Faydalı BilgilerListelerSağlık

Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?

Burnum çok kolay tıkanıyor mu diyorsunuz? Özellikle kış aylarının gelmesi ile birlikte ortamda bulunan nemin iyice kaybolması, kalorifer ve klimanın kuru sıcağına maruz kalmak ve devamlı olarak kapalı bölgelerde yaşamak gibi nedenlerden dolayı burnunuz tıkanıyorsa ne yapmanız gerekiyor? Bu soruların cevaplarını sizler için araştırdım. Öncelikle burnun neden tıkandığının bilinmesi gerekiyor.

Çoğunlukla kış aylarında burnun tıkanması biraz önce saydığım etmenlerden dolayı ortaya çıksa bile yine de bir doktordan yardım almanın son derece önemli olduğunu hatırlatmakta fayda var. Çoğunlukla doktorlar tıkanıklığın nedenini bulduktan sonra bir takım ilaç ve yardımcı ürünlerle tıkanıklığa çözüm oluyorlar.

Burun Tıkanıklığı Bitkisel Tedavi

Bitkisel tedaviden önce ortamda bulunan nemin azalması gibi nedenlerden dolayı burnunuz tıkandıysa bunu önlemek için bitkisel yardımcılardan önce nemi artırmaya çalışabilirsiniz. Kaloriferinizin üzerine koyduğunuz kaplar nemin artmasına yardımcı olabilir. Bunun dışında ıslak bir bezde ortamda ki nemin miktarı açısından büyük bir önem taşıyacaktır. Son dönemlerde yapılan araştırmalar bu tarz nemlendirmeleri çok fazla önermese de abartmadan yapılabilir. Aynı şekilde nemlendirici cihazlarda satın alınabilir.

Burun Tıkanıklığı Bitkisel

İnternette geçtiğimiz yıllarda burun tıkanıklığının bitkisel tedavisi ile ilgili birkaç yazı okumuştum. Yanlış hatırlamıyorsam bu yazının bir tanesinde burun tıkanıklığının önüne geçmek için lavanta otu yağının kaynatılması ve daha sonrasında kaynayan bu suyun burna çekilmesi tavsiye ediliyordu. Yapan var mı bilmiyorum ama ben bu tavsiyeyi uyguladım. Çok faydasını gördüğümü söyleyemem onun yerine klasik bir yöntemden üstelik son derece basit bir yöntemden faydalandım ve burnumda bulunan tıkanıklığın daha kolay bir şekilde açıldığını söyleyebilirim.

Burun Tıkanıklığı Bitkisel Tedavisi

Tuzlu su yöntemi burun tıkanıklığını açmada kullanılan bir yöntemdir. Sadece tıkanıklık başladığında yada uyumaya başlamadan önce değil, hastalık nedeniyle tıkanıklık oluşmuşsa gün içerisinde yada yarımşar saat aralıklarla tuzlu su karışımından yararlanabilirsiniz. Bunun dışında mısır püskülü ve zeytinyağı ikilisinin de burun tıkanıklığına son derece iyi geldiğini duymuştum.

Burun Tıkanıklığı Bitkisel Çözümler

Isparta’da bir köy ziyaretimizde burun tıkanıklığına soğan ve papatya suyu ikilisinin uygulandığını görmüştüm. Kuru papatyalar bir cezveye alınıyor ve üzerine bir tutam soğan atılıyor. Daha sonrasında ise kısık ateşte kaynamaya bırakılıyor. Mümkünse üzeri kapatılan bu cezveden çıkan buhar burun tıkanıklığı yaşanan kişi tarafından koklanıyor. Denemedim o sebepten bir şey söyleyemeyeceğim ama o zamanlar oldukça faydalı olduğunu duymuştum.

Sizinde bu konuda bir yorumunuz yada eklemek istediğiniz bir şey varsa lütfen çekinmeden yazın.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu