EDİTÖR BAŞVURU
Gezi Rehberi

Bordoeaux’da Gezilecek Yerler ve Etkinlikler

Bordoeaux tatilinde gidilip gezilebilecek yerleri, bu yerlerde neler yapılabilir, Bordo gezisi etkinlikleri ve daha fazlasını Bordo gezi rehberi yazımızda bulacaksınız.

Bordoeaux’da gezip tozmak gerçekten gezginler için muhteşem deneyimler sunacaktır. Mimarisi ve insanların yaşam biçimi gezen kişileri hemen içine çekiyor. 18. Yüzyıldan kalma yapılar ve binaların arasında kaybolup şehri özümsemek isteyeceksiniz.

Şarap Turu

Şarap Turu

Bordo’yu ilk etapta ziyaret etmeye karar vermenizin sebebi muhtemelen şarap içindir. Bordo’nun hemen yakınında, tam günlük veya yarım günlük turlar ve girişimler yapabilirsiniz. Turunuzun süresine bağlı olarak, her birinde şarap örneklemek için iki ila dört şarap imalathanesine uğrayacaksınız. (En ucuz turlar 45 Eurodan başlar, ancak City Pass’ı kullanırsanız indirimler mevcuttur).

Rue Sainte-Catherine’i ziyaret edin

Rue Sainte-Catherine

Yürüyüşçüler ve alışveriş yapanlar için bu alışveriş caddesi yaklaşık 1,5km uzunluğundadır, bu nedenle bir alışveriş gezisi için mükemmel bir mekandır.

Müze Gezisi

Bordo’da çok sayıda ünlü müze bulunmaktadır. Bordo şarabının tarihini anlatan konuşan bir balmumu müzesi olan Vinorama veya şehrin şarapçılık tarihini sergileyen Bordo Şarapları Müzesi var.

Musee D’Art Contemporain

Musee D’Art Contemporain

Modern sanatlarla ilgilenen varsa kesinlikle bir ziyarete değer. Müze, Pazartesi günleri kapalıdır.  Cumartesi ya da Pazar günleri saat 4 te giderseniz bir rehberli tura katılabilirsiniz. Maliyet görmek istediğiniz koleksiyona bağlı olarak 4 Euro ile 6,5 Euro arasında değişmektedir.

Zafer Kemeri (Victory Arch)

Victory Arch

La Victoire’nın merkezinde, bu muhteşem Roma mimarisinden bir parçası duruyor. Kenti kurmalarına yardımcı olan Roma köklerinin harika bir örneğidir.

Jardin Botanique

Jardin Botanique

Şehir Merkezin kuzeyinde yer alan bu büyük park, kentin geniş halk bahçesi. Bir çok yürüyüş yolu, ördekleri izleyebilir veya sadece güzel bir günde oturup pikniğinizi yapabilirsiniz. Bahçedeki tüm çiçekler hakkında bilgi edinmek isteyenler için rehberli turlar var. Giriş ücretsizdir.

Eski Bordo’yu ziyaret edin

Avrupa’nın en büyük 18. yüzyıl mimari kentsel alanlarından birine ev sahipliği yapan muhteşem binaları eski şehrin UNESCO Dünya Mirası Listesine eklenmesine yol açmıştır. İki ünlü cazibe merkezi, 1780’de inşa edilen Grand Theatre ve ünlü Cathedrale Saint-Andre de Bordeaux’dur. Katedral görmek etkileyiciydi, ancak son restorasyonu eski Gotik cazibesini yitirmesine yol açtı.

Dune de Pyla’ya günübirlik bir gezi

Dune de Pyla

Bu kumul, Bordeaux’nun bir saat uzağında, Fransa’nın pek çok yerinde yaz mevsimini yaşamak için kullanılan bir tatil kasabası olan Pyla Sur Mer’de bulunur. Dune de Pyla, Avrupa’nın en büyük kumuludur ve Körfezin bir kıyısını aşındıran rüzgarların sonucu ve kumun diğer tarafa üflenmesi ile oluşmuştur.

Etrafta dolaşın

Bordo’da sanatın veya tarihi seyretmek isterseniz, yapmanız gereken tek şey şehrin sokaklarında dolaşmaktır. Vieux Bordo’daki birçok bina cazibesini ve karakterini zamanla korudu. Şehrin tarihi manzarasını arıyorsanız, Quartier Saint-Eloi’ye yürüyerek gidebilirsiniz. Victor Hugo Caddesi boyunca devam ederseniz, bir zamanlar şehre giriş olan büyük taş kemer Porte de Bourgogne’yi görebilirsiniz. Dolaşmak için ilginç bir başka yer ise Palace Royale’dir. 1755’te inşa edilen bu bina, Fransız klasik mimarisinin güzel bir örneğidir.

Les Quais

Buralar eskiden liman olarak kullanılmış, ancak ziyaretçilerin dolaşması için yenilenmiş. Manzara ve eşsiz köprüleri muhteşem manzarasına sahip olduğu için burada yürüyüş süper olur. Buralarda eski ahşap evler yıkılarak taş binalar yapılmış. Şehrin zenginleri buralara taşınmışlar. Notre Dame Kilisesi de bu bölgede.

La Victoire

Eskiden Eski Bordo’daki suburbia’nın merkezi olan bu yer şimdi şehrin en popüler bölgelerinden biri. Barlar ve kulüpler çok olduğu gibi burada birçok genç geceleri takılmaktadır.

Saint Emilion’da dolaşın

Bu köy kırmızı şarap üretimiyle güçlü bir bağlantıya sahiptir ve burada Roma dönemlerinden beri üzüm bağları bulunmaktadır. Organize bir şarap turunda değilseniz, bu köyü ziyaret ederseniz ve öğleden sonra sokaklarında yürümek çok güzel olabilir.

Daha fazlası için Gezi Rehberi kategorimizdeki içerikleri okuyabilirsiniz.

Originally posted 2021-11-19 09:57:25.

İlginiz Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu