotikler, bakteriler karşısında etkisiz kalır. Bu yüzden doktor tavsiyesi olmadan antibiyotik kullanmanın sonuçları ölümcül olabilir.

Burun Tıkanıklığı için Evde Uygulayabileceğiniz Yöntemler

Burun Tıkanıklığı için Evde Uygulayabileceğiniz Yöntemler

3 haftadan kısa bir süredir burun tıkanıklığınız varsa aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz. Eğer bu yöntemler 1 hafta içinde işe yaramazsa mutlaka bir sağlık uzmanına başvurun.

Tuzlu Su Solüsyonu

Bir çay kaşığı tuz ve bir tutam kabartma tozunu bir bardak sıcak suyun içine ekleyip karıştırın. Sıcak su burnunuzu tahriş edeceği için suyun çok sıcak olmamasına dikkat edin. Burun yollarını mukustan temizlemek için burnunuzu bu solüsyonla yıkayın. Bunun için “neti pot” adı verilen burun yıkama kaplarını kullanabilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsak burun tıkanıklığı için etkili bir çözümdür. Bir diş taze sarımsağı ezip kaynamış suya ekleyin ve her gün iki kez için. Etkisini arttırmak için içine bir tutam zerdeçal ekleyin. Kısa sürede burun tıkanıklığınız geçecektir.

Buhar Banyosu

Buhar banyosu burun tıkanıklığını hızlıca giderip rahatlama sağlayan bir yöntemdir. Doğal bir balgam söktürücüdür ve solunum yollarını temizler. Bir kap kaynamış su hazırlayıp başınızın etrafını havluyla kapatarak buharı hafifçe içinize çekin. Buhar banyosunun daha etkili olması için suyun içine birkaç damla nane yağı damlatın.

Çocukların cilt dokuları daha hassas olduğundan buhar banyosu çocuklara uygulanmamalıdır.

Mercanköşk Yağı

Mercanköşk, sinüslerde biriken mukusu temizleyerek burun tıkanıklığını giderir. Aynı zamanda bronşları ve akciğerleri temizler. Mercanköşk yağı ile burun tıkanıklığınızı gidermek için kaynamış bir kap suya birkaç damla ekleyerek buharını içinize çekebilirsiniz.

Okaliptüs Yağı

Okaliptüs yağı, iltihap giderici özelliğinden dolayı burun tıkanıklığı için etkili sonuç verir.

Temiz bir mendile birkaç damla okaliptüs yağı damlatın ve kokusunu içinize çekin. Bu işlemi gün içinde birkaç kez tekrarlayın. Uyurken okaliptüs yağının şifalı etkilerinden faydalanmak için yastığınıza birkaç damla okaliptüs yağı damlatın veya yatmadan önce başucunuza, içine birkaç damla okaliptüs yağı eklediğiniz bir kap su koyun.

Limon Suyu ve Bal Kürü

Limon suyu ve bal, geniz yollarını mukustan temizleyen harika bir çözümdür. Antibakteriyel özellikte olan bal ve C vitamini kaynağı olan limon mukusu temizler, balgam söktürür ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kaynamış bir bardak suya 1 adet limon suyu ve bir çay kaşığı bal ekleyin. Her gün üç kez tüketin.

Fesleğen

Fesleğen yaprakları solunum yollarını temizleyerek burun tıkanıklığını kısa sürede giderir. Her gün aç karnına birkaç dakika boyunca 3-4 adet fesleğen yaprağı çiğneyin.

Not: Burada yazanların hiç birisi doktor tavsiyesi değildir. Doktorunuza danışmadan hiç bir yazanı uygulamayınız.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu