Haberler

Bitcoin Üzerinden Kara Para Aklayan Rus Yakalandı

Takip edilemeyen bir para birimi olması nedeniyle bir çok karanlık işte alışveriş aracı olarak kullanıldığı düşünülen Bitcoin şimdide karşımıza kara para aklama yöntemi olarak çıktı. Bazı kesimler tarafından belirli bir süre sonra fiziksel paraların sonunu getireceğine inanılan Bitcoin şimdilerde ise yapılan soygunlar ve kullanım alanları ile gündeme gelmeye devam ediyor.

Rus vatandaşı olan Alexander Vinnik‘i tutuklayan Yunan yetkililer yaptıkları açıklamada, Abd tarafından da aranan bu kişinin Bitcoin üzerinden kara para aklamasından şüphelenildiği için tutuklandığını belirttiler. Araştırmalar sonucunda Vinnik yaklaşık olarak 4 milyar dolar düzeyinde kara parayı bu yolla akladığı aktarılırken başka bir bilgi verilmedi. Ayrıca Bitcoin güvenlik şirketi olan Wizsec bunun Vinnik ilk vukatı olmadığını açıkladı.

İlgili Makaleler

Wizsec firması tutuklamanın ardından paylaştığı raporlarda 2014 yılında gerçekleştirilen Mt. Gox soygununda da Vinnik’in parmağının olabileceğini belirtti. Bu soygun sırasında Mt. Gox’tan 2014 yılında yaklaşık 500.000$ değerinde 750.000 bitcoin kaybolmuş ve bu olayla ilgili firmanın CEO’su Mark Karpeles  2015 yılında tutuklanmıştı.

İlginiz Çekebilir
pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu