Faydalı BilgilerListeler

Bu anı daha önceden yaşamış mıydım? diye düşündünüz mü?

Hangi birimize olmamıştır ki “sanki bu anı daha önceden yaşamıştım” dedirten bir olay?

Günlük yaşantımızda bizi etkileyen birçok farklı durumla karşılaşırız.

Bunlardan bazılarını dikkate almadan geçiştirir, bazılarının ise etkisinden çok kolay kurtulamayız. İşte insanları etkileyen ve neden olduğunu tam olarak bilmediklerinden, biraz da korkmalarına neden olan bu durumlardan biri de dejavudur. Kısaca daha önceden yaşanan bir anı tekrardan yaşama hissi olarak tanımlanır. Bu durumun beynimizde gerçekleşen çeşitli etkileşimler sonucu ortaya çıktığı düşünülmekte. Fransızca’dan dilimize giren dejavu kelimesinin kökeni “deja”  önceden ile “voir” görmek anlamına gelen kelimelerin birleşiminden oluşur.

[irp]

Nedenleri çok çeşitli olabilen dejavunun bilinen en önemli nedenleri şunlardır:

Beynin yorgunluk, dikkat eksikliği gibi nedenlerle herhangi bir sesi ya da görüntüyü yaşandığı sırada algılayamaması sonucu, beyin bu veriyi tekrar algıladığında sanki ilk kez algılanıyor mesajı vermesidir. İşte bu durum aslında yaşanan ancak algısal düzeyde farkında olunmayan durumlarda “aa sanki bu anı önceden yaşamıştım” hissiyle karşımıza çıkar.

Bir diğer açıklama ise beynimizde bulunan sağ ve sol loplar arasındaki iletişimin çok az da olsa bir birlerinden farklı zaman aralığında gerçekleşmesinden kaynaklandığı yönündedir. Özellikle fazla alkol, uyuşturucu gibi sinir sistemini etkileyici maddeler kullanan insanlarda dejavu hissine daha sık rastlanmaktadır. Araştırmalar sonucu ortaya çıkan istatistiklere göre insanların yarısından fazlası hayatlarında en az bir kere dejavu diye tabir edilen bu ilginç durumu yaşamışlardır. Artık sizde dejavu hakkındaki gerçekleri biliyorsunuz. Bu anı tekrar yaşamanız dileğiyle.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu