Faydalı BilgilerSağlık

Beyne İyi Gelen 4 Gıda

Araç anahtarı, cüzdan veya belki de başka senaryolarda nerede olduğumuzu unuttuğumuz anlar yaşarız. Bir şeyler yapmak için bir oda girer ve oraya vardığımızda ne yapmaya geldiğimizi unuturuz. Hafıza kaybı, her yaştaki bireyler arasında gerçekleşen bir gerçekliktir. Bunu inkâr etmek yerine, mantıklı şey yeterli önleyici tedbirleri almak olacaktır. Bu tebbirlerden biri de beyninize iyi gelen besinleri tüketmek. Bu yazımızda Beyine İyi Gelen 4 gıda ve faydalarını sizler için hazırladık

1. Yeşil Sebzeler

Yeşil Sebzeler

Cıvık lahana, ıspanak ve yeşil yapraklı sebzeler, Vitamin K bakımından son derece zengin. Araştırmaya göre, yapraklı yeşil sebzelerin günlük tüketiminin beyni güçlendirdiğini ve bilişsel düşüş riskini azalttığını ortaya koyuyor. Beyni güçlendiren ve bilişsel yeteneklerini geliştiren K vitamini ile doludurlar. Yeni yapılan bir araştırma, her gün 2 porsiyon yeşil sebze yemeye meyilli olan kişilerin, yeşil sebzeleri yemeyen bir kişiden 11 yaş küçük birinin daha güçlü bilişsel özelliklerine sahip olduğunu ortaya koymuştur.

2. Yağlı Balık

Yağlı Balık

Yağlı balık, beynin zenginleştirilmesi ve beslenmesi için son derece önemlidir. Niye yağ? Çünkü yağlı balık, beyni keskinleştiren iki hayati besin maddesi ile doludur. Bunlar, D vitamini ve Omega-3 yağlarından başka hiçbir şey değildir. Araştırma, Somon, Halibut ve Ton balığı gibi balık tüketenlerin en az haftada üç kez Alzheimer hastalığına yakalanma riskini% 40 azalttığını ortaya koyuyor.

Omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA bakımından zengindir, iki element günümüzde beyindeki yoğun konsantrasyonda bulunur ve beynin düzenli işleyişi ile bilişsel yeteneklerini yerine getirmesi için son derece önemlidir. Benzer şekilde, D vitamini de beyni çeşitli hastalıkların saldırısına karşı korur ve yağlı balık aslında bu gerekli besin maddesini elde etmek için en iyi kaynaktır. Araştırmalar, bir adet 110 gramlık somon parçasının 600 IU D vitamini ile doldurulduğunu ortaya koyuyor; bu miktar, beyninizi güçlendirmek ve zihninizi keskinleştirmek için yeterli yüksek dozdur.

3. Sızma Zeytinyağı

Sızma Zeytinyağı

Eski Yunan dönemlerinde yüzlerce yıldan beri Zeytinyağı sağlık, yaşam tarzı ve tıbbi faydalar için popülerdir. Araştırmalara göre, yaşlanmayı önleyen, yavaşlatan ve hafızayı keskinleştiren son derece güçlü antioksidanlar olan polifenollerin en zengin kaynağı olduğunu kanıtladı.

Araştırmalar, sızma zeytinyağının, Alzheimer hastalığına yakalanan hastalar için çok büyük fayda sağladığını ortaya koyuyor; çünkü hafızada ve öğrenmede bir iyileşme sağlıyor. Araştırmacılar ayrıca, zeytinyağının, doymuş yağlar için çok daha sağlıklı bir alternatif olan çoklu doymamış ve tekli doymamış yağlarla doldurulduğunu ve Alzheimer hastalığının gelişme riskini azalttığını ortaya koyuyor.

4. Yaban Mersini

Yaban Mersini

Yaban mersini, antioksidan açısından zengindir, özellikle de beynin büyümesi ve sağlığı için çok besleyici antosiyanin bakımından zengin olan son derece güçlü süper ürünlerdir. Araştırmalar, antosiyaninlerin kan-beyin bariyerlerine nüfuz edebildiklerini ve bunun beyin hücrelerini güçlendirip oksidasyona karşı koruyacaklarını ve beyin nöronları arasındaki iletişimi güçlendirdiğini ortaya koyuyor.

Son zamanlarda yayınlanan bir diğer araştırmada, 70 yaşın üstündeki yaklaşık 16.000 kadının günlük diyetleri incelendi. Sonuçlar, 2 porsiyon daha fazla çilek veya yaban mersini tüketme alışkanlığına sahip kadınların beyinlerinin daha keskin bir işlev gördüğünü ortaya koydu.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu