Faydalı BilgilerListeler

Borsa Açığa Satış Nedir? Nasıl Yapılır?

Borsadan para kazanmayı hedefleyen yatırımcıların tercih ettiği bir başka yöntem de açığa satış işlemidir. Açığa satıl ile ilgili detaylar yazımızda.

Borsadan para kazanmayı hedefleyen yatırımcıların tercih ettiği bir başka yöntem de açığa satış işlemidir. Menkul kıymet borsalarında bu terimle karşılaşabilirsiniz. Sahip olunmayan menkul kıymetlerin ödünç alınmak şartıyla satılması anlamına gelmektedir.  Bu hususta, nasıl yapıldığını bilmek ve dikkat edilmesi gereken noktalara hakim olmak gerekiyor.

Açığa Satış İşlemi Nedir?

Borsada açığa satış işlemi, birçok kişi tarafından riskli bulunur. Açığa satış, en temel anlamıyla, bir hisse senedinin ödünç alınması anlamına gelmektedir. Örnek vermek gerekirse, bir firmanın hisse senedinin değerinin, 1 aylık bir sürede 200 liradan 100 liraya düşeceğini tahmin ediyorsunuz. İşte tam da bu noktada, açığa satış işlemi ile birikiminizi kara dönüştürebilirsiniz.
Açığa satış yapmak, normal hisse alım satımlarından daha zor ve meşakkatlidir. Bu yüzden yatırımcıların çok az bir kısmı tercih etmektedir. Amerika’da  bu oran sadece %2’dir. Açığa satış oldukça riskli bir işlemdir. Al-sat mantığında işler yürütülür. Yatırımcıların, portföylerinde bulunmayan fakat düşme eğiliminde bulunan hisseleri satmasıyla olur.

Açığa Satış İşlemi Nedir?

Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Düşüşü öngörülen firmaların hisse senetlerine, yatırımcı, açığa satış işlemi yapabilir. Bu durumda, hisselerinde düşüş öngördüğünüz firmanın senetlerini, aracı kurumdan talep etmeniz gerekir. Talebiniz onaylanırsa, firma senetlerini o anki fiyatı üzerinden ödünç alırsınız. Bunun sonucunda aracı kurum bir hisse senedi ve komisyon ücreti alır yatırımcıdan. Ödün almış olduğunuz hisse senedinin satışlarını o anki fiyatı üzerinden gerçekleştirirsiniz.
Daha sonra, beklenilen süreçte aldığınız senedin fiyatının öngördüğünüz şekilde düştüğünü gördünüz. Bu durumda, aracı kuruma olan senet ve komisyon borcunu bu düşen fiyat üzerinden ödersiniz. Ödünç aldığınız yüksek fiyattan yaptığınız senet satışları ve bu aradaki fark size kar olarak kalır ve açığa satış işleminden olan kazancınızı temsil eder.

Açığa Satış İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Öncelikle, açığa satış işlemlerini başlatabilmeniz için aracı kurumunuzun “açığa satış işlemi yaptırabilir” belgesine sahip olması gerekmektedir. Ayrıca, bu işleme karar verdiğiniz an, açığa satış sözleşmesini imzalamanız lazım. Kurallar gereği, ödünç alacağınız firmanın bir çalışanı iseniz bu işlemi gerçekleştiremezsiniz.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu