ListelerSağlık

Boy Uzatan Bitkiler ve Yiyecekler

Uzun boylu olmak hemen herkesin isteğidir. Aslında genetik olsa da bazı besinler boy uzamasına yardımcı olmaktadır. Boy uzatan bitkiler ve yiyecekler yazımızda.

Uzun boylu olmak, toplumumuzda çekici olmanın başlıca unsurlarından biri olarak kabul edilmektedir. Günümüz toplumunda “uzun boylu, esmer” erkekler yakışıklı kabul edilirken, “uzun boylu ve zayıf” kadınlar güzel olarak nitelenmektedir.

Erkeklerde boyun uzaması 18 yaşına kadar, kızlarda ise 16 yaşına kadar devam eder. Basketbol oynamak, çocuklarda boy uzamasını sağlayan en etkili yöntemlerden biridir. Boy uzunluğu, genlerin etken olduğu bir unsurdur. Ancak doğru beslenmeyle ve bazı bitki ve yiyecekler tüketerek daha uzun boylu olmanın mümkün olduğu kanıtlanmıştır.

Çocukların ve ergenlerin boylarının uzamasını sağlayan diğer en önemli etken ise dengeli beslenmektir. Yapılan bilimsel çalışmalarda yeterli oranda vitamin ve mineral desteği alan çocukların boy ortalamaları, yetersiz beslenen çocuk ve ergenlere göre çok daha yüksek bulunmuştur.

Son yıllarda yapılmış araştırmalar bazı bitki ve yiyeceklerin boyun uzamasına etki ettiğini göstermektedir. Bazı bitkiler ve yiyecekler, büyüme hormonlarını tetikler ve doğru oranda tüketildiğinde boy uzamasına etki eder. Özellikle yeşil renkli sebzeler, boy uzatan besinlerin başında gelmektedir.

Erkeklerde boyun uzaması

Süt

Kalsiyum kemiklerin gelişiminde kullanılan en temel minerallerden biridir. Kalsiyum, kemiklerin büyümesine yardımcı olur. Protein içeren besinler de büyümeye destek olarak boy uzatan besinlerin başında gelir. Yüksek oranda kalsiyum içeren süt, boy uzatan yiyeceklerin başında gelir.

Yumurta

Boy uzatan en önemli yiyeceklerden biri olan yumurta, vitamin ve mineral kaynağıdır. Yüksek oranda protein içeren yumurta, B12 vitamini açısından da zengindir. Her gün düzenli olarak yumurta tüketimi, çocuklarda ve ergenlerde boy uzamasını hızlandırmaktadır.

Ispanak

Yeşil yapraklı bir sebze olan ıspanakta yüksek oranda kalsiyum, demir ve lifler bulunur. Ispanak, K vitamini ve kalsiyum açısından zengin bir besin kaynağıdır. Kemiklerin ihtiyaç duyduğu mineralleri karşılayan ıspanak, yüksek oranda vitaminler ve mineraller içerir. İçerdiği vitamin ve mineraller, çocuklarda ve ergenlerde daha fazla uzamayı sağlayan etkenlerdir.

Kara Lahana

Besinler açısından çok zengin bir bitki olan kara lahana, C vitamini ve K vitamini deposudur. Kara lahana bol lif içerir ve kanser hastalığını önleyen besinlerin başında gelir. Yağda çözülebilen bir vitamin olan K vitamini, vücutta özellikle kemik oluşumunda ve kemik gelişiminde kullanılır. K vitamini kemiklerin sağlıklı büyümesine yardım eder. Kemik erimesi olan kişilere bu yüzden kara lahana tüketmeleri önerilmektedir.

Turp

Proteinler, vitaminler, mineraller ve faydalı yağlar açısından zengin olan turp, kalsiyum ve potasyum deposudur. Kemik erimesini önleyen ve romatizmalı artrit tedavisinde tüketilmesi önerilen bu besin, kemikleri ve dişleri güçlendirir. Kemiklerin sağlıklı büyümesine destek olan turp, büyüme hormonlarının gelişimini destekleyerek boyun uzamasına yardımcı olur.

Bamya

Çiçek açan bir bitki olan bamya, vitaminler, mineraller, karbonhidratlar ve lifler içerir.  C vitamini açısından çok zengin bir besin olan bamya, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Kan basıncını düşüren ve kalp sağlığını koruyan bamya, bol miktarda vücuda faydalı besinler içerir. Bamyanın içerdiği bu zengin besinler, büyüme hormonlarını tetikler ve boyun uzamasını sağlar.

Taze Fasulye

Boy uzatan sebzelerden biri olan taze fasulye, vitaminler, proteinler, karbonhidratlar, folik asit ve lifler içerir. Yüksek oranda flavanoid adı verilen antioksidanlar içeren fasulye, kalp krizi riskini azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir. Taze fasulye, aynı zamanda kalsiyum, A vitamini ve K vitamini deposudur. Bu maddeler kemikleri güçlendirir ve kemik gelişimini hızlandırır. Aynı zamanda yüksek protein içeren taze fasulye, boyun uzamasına yardım eder.

Brokoli

Lahana ailesine ait bir sebze olan brokoli, besinler açısından çok zengindir. Lifli bir besin olan brokoli, yüksek oranda C vitamini ve demir içerir. Aynı zamanda kansere karşı koruyan besinlerin başında gelir. Kalsiyum açısından çok zengin bir besin olan brokoli, içerdiği magnezyum, çinko ve fosfor mineralleriyle kemik gelişimini destekler, kemiklerin sağlıklı büyümesine yardım eder. Brokoli, büyüme hormonlarının gelişimini destekleyerek boyun uzamasını sağlar.

Bezelye

Boy uzatan yiyeceklerin başında gelen bezelye, protein deposudur. Vitaminler ve mineraller içeren bezelye, lifler açısından da oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Bezelye yüksek oranda folik asit, K vitamini, A vitamini ve C vitamini içerir. K vitamini, kemik gelişimini destekler ve beyindeki sinir hücrelerini güçlendirir.

Brüksel Lahanası

Lahana ailesinin bir üyesi olan Brüksel lahanası, kanserden koruyucu bileşenler içerir. Brüksel lahanası antioksidanlar açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Vücuttaki serbest radikallerle savaşan bu antioksidanlar, bağışıklık sistemini güçlendirir. Vitaminler, mineraller, protein, demir ve lifler içeren Brüksel lahanası büyüme hormonlarının çalışmasını tetikleyerek boyun uzamasına yardım eder.

Pazı

Vitaminler, karbonhidratlar ve lifler açısından zengin bir besin olan pazı, boy uzamasına yardımcı olan sebzelerden biridir.  Pazı, A vitamini, C vitamini ve K vitamini içerir. Kalsiyum, magnezyum, potasyum, manganez ve demir açısından da zengindir. Pazı, bağışıklık sistemini güçlendirir, kas ve kemik gelişimini destekleyerek boyun uzamasını sağlar.

Ravent Bitkisi (Rheum rhabarbarum)

Kuzukulağıgiller ailesinden, otsu ve çok yıllık bir bitki olan ravent bitkisinin kısa ve kalın dalları vardır. Dünyanın birçok ülkesinde pişirilerek ana yemek olarak tüketilmektedir. Çocuklarda ve ergenlerde boy uzatan en etkili bitkilerden biridir. Büyüme hormonlarını çalıştırarak boyun normalden daha fazla uzamasını sağlar. Bu bitki aynı zamanda şeker hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu