Faydalı BilgilerListelerSağlık

Bronşit Hastalığı Çeşitleri, Belirtileri ve Tedavisi

Bronşit hastalığının sebepleri, bronşit çeşitleri, belirtilerinin neler olduğu ve bronşitin nasıl tedavi ediliği hakkında bilgiler.

Bronşit hastalığı, solunum yollarında ortaya çıkan iltihaplanmalar sonucu oluşan bir hastalıktır. Tıp içerisinde iki farklı türü bulunmaktadır. Bu türler akut bronşit ve kronik bronşit hastalıklarıdır. Akut bronşit hastalığı günümüzde birçok kişide görülebilen ve herkesin mutlaka geçirdiği grip hastalığının ilerlemesi halinde oluşabilen bir hastalıktır. Kronik bronşit hastalığı ise bir hastalığın sizde bıraktığı gizli hasarın büyümesiyle oluşur. Gizli ve hızlı yayılan bir hastalık olduğundan çok tehlikelidir

Akut bronşitin belirtileri;

Akut bronşitin belirtileri;

Akut bronşitin belirtileri; kuru öksürük, öksürdükten sonra boğazda ağrı, balgam, zaman zaman ani titreme, ateş yükselmesi, yorgunluk ve burun akıntısıdır. Yani grip hastalığında bulunan birçok belirti bu hastalık içinde geçerlidir.

Kronik bronşitin belirtileri

Kronik bronşitin belirtileri

Kronik bronşitin belirtileri; ağrısı dayanılmaz olan öksürük, aşırı balgam çıkartma, nefes almakta zorluk, hırıltılı solunum, hızlı yorulma, nefessiz kalma ve isteksizliktir. Bu hastalık uzun süreçte görülebilen bir hastalık olup, bronşit tedavisi yapıldığı halde belirtiler devam edebilmektedir.

Bronşit hastalıklarının tedavisi

Bronşit hastalıklarının tedavisi

Bu bronşit hastalıklarının tedavisi de belirtileri gibi farklılık göstermektedir. Akut bronşit hastalığının tedavisi ilaçlar ve antibiyotiklerle yapılmaktadır. Bu hastalığın tedavisinde daha çok belirtilerin etkisini azaltmak ve solunum yolundaki iltihapları dışarı atmak hedeflenmektedir. Kronik bronşit hastalığının tedavisi ise uzun sürelidir.Hastalığın tedavisi için öncelikle sigara kullanılıyor ise bırakılmalıdır.Kişide alerjik reaksiyon gösterebilecek olan toz veya dumanlı yerlerden tedavi süresince uzak durulmalıdır. Solunum yollarındaki şişlikleri ve iltihapları tedavi etmek için ise dozu yüksek olan antibiyotik, balgam söktürücü ve bazı ilaçlar kullanılmaktadır.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu