ListelerSağlık

Boyun Sarkması Nedir? Neden Olur? ve Tedavisi

Boyun sarkması nedir, Neden olur, Ne zaman tedavi edilmelidir, Boyun sarkması nasıl önlenir, Doktora ne zaman gidilmelidir. Boyun sarkması ile ilgili sorulabilecek soruların her birine ayrıntılı bir şekilde cevap vereceğiz. Vücudumuzun en hassas bölgelerinden biri olan Boyun, çeşitli sebeplerden ötürü deforme olabilmektedir. Estetiğe erkeklerden daha fazla önem veren bayanlar bu konuda daha müzdarip olduklarını düşündüklerinden boyun sarkması tedavisi hakkında bilgi almak istemektedirler. Boyun sarkması nedir derseniz, boyun bölgesinde gerginliğin ortadan kalkması ve yumuşağımsı bir dokunun meydana gelmesidir.

Boyun Sarkması Neden Oluşur?

Boyun Sarkması Neden Oluşur?

Boyun sarkmasının neden oluştuğuna yönelik bilimsel olarak en önemli verilerden biri yaşa bağlı olarak deformasyonun artması ve boyun bölgesinde sarkmaların meydana gelmedir. Kadın veya erkeklerde düzensiz beslenme, boy kilo kitle indeksinin sağlanamaması yıpranma, stres, genetik nedenler gibi birçok sebepten ötürü boyun sarkmaları oluşabilmektedir. Düzensiz yaşam koşulları, sağlıksız beslenme gibi durumlarda gençlerde dahi boyun sarkması sorunlarının görülmesi kaçınılmaz olabilmektedir.

Boyun sarkmasına sebep olabilecek nedenlerden bir kısmı da fiziksel aktivitelere bağlı olarak vücut yapısının bozulması ve sonucunda vücudun çeşitli bölgelerinde sarkmaların meydana gelmesidir. Özellikle duruş, oturuş, yürüme gibi vücut pozisyonları ile yararlı olabilecek yönelimler yapılmalıdır. Sürekli aynı pozisyonda bilgisayar kullanımı, oturma, yatış boyun sarkmasının oluşmasına neden olacaktır.

Boyun sarkması nedir, Neden olur, Ne zaman tedavi edilmelidir

Boyun Sarkması Fiziksel Görüntüyü ve Sağlığı Bozar

Boyun sarkması vakalarında fiziksel görüntünün kötü olması kaçınılmazdır. Kişi yaşlı görünmekte, ve bu psikolojik bir etki bırakarak diğer hastalıkların da oluşabilmesine zemin hazırlayabilmektedir. Bu sorunun önüne geçebilmek için aşağıdaki kurallara uyulması gerekmektedir.

  • Sağlıklı bir yaşam tarzını benimsenmeli
  • Düzenli spor yapılmalı
  • Boyun egzersiz hareketleri ve masajları yapılmalı
  • Sırt Üstü yatılmamalı
  • Vücudun pozisyonlarını değiştirilmeli ( Sürekli Benzer Pozisyonlarda Bulunmamalı)
  • Doğal yağlar ile boyun bölgesine çeşitli dönemlerde masajlar yapılmalı

Boyun sarkması sorunlarına karşı doğal yöntemler ile yapılan her türlü çabaya rağmen herhangi bir ilerleme kaydedilmemesi durumunda Boyun sarkması ameliyatları yapılabilmektedir. Uzmanlar tarafından bu uygulama pek önerilmese de son çare olarak uygulanan bit yöntemdir.

İlginiz Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu