Haberlerİş Hayatı

Bitki Öğütme Makinası Nedir?

Bitki Öğütme Makinası Nedir?

Bitki öğütme makinaları, hemen hemen tüm bitkilerin ve baharat çeşitlerinin öğütülmesini, ufalanmasını sağlamak amacıyla üretilen makinalardır. Bitki öğütme makinaları ile işlem yapılacak ürün istenirse ince tanecikler haline istenirse un kıvamında toz haline getirilebilmektedir. Bitki öğütücülerin işlem yapabildiği ürün yelpazesi oldukça geniştir. Hayvan yemleri, elenmiş toprak, tahıllar (mısır, arpa, buğday vb), baharatlar, kurutulmuş meyve, bitki kökleri gibi ürünler bu makinalar ile kolaylıkla öğütülebilmektedir.


Bitki Öğütücülerin Genel Özellikleri

Bitki öğütücü makina çeşitleri genel olarak üç bıçaklı kırma sisteminden oluşmaktadır. İlk bıçak ürünü aşağıya doğru iterken, ikinci bıçak kırma işlemeni gerçekleştirir ve üçüncü bıçak altta biriken ürünleri tekrar ikinci bıçağa doğru iterek kırma işleminin tam verimle yapılmasını sağlamaktadır. Bu sistem sayesinde öğütme işlemi çok kısa bir süre içerisinde yapılabilmektedir. Bitki öğütme makina modellerinin hepsi üç bıçaklı kırma sistemine sahiptir. Bu sayede bitki öğütme işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz. Bitki öğütücü makinaların kapak mandallarına bağlı olan yerde emniyet sivici bulunmaktadır. Bu emniyet siviciler sayesinde öğütücünün kapağı açıldığında, öğütücünün durması sağlanmaktadır. Böylelikle hem güvenlik sağlanırken hem de ürünlerin etrafa saçılması engellenmiş olunur.

Bitki öğütücü makinalarda dikkat edilmesi gereken noktalardan biri; kalın ve emniyetli kapak özelliğinin olmasıdır. Bu özellik bıçaklarda oluşabilecek hasar durumunda ya da bir hata söz konusu olduğunda maksimum güvenliği sağlayacak unsurlardandır. Bitki öğütme makinalarının üretici açısından en büyük avantajlarından biri ise zaman ayarlı makinaların olmasıdır. Bitki öğütücü makina modellerinin hepsinde zaman ayarlama özelliği bulunmaktadır. Zaman ayarı sayesinde ürünün öğütme zamanını kolaylıkla programlayabilirsiniz.


Bitki öğütücü makinalar 100gr, 1500gr, 2200gr, 3000gr ve benzeri farklı kapasiteye sahip özelliklerde üretilmektedir. Bitki öğütme makina modelleri içerisinde 100gr’lıktan, 3000gr’lığa kadar farklı kapasitelerde bitki öğütücüler bulunmaktadır. RBT-200 Bitki Öğütme Makinası, RBT-1250 Bitki Öğütme Makinası, RBT-2200 Bitki Öğütme Makinası bu modellerden bazılarıdır. Bitki öğütücülerde 500gr’lık ve üzeri modellerde, devrilir beşik sistemi bulunmaktadır. Bu sistem sayesinde ürünlerin öğütme işlemi sırasında ve çalkalanma işlemi sırasında ürünler daha hızlı öğütülebilmektedir. Boşaltım esnasında da oldukça kolaylık sağlayan bir sistemdir. 

Bitki öğütme makinalarının devir hızı ne kadar yüksek olursa öğütme işlemi o kadar hızlı ve kolay yapılabilmektedir. Bitki öğütücüleri emsallerinden ayıran temel özellikte bu makinalarının 28000 devir hızında olmasıdır. Dakikada 28000 devir dönen bıçak sistemi sayesinde tohum, taneli sert ürünler, granüller ve benzeri ürünler tam olarak öğütülebilmektedir. Yüksek devirli bitki öğütücü makinalar sayesinde zerdeçal, zencefil, çubuk tarçın, tuz ve benzeri ürünler kolaylıkla öğütülebilmektedir. Bitki öğütücü makinalar tarım sektöründe, gıda sektöründe, laboratuarlarda ve benzeri alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu