EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı BilgilerListeler

Boğmaca Tanısı, Belirtileri, Tedavisi ve Korunma Yolları

Boğmaca hastalığının genel tanısı

Boğmaca hastalığının genel tanısı

Boğmaca hastalığının genel tanısı sürekli aralıksız öksürmektir. Hastalık bulaşıcıdır ve tedavi edilmediği zamanda ölümcül olabilmektedir. Boğmaca hastalığı çocuklarda akciğere zarar verdiği içinde çok dikkat edilmesi gerekmektedir.Belirtileri sürekli olarak gözetilmeli ve erken müdahale edilmelidir. Özelliklede 1 yaşında düşük bebeklerin sürekli gözetilmesi ve hastalığa karşı korunması gerekmektedir. Çünkü boğmaca hastalığına yakalanan bebeklerde belirtileri teşhis etmek zordur ve hastalık hızlı bir şekilde etki etmektedir. Eğer kidikkat edilmez ise bebeğin hayatını kaybetmesine sebep olabilir.

Boğmaca hastalığının belirtileri

Boğmaca hastalığının belirtileri

Boğmaca hastalığının belirtileri kolaylıkla anlaşılabilir ancak farklı bir hastalığa yorumlanabilme olasılığı yüksektir. Bu yüzdende hertürlü olasılığı göz önünde bulundurup, boğmaca belirtilerinden herhangi birini fark ettiğiniz anda en azından doktor kontrolüne gidilmelidir. Boğmaca hastalığının belirtileri; nefessiz kalmanıza sebebiyet veren aralıksız kuru öksürük, hırıltılı nefes, öksürükten sonra belirli bir süre nefes alamamak, koyu renkli balgam, sık sık hapşırma, mide bulantısı, kusma ve vücudun belirli kesimlerinde morarmadır.

Boğmaca hastalığının tedavisi

Boğmaca hastalığının tedavisi

Boğmaca hastalığının tedavisi ise eritromisin, steroid veflorokinonlar kullanılmaktadır. Bebekler için ise özel doktor kontrolü veçeşitli ilaçlar ile tedavi uygulanmaktadır. Hastalık damlacık yoluyla bulaşabildiğinden, kişiye maske gibi koruyucu araçlar takılabilmektedir.Boğmaca hastalığından korunmak için ise çocuğunuza bebeklik döneminde boğmaca aşısı yaptırmalısınızdır.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu