Gezi RehberiListeler

Bolu Nasıl Bir Yer? Abant Gölüne Sahip Sakin Şehir

Bolu nasıl bir yer diye merak edenler için; Bolu, eski çağlardan beri pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış güzide şehirlerimizden birisi olarak önemli bir yere sahiptir. Gerek coğrafi yapısı gerekse jeopolitik konumu nedeniyle tarih boyunca büyük mücadelelere sahne olmuştur. Günümüzde ise ülkemizin en büyük iki şehri olan Ankara ve İstanbul’un tam ortasında olması vb. coğrafi özellikleri nedeniyle gözde bir şehrimizdir.

Bolu, genel itibarıyla bir sanayi ve öğrenci şehri olarak tanımlanabilir. Şehrin son zamanlarda yetiştirdiği hayırsever iş adamlarından İzzet Baysal ve ailesi, büyük yatırımlar ve yardımlar yaparak modern bir çehreye kavuşmasında büyük rol oynamışlardır. Bolu’ya gittiğinizde üniversiteden okullara, hastaneden köprülere, caddelerden camilere kadar pek çok hizmette İzzet Baysal ve ailesinin isimlerini görebilirsiniz.

bolu gezilecek yerler

Özellikle üniversite (Abant İzzet Baysal) ülkemizin önde gelen büyük üniversitelerinden birisi olup her yıl binlerce öğrenciyi mezun etmektedir. Üniversitesi eğitim kalitesi ve çalışmaları sayesinde yurt içi ve yurt dışında isim yaparak pek çok bilim insanının yetişmesine katkı sağlamaktadır. Uluslararası geçerliliği olan diploması ile öğrenciler mezun oldukları zaman yurt içi ve yurt dışında rahatlıkla iş bulabilme imkanına sahip olmaktadır. Diğer ülkelerle imzalanan protokoller ve işbirliği çalışmaları aracılığıyla üniversitelerle sürekli etkileşim halindedir. Öğrencilerinin yurtdışı eğitimlerini destekleyerek gerekli nizam ve intizamı göstermektedir. Üniversitenin merkez yerleşkesi Bolu merkezin hemen dışında olup Bolu Dağlarının eteklerinde denilebilir. Bu özelliği sayesine doğa ile iç içe adeta bir yeşillik cennetidir.

Üniversiteden sonra İstanbul istikametinde meşhur Bolu dağı yer almaktadır. Burada birbirinden meşhur mangal evleri bulunmaktadır. Muhteşem Bolu Dağı manzaralı eşsiz bir kahvaltı ve mangal keyfi için şiddetle öneririz. Üstelik civarda yer alan yaylalar ve dağ evleri ile kış turizmi açısından son derece idealdir. Kartalkaya başta olmak üzere birçok kayak merkezi ile kış turizmcilerinin vazgeçilmez yerlerinin başında gelmektedir. Bolu merkezde gezilecek görülecek birkaç yer dışında pek de bir şey bulunmamaktadır. Fakat şehir merkezine yakın yerlerde gezilip görülesi yerlerin çokça fazla olması bu eksikliği rahatlıkla kapatmaktadır.

Bolunun en meşhur turizm bölgesi şüphesiz Abant Gölü’dür. Doğa harikası bir yer olarak yılın her döneminde sayısız yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Ayrıca Abant Milli Park olarak çok sayıda hayvan için doğal yaşam alanı olmaktadır. Şehirde nüfus olarak öğrencilerin büyük bir ağırlığı vardır. Bu nedenle sosyal yaşam alanları, cafeler, restoranlar, çay bahçeleri ve alış veriş merkezleri ile şehir adeta modern bir görünüme kavuşmuştur.

bolu hakkında bilgiler

Yaz sıcaklarında deniz kenarında kavrulmak istemeyen tatilciler için en ideal tatil yerlerinin başında Bolu Dağ Evleri gelmektedir. Bu evler kış tatilcileri için de oldukça idealdir. Her haliyle yılın 4 mevsiminde de muhteşem doğa manzarası ve temiz havasıyla Bolu adeta bir turizm cennetidir.

Bolu’nun belli başlı ilçeleri gerek yurt içi gerekse yurt dışında ün salarak isimlerini duyurmayı başarmıştır. Örneğin Mudurnu ilçesi kümes hayvancılığıyla, Mengen ilçesi ise aşçılarıyla meşhurdur. Dünyanın en yetenekli aşçılarının yetiştiği yerlerin başında Mengen gelmektedir. Şehir, ilk kez gidenler için biraz tuhaf gelebilir. Özellikle Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerden gelenler için ilk başlarda sıkıcı olabilir. Fakat kısa bir süre içerisinde şehrin havasına adapte olunduğunda kolay kolay ayrılmak istemeyeceksiniz. Çünkü muhteşem doğası ve bol oksijeni ile kendinizi olduğundan daha iyi hissetmenizi sağlamaktadır. Üstelik yazımızın başında da belirttiğimiz gibi hem İstanbul’a hem de Başkent Ankara’ya yakın olması ve iki önemli şehrinizin ulaşım ağının tam ortalarında olması, şehrin önemini kat kat arttırıyor.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu