ListelerSağlık

Burun İltihabı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kistler büyüyüp sinüsün içini kapladığında özellikle sinüs ağızlarına gerçekleştirdikleri baskı ile birlikte burun iltihabı ve ağrı sebebi olurlar. Sinüzit sebebiyle göz etrafında meydana gelen iltihaplanma tedavisinde de ameliyat önemli bir seçenektir. Geniz akıntısının sebebi hasta muayenesi ve akıntı incelenerek teşhis edilebilir. Burun tıkanıklığı sebebiyle koku alma yeteneği azalmıştır. Östaki kanalının çocuklarda daha düz ve kısa olması sebebiyle orta kulak iltihabı çocuklarda daha sık görülmektedir.

Burun İltihabı Nedir?

Geniz akıntısının birdenbire fazla sebebi olabildiğinden her teferruat bilinmelidir. Sinüs ve mukoza işleyişindeki arıza sebebiyle yoğun gri renkli ve devre dönem şiddeti değişen bir geniz akıntısı olur. Ostiumlar fiziksel bir engel nedeniylede kapanabilir. Ensefalitin en süregelen gerekçesi herpes simleks virüsüdür. Günümüzde HSV ve birtakım virüsler sebebiyle gerçekleşen ensefalit vakalarında antiviral tedavi yapılmaktadır. Ağız nezlesinin sık rastlanan bir başka gerekçesi vitamin eksikliğidir. Hastalar burun tıkanıklığına meydan veren nedenin sık sık farkında değildirler. Burundan kan ile birlikte taburcu olmanın en süregelen sebebi burun akıntısına karşı burun tıkanıklıklarının bol ve sık kullanılmasıdır.

İLTİHAP

Burundaki iltihaplanmayı azaltmakta ve alerjik tepkileri engellemektedir. Muayene esnasında varsa akıntı veya iltihap temizlenmelidir. Dış kulak yolu iltihaplarına erken dönemde müdahale edilmesi daha düşük ağrı yaşanmasını sağlar ve enfeksiyonun diğer alanlara yayılmasını engeller. Bakteri ve virüs dışında enderen de olsa mantarlar da iltihap yaparlar. Orta kulak basıncı son derece artarsa kulak zarı delinebilir ve dış kulakta iltihaplı ya da kanlı akıntı görülür. Seröz orta kulak iltihaplarında ise kulak zarına bir tüp konularak sıvının boşaltılması ve kulak zarının iki tarafındaki basıncın eşitlenmesi kurulabilir ve çocuğun işitmesi düzelir.

Bakteri ve virüs dışında enderen de olsa mantarlar da iltihap yapar. Akut iltihaplı sinüzitlerde 10 ila 14 gün tedavi ile birlikte geniz akıntısı düzelebilir. Stomatit geniş manasıyla ağız içerisindeki tüm iltihaplan içerir. Ağızdaki iltihaplanma tüm vücudu etkileyen hastalıkla birlikte tedavi edilir. Bakteriyel kaynaklı iltihap düşünülüyorsa antibiyotik başlanır. Sinüsler sıkça burunda meydana gelen yangı neticesi iltihaplanır. Sinüs sinüsünün iltihaplanmasını diğer hastalıklardan ayırt etmek doktora yardımcı olabilmektedir. Sinüs sinüsünü burun pasajı ile birlikte bağlayan kanalın açık olduğunu ve sıvının iltihaplı boşlukta kalmadan dışarıya bırakılabileceğini göstermiştir.

İlaçlarla tedaviden fayda görmeyen hastalarda yapılacak bir sinüzit ameliyatının ortalama süresi 1 saattir. Allerjik hastalarda sinüzit daha sıktır ve kronikleşebilir. Doğru tanı konulmayan hastalarda yineleyen ve gereksiz antibiyotik tedavileri maliyeti artırmaktadır. Aspirin duyarlılığı olan hastalarda nüks oranı daha çoktur. Kalın bağırsağın tutulduğu hastalarda dışkıyla kan gelmesi de rastlanan bir başka bulgu.

Ağrı sıklıkla şiddetli olup yanak bölgesinden taşarak alın sınırlara dek dayanır. Burun akıntısı çoğu zaman açık veyahut saman renklidir. Örneğinherpessimpleks virüs ensefalitinde beyin tutulumu sıklıkla fokaldir. Yeni ilerleyen enfeksiyonlarda çoğu defa tetkik gerçekleştirmek gerekmez. İlaç yan tesiri olarak meydana çıkan ödemlerde ilaç farklılığı yahut doz ayarlaması yaygın olarak yeterlidir.

ALERJİ

Burun iltihabı alerjik ve alerjik olmayan olarak ikiye ayrılır. Fiziksel problemler alerjik riniti tedavi etmeyi zorlaştırabilir. Burun tıkanıklığı da dahil olmak üzere bütün belirtileri azaltabildikleri için alerjik rinit halinde kullanılabilecek en başarılı ilaç türü olarak bilinmektedir. Hamilelik ya da buluğ dönemindeki hormon düzeylerindeki farklılıklar de bunun haricinde alerjik olmayan rinit belirtilerine sebep olacaktır. Altta yatan alerjik meseleler varsa tedavi edilmesi gerekmektedir.

Dönemsel olarak hekim kontrolünde alerji tedavileri olunabilir. Deri testlerinde çalışılmayan bir allerjene tepki olma olsılığı yahut bir allerjenin ciltten girdiğinde alerji yapmayıp solunumla girdiğinde alerji yapıyor olma ihtimalleri bulunmaktadır. Deri testleri ile birlikte hangi maddeye ne dek alerji olduğu öğrenilebilir. Burun iltihabı alerjiden kaynaklanmıyorsa burun damarlarınızın genişlemesi neticesi meydana gelir. Hormonlardaki değişim alerjik olmayan burun iltihabını tetikler.

Komplikasyon riski bakımından dikkatli ve itinalı yapılması gereken bir ameliyattır. Burun tıkanıklığı neticesi kalıcı ağız solunumu yapılması boğaz sağlığıyla beraber ağız ve diş sağlığını da etkiliyor. Antibiyotik seçimi için kültür ve antibiyogram yapılması epeyce seyrek müracat edilen bir yöntemdir. Hemen lumbal ponksiyon yapılmasında klinik kontrendikasyon varsa acil kranialbilgisaraylıtomografiveya manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yapılmalıdır.

Gelişimini tamamlamayan kişilerin ameliyat yapılması ilerde sakıncalı neticeler doğurabilir. Yenidoğan ve daha küçük süt çocuklarında hastalık hususi olmayan sendrom ve bilgiler ile birlikte karşımıza çıkabilir. Erişkinlerde başlıca nedenleri diş taşları ve en doğru olmayan diş protezlerinin kullanılmasıdır.

Ağız mukozası direk doğruya ağızdaki nedenlerle kolay bir şekilde hastalanır. Özellikle salgın biçiminde meydana çıkar ve ağız boşluğunun temizliğine dikkat gösterilmemesi halinde zahmetsizce bulaşır. Yerel olarak uygulanan mantar öldürücü ilaçlar ve metilen mavisiyle zahmetsizce tedavi edilebilir.

burun iltihabi - şiddetli ağrılar

ŞİDDETLİ AĞRI

Sinüzit son derece şiddetli ve yaşam niteliğini etkileyen bir ağrıya sebep olacaktır. Enfeksiyon şiddetli ve uzun süreli ise antibiyotik kullanımıönerilmektedir. Baş dönmesi epeyce şiddetli olduğundan hastalar yatırılarak tedavi edilmelidir. Belirtilerin uzun devam etmesi ve şiddetli olması halinde akut sinüzit düşünülebilir.

Özellikle yanak ve alın sinüziti beraberinde pansinüzit şeklinde mevcuttur. Büyük çocuklar ağrıyı tanım eder iken küçük çocuklarda kulak çekiştirme ya da huzursuzluk şeklinde sendrom verir. Yuvarlak veya üzüm şeklinde sarımsı kitleler olup şişmiş mukozanın burun içine doğru uzanmasıdır. Sprey olarak veya solüsyon şeklinde kullanılanların en gerekli özelliği bakterilerin ürettiği kabukların ve iltihabi artıkların uzaklaştırılması. Burnun orta bölmesi için gerçekleştirilen müdahalelerde burun şeklinde bir farklılık olmuyor.

Bir baş travması akabinde bir sulu akıntı beyin omurilik sıvısı kaçağı sendromu olacaktır. Özel bir sinüzit tarzı olan polipli sinüzit hastalarını operasyon peşinden senede 1 2 defa takip etmek gerekir. Ameliyat sonrası hastaların belirli bir devre takip edilmesi gerekir. Hastalar sıklıkla sıcak bir duş sonrası burunlarnın açıldığını ve kendilerini daha rahat hissettiklerini ifade ediyor. Ameliyat sonrası takiplerde de endoskop kontrolünün radyolojik araştırmalara göre daha kıymetli olduğu özetlenebilir. Ameliyat akabinde da bir aylık ilaç tedavisi veriliyor ve tuzlu su uygulamaları gerçekleşiyor.

Burun içindeki kabuklanmaların yumuşaması ve temizlik yapılması için ameliyat akabinde tuzlu suyu elbette öneriyoruz. İmplantlar daha daha önceden kayıp edilmiş dişlerin meydaan getirdiği boşluklara yada ciddi bir enfeksiyon yoksa derhal çekim sonrası diş yuvasına yerleştirilebilir. İmplant ardından sıcak yiyeceklerden bir kaç gün uzak durulmalıdır.

Doğumda sadece maksiller ve etmoid sinüsler mevcuttur. Seröz orta kulak iltihabında ise hiç bulgu olmayabilir veyahut sadece hafif işitme kayıbı olacaktır. Sitemizdeki yazılar sadece bilgi vermek hedefi ile birlikte yayınlanmaktadır. Alerji daima olabileceği vs sadece belli mevsimlerde de görülebilir. Doğumda sadece gözler arasındaki ‘etmoid sinüsler ve burnun iki yanındaki ‘maksiller sinüsler klinik öneme sahip.

Beyin ödemi olan vakalarda kortikosteroidler kullanılırken mikrop ve bakteri kaynaklı meydana gelen ensefalitlerde antibiyotiklerden yararlanılabilir. Çocuğu bağışıklık sistemini güçlendirebilmek için taze mevsim sebze ve meyvelerinden meydana gelen bir rutin oluşturulmalıdır.

Kan damarlarının anormal bir biçimde genişlemesine yahut burunda iltihabın meydana gelmesine sebep olan çeşitli faktörler bulunuyor. Elektroensefalografide anormal farklılıklar saptanabilir fakat bilgiler orjinal değildir. Hastaların genelinde kulak burun boğaz muayenesi normal görülür. İmmunoterapiye bağlı bebekte anormallik gelişmesi diye bir hal sözkonusu değildir.

Alkollü içeceklerin içilmesi de burun içerisindeki zarların şişmesine ve burun iltihabına sebep olacaktır. Alkollü içeceklerin içilmesi de burun içerisindeki zarların şişmesine ve burnun tıkanmasına yol açabilmektedir. Burun içerisindeki yapıların rengi ve akıntıların rengi ile birlikte kıvamı da doktora hastalık hususunda bilgi verir. Dekonjestanlar burun içerisindeki dokunun şişmesini önleyerek ostiumların açık kalmasını sağlar.

Enfeksiyöz haller içinde en yaygın karşılaşılan etken virüslerdir. Mukusun sinüs içinde birikmesiyle basınç artışına meydan vereren yüzde basınç hissi ve ağrıya sebep olur. Normalde sinüslerin içinde hava yer alır ve röntgenle bakıldığında kara olarak görünür. Deniz suyunun özelliklerinden biri de vücuttaki dokulardan daha çok tuz içerdiği için burun içindeki dokulardan fazla olan suyu çekerek enfeksiyona bağlı ödemi kısmen azaltması ve soluk alabilmek için yer açması.

Bilgisayarlı tomografi burun içi ve sinüsler hususunda bize oldukça faydalı bulgular vermektedir. Allerjene maruz kalmadan öncesinde kullanıldığında daha faydalıdırlar.

YAN ETKİLER

Yan etkileri arasında burun kanamaları ve burun kuruluğu vardır. Burun kortikosteroidlerinin yan etkileri oran olarak daha azdır.

ENFEKSİYON

Erken dönemde tedavi edilmeyen burun iltihabı iltihabı ise enfeksiyonun bedenin diğer bölgelerine yayılmasına yol açabilir. Mantar enfeksiyonunda da çoğu defa pansumanların tekrarı gerekir. Östaki tüplerinin buruna ve boğaza açıklığının yakınında yer alması ve enfeksiyonu halinde östaki tüpünde tıkanıklığa sebep olabilmesi dolayısıyla orta kulağın sağlığı bakımından mühim bir yere sahiptir. Ailede sık burun iltihabı görülmesi de çocukta enfeksiyon tehlikesini çoğaltır.

Üst solunum yollarının nezle yahut grip vs virütik enfeksiyonların da uzun devam etmesi halinde daha ciddi tedavilere kafa vurmakta hastalığın uzayıp bir sinüs enfeksiyonuna dönmesini engelliyebilir. Hastaların yüzde ellisinde yakın dönemde geçirilmiş üst solunum yolu enfeksiyonu bildirilmektedir. Boğaz enfeksiyonunun tedavisi nedenlerine bağlı olarak 3 ile birlikte 15 gün arasında sürebilir. Anti mikrobiyal ve anti inflamatuar kaliteyi ile birlikte boğaz enfeksiyonunu azaltmaya yardımcı olur. Bu süreçte mutlaka beslenme konusuna özen göstermelisiniz. Özetle pratik bir üst solunum yolu enfeksiyonu sinüzite dönüşür.

Soğuk havalarla birlikte burun iltihabı daha oldukça görülmektedir. Kulak zarının delinmesiyle birlikte ağrıda ani bir azalma görülecektir. Stresli iş ve hayat koşullarının yanı sıra çağdaş şehir hayatıyla birlikte geleneksel yemek tipi da şekil değiştirmiştir.

SİNÜZİTİN BELİRTİLERİ

SİNÜZİTİN BELİRTİLERİ

Burun iltihabı ve mukoza salgısı vs belirtileri hafifletebilmektedir. Akut ve süreğen sinüzitin belirtileri biribirinden değişiktir. Hastalığın belirtileri herkeste aynı ölçü ve değerde olmadığından çoğu defa tanıda geç kalınmaktadır.

AKINTI

Koyu ve sarımsı ya da yeşilimsi sarı akıntı mikrobik (bakteriyel) iltihabı göstermiştir. Sigara ve tütün ürünleri tüketimi da geniz akıntısını daha da artırabiliyor. Hastayı en epeyce geniz akıntısı ve buna bağlı boğaz ağrısı ve öksürük rahatsız eder. Kulak zarında bir delik ve dış kulakta akıntı varsa hekiminiz hangi tip bakterinin etken olduğunu tespit etmek hedefiyle buradan kültür alabilir. Geniz akıntısı hastalarının çapında esas sebep burunla alakalı sinüzit ya da çeşitli sorunlardır.

Geniz akıntısının sebep olduğu öksürük ve boğazda gıcık son derece rahatsız edicidir. Muayene esnasında geniz akıntısının kaynağı öncesinde burunda aranır. Burun işleyişinin düzeltilmesi vasıtası ile çoğu vakada geniz akıntısında azalma görülür. Ağız içinden bakıldığında geniz akıntısı ve farenjit görülebilir. Kulak kirine bağımlı olan akıntı bedenin natural olarak ürettiği yağın boşalmasıdır.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu