ListelerSağlık

Burun Kanamasına Ne İyi Gelir

Ani ve seyrek burun kanaması, hem çocuklar hem de yetişkinler arasında sık görülür ve çoğu zaman ciddi sağlık sorunlarından kaynaklanmaz.

Ani ve seyrek burun kanamaları, hem çocuklar hem de yetişkinler arasında sık görülür ve çoğu zaman ciddi sağlık sorunlarından kaynaklanmaz.  Kanamanın ciddiyet derecesi, kanamanın meydana geldiği bölgeye ve sıklık derecesine göre değişir. Sık sık yaşanan burun kanaması ise ciddi sağlık sorunlarının belirtileri olabilir. Böyle bir durumda mutlaka bir hekime başvurmak gerekir.

Burun kanaması, sadece çocuklar için değil yetişkinler için de oldukça korkutucu bir deneyim olabilir. Neredeyse hepimiz hayatımızın bir noktasında en az birkaç defa burun kanaması yaşarız. Yetişkinlerde burun kanaması sık görülse de, bu problem çocuklarda daha fazla görülür. Bunun nedeni çocukların oyun oynarken ve koşarken yaralanmaya daha yatkın olmalarıdır.

Çoğu durumda burun kanaması, kanamanın burnun ön kısmından kaynaklanan nazal kanamadır. Evde uygulayacağımız tedavi yöntemleri ile nazal kanamayı kontrol altına almak kolaydır.

Burun Kanamasının Nedenleri

Burun Kanamasının Nedenleri

Burun alanına zarar verme, çarpmalar ve yaralanmalar, burun kanamasının ana nedenlerinden biridir. Ayrıca burun kanaması diğer hastalıkların ve sağlık sorunlarının bir belirtisi olabilir. Burun kanamalarına neden olan bazı sağlık sorunları şunlardır:

 • Uzun süre aşırı kuru sıcaklığa maruz kalma
 • Burun boşluğunda sinüs enfeksiyonu
 • Burun ameliyatı
 • Buruna yabancı maddelerin kaçması
 • Aşırı hapşırma
 • Burun iltihabı
 • Burun yolunda damar oluşumu
 • Burun yolunda tümör oluşumu
 • Yüksek tansiyon
 • Amonyak gibi zehirli kimyasal maddelere maruz kalma
 • Nezle
 • Burun spreylerinin aşırı kullanımı
 • Burunda polip oluşumu
 • Yükseklik ve basınçta ani değişim

Burun Kanamasını Durdurmak için Etkili Yöntemler

Burun kanamalarının tedavisi söz konusu olduğunda, yan etkisi olmayan, hızlı sonuç veren, test edilmiş doğal ve bitkisel yöntemlere güvenmek en iyisidir.

Burun Kanamasını Durdurmak için Etkili Yöntemler

Sıkıştır ve Bastır Yöntemi

Sıkıştır ve bastır yöntemi, burun kanamasının en basit tedavisidir. Her yaş için kullanılabilir ve hemen sonuç verecek kadar etkilidir.  Bu yöntemde burnun yumuşak bölgesini parmaklarla sıkıştırıp, burnun kanayan noktasına baskı uygulanır. Kanın boğazdan aşağı akmasını önlemek için baş öne doğru eğilir.

Burun kemiğinin hemen altında yer alan yumuşak bölgeye basınç uygulamak için başparmağınızı ve işaret parmağınızı kullanın. 10 dakika kadar bu bölgeyi sıkın ve ağzınızdan nefes alın. 5 dakika sonra işlemi tekrarlayın. Bu işlem sırasında yatmayın veya başınızı arkaya doğru eğmeyin.

Elma sirkesi

Elma sirkesi, evde hem yemeklerde ve temizlikte, hem de çeşitli sağlık problemlerinin giderilmesinde kullanılan çok yönlü bir üründür. Elma sirkesi, burun kanaması için doğal ilaçlardan biridir. Kan damarlarının çatlamış duvarlarını kapatarak vücudun aşırı kan kaybetmesini önler.

2 parça pamuğu elma sirkesine batırıp burun deliklerinize yerleştirin ve 5- 10 dakika bekleyin. Ayrıca her gün bir bardak ılık suya 2 çay kaşığı elma sirkesi karıştırıp günde 3 kez içerseniz burun kanamasını önleyebilirsiniz.

Buzla Basınç Uygulamak

Buzla soğuk basınç uygulamak, yetişkinlerde burun kanamasını durdurmanın etkili bir yoludur. Buz, burundaki kan damarlarını daraltır ve birkaç dakika içinde kanamayı yavaşlatır. Burun yaralanmalarında iltihabın azaltılmasına da yardımcı olur.

İnce bir havluya birkaç buz küpü koyup sarın. Bunu 10 dakika boyunca burun kemiğinize hafifçe bastırarak uygulayın.

Tuzlu su

Sinüzit ve alerjilerin yol açtığı burun tıkanıklığını gidermek için genellikle tuzlu su çözeltisi kullanılır. Tuzlu su, burun kanamalarının tedavisinde de faydalıdır. Tuzlu su, burun damarlarını nemlendirerek burun zarlarındaki tahrişi giderir. Bu yöntem özellikle kuru ve soğuk havalarda meydana gelen kanamalar için etkilidir.

Yarım bardak suya bir tutam tuz ekleyin ve iyice karıştırın. Bunu bir parça pamuğa batırıp burun deliklerinize birkaç damla damlatın. Bu işlemi her gün 2- 3 kez uygulayın.

Kırmızı Biber (Acı biber)

Kırmızı biber, sadece baharat olarak değil çeşitli sağlık konularında da yararlıdır. Aynı zamanda burun kanamalarında damarlardaki kan akışını dengeleyen ve pıhtılaşmayı hızlandıran doğal bir tedavi aracıdır. Kırmızı biber iç kanamayı durdurur ve kanayan bölgedeki kan basıncını düşürür. Kırmızı biberde bulunan C vitamini, kılcal kan damarlarını güçlendirir ve gelecekte meydana gelebilecek burun kanamasını önlemeye de yardımcı olur.

Bir bardak ılık suyun içine 1 çay kaşığı kırmızı biber ilave edip günde bir kez için.

Buhar

Burun kanamalarında en etkili yöntemlerden biri olan buhar, özellikle kuru havadan kaynaklanan kronik burun kanamalarında etkilidir.

Buhar banyosu için, büyük bir kaba 1 litre kaynamış su koyup, başınızın etrafını havluyla örterek 5-10 dakika buharı hafifçe içinize çekin.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu