HaberlerListelerSağlık

Bu Uyarıları Mutlaka Dikkate Alın

1. Kulağınızın dibindeki tehlike!

Kulağınızın dibindeki tehlike!

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de cep telefonu kullanıcısı sayısı her geçen gün artıyor. Hayatımızda bu kadar geniş bir yer teşkil eden telefonlar ise, akla hayale gelmedik bir tehlike teşkil ediyor: Aşırı ısınan ve kılıf  kullanımı yüzünden soğumayan akıllı cihazlar patlayabiliyor.

Uzmanlar, özellikle sıcak havalarda cep telefonu kullanımı konusunda uyarıyor. Elektronik cihazlar, hava sıcaklığıyla birlikte normalin üzerinde ısınırken; kullanılan kılıflar cihazların fazla ısıyı yayarak sağlıklı bir şekilde soğumasını engelliyor. Bu da akıllı telefonların ve tabletlerin patlaması riskini doğuruyor.

Öte yandan yan sanayi ürünü şarjaletlerine karşı da dikkatli olmak gerek. Orijinal şarj aletleri, ait olduğutelefonun akım – gerilim seviyesiyle uyumlu oluyor. Sahte şarj aletlerininkullanımı ise cihaza kalıcı hasar verebiliyor.

2. Kurban etindeki risk!

Kurban etindeki risk!

Uzmanlar uyarıyor: Kurban eti tüketmek kist yapabiliyor! Türkiye’de maalesef pek çok büyükbaş ve küçükbaş hayvan ilkel şartlarda ve veteriner kontrolü olmadan yetiştiriliyor. Kasaplık hayvanların önemli bir bölümünde kist hastalığı bulunuyor. Bir tür parazitten kaynaklanan ve özellikle karaciğeri etkileyen bu hastalık insanlar için de oldukça tehlikeli. Et iyi pişirilmezse, bu parazit insanlara da bulaşıyor ve kist hastalığını doğuruyor. Hastalığın tedavisi ise çok zor ve mutlaka ameliyat gerektiriyor.

Risk bununla da sınırlı değil. Kesimin belediyeler tarafından gösterilen yerlerin dışında yapılması, hastalığın yayılmasında önemli bir unsur. Parazit, kedi ve köpek gibi evcil hayvanlara da kolaylıkla bulaşabiliyor. Tehlikeyi en aza indirmek için kesim işleminin mutlaka steril yerlerde yapılması ve etlerin de doğru bir şekilde, iyice pişirilmesi gerekiyor.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu