İlginç BilgilerListeler

Bu Kabilede Yaşayan Neredeyse Herkesin 2 Ayak Parmağı Var

Afrika’da Zambezi Nehri vadisindeki kabilelerden birisi olan Vadoma kabilesi’nin ilgiç hastalığ görenler gözlerine inanamıyor. Bu kabilede yaşayanların büyük çoğunluğunun ayaklarında sadece iki parmak var ve hatta bu parmaklarda çarpık halde. Tıpta ‘Ektrodactyly‘ adıyla bilinen bu hastalık Afrika’da sadece bu kabilede görülüyor. Bunun sebebi ise Vadoma kabilesi mesupları sadece kendi aralarında evlenebiliyor. Kabile dışı evlilik yasak olduğundan hastalık kalıtsal hale geldi.

Zembezi Nehri nerededir?

İlgili Makaleler

Zambesi adını tatlı suda yaşayabilen bir tür köpek balığından almaktadır. Afrika kıtasının en büyük dördüncü nehri olan Zambezi Nehri, Orta Afrika Platosunda, Zambiya’da Kalene Hill civarında yaklaşık 1.460 metre yükseklikte doğuyor ve 2600 km sonra Hint Okyanusuna dökülüyor.

Zambiya boyunca ilerleyen nehir Angola üzerinden gelen nehir kollarıyla besleniyor. Zambiya ile Zimbabve arasında sınırda bu nehirle belirlenmiştir. Rafting sporu için dünyanın en gözde yerlerinden birisidir. 

Ayrıca dünyanın en ünlü şelalelerinden Victoria Şelalesi de bu nehir üzerinde yer almaktadır.
pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu