ListelerSağlık

Beyin Dalgalarını Dengeleyerek Migreni Tedavi Etmek Mümkün Mü?

Araştırmalar gösteriyor ki insanların beyin aktivitelerini dengelemek için, kan basıncı daha düşük seviyelere indirilebilir ve migren semptomları azaltılabilir.

Araştırmalar gösteriyor ki insanların beyin aktivitelerini dengelemek için, kan basıncı daha düşük seviyelere indirilebilir ve migren semptomları azaltılabilir.

Tedavi için, hastaların kafataslarına beyinin elektriksel aktivitesini ve beyin dalgalarını ölçen sensör yerleştiriliyor. Sensörler beyinin sağ ve sol tarafları arasında bir dengesizlik olup olmadığını anlamak için kullanılıyor.

Uzmanlara göre: “Bu tür dengesizlikler otonom sinir sisteminin uygunsuz düzenini gösteriyor olabilir. Bu sistem nefes alma ve kalp atışı gibi bilinçsiz vücut fonksiyonlarını kontrol etmekten sorumlu sistemdir.”.

Bir bilgisayar daha sonra dominant (veya daha önemli) beyin fonksiyonlarını tanımlar ve bir yazılım programı bu frekansları gerçek zamanda geriye döndüren işitsel tonlara çevirir. Hastalar bu sesleri kulaklıklar ile dinler.

Araştırmacılar bu sesleri beyin aktivitelerinin bir yansıması olarak görüyor. Beyinde ne olup bittiğini anlatan sesleri, beynin tanımlayabildiğini söylüyor. Kuzey Kaliforniya’da Wake Forest Tıp Fakültesinde Hipertansiyon ve Damar Bilimi Araştırma Merkezinde öğretim üyesi  Hossam Shaltout “Bir hasta bu tonları duyduğunda, beyindeki migren yapısında iyiye eğilimli gelişmeler sağlanıyor.”.

Migren Tedavisi

Daha az kapsamlı bir çalışmada araştırmacılar yüksek tansiyon hastası olan 10 erkek ve 10 bayan üzerinde HIRREM‘i test etti. Ortalama yüksek tansiyonları 152’den 136 mm Hg’ye düşene kadar 10 yıl boyunca 18 HIRREM seansına maruz kaldılar ve ortalama büyük tansiyonları 97’den 81’e düştü.

Shaoltout  “Adayların kalp atış hızı çeşitliliği (kalp atışları arasındaki aralıktaki varyasyonların ölçümü) ortalama 43 mili saniyeden 57 mili saniyeye yükseldi. Bu iyi bir sonuç, çünkü  bu demek oluyor ki  vücut kalp atış hızını kalp basıncına göre değiştirme esnekliğine sahip.”.

Bir başka çalışmada 52 yetişkin migren hastası 9 gün boyunca 16 seanslık HIRREM’e maruz kaldı. Çalışmanın sonunda tüm adaylar baş ağrısı semptomlarında gelişmeler kaydetti.

Araştırmacılar, bu sonuçların geçici ve araştırmaların küçük çaplı olduğunu ifade etmekte. Araştırmayı doğrulamak için ve hangi terapinin işe yaradığına karar vermek için daha fazla sonuca ihtiyaç olduğunu söylemişlerdir.

Ohio Üniversitesi Wexner Tıp Merkezinde Sinir Hastalıkları ve Baş Ağrısı Uzmanı Dr. Kevin Weber: “Hiç bir çalışmanın bir kontrol grubu ya da yalancı ilaç alan bir grup veya “sahte” tedavi içermediğini söyledi. Kontrol grubunun eğilimi önemli, fakat sonuçların yalancı ilaç etkisinden olması muhtemel” dedi.

Yalancı ilaç etkisi, insanların herhangi bir tedavinin fizyolojik etkisinden ziyade tedavinin işe yarayacağına olan inancından kaynaklandığı söylenmektedir.

Weber, “Sanırım bu umut verici bir teknoloji” dedi. Yine de yalancı ilaç etkisine karşılık bunun gerçekten işe yarayıp yaramadığını ölçmek için daha çok araştırmaya ihtiyaç var.” dedi.

2013 yılında aynı araştırmacı grubu daha küçük ölçekte bir kontrol grubunu içeren bir migren araştırması yaptı. 2013 yılında sunulan bu çalışmada Boston’daki Uluslararası Baş ağrısı Kongresinde 16 kişi HIRREM tedavisi, 14 kişi yalancı ilaç tedavisi aldı. Yalancı ilaç tedavisi alan katılımcılar beyin dalgalarını gösteren tonların aksine nadiren üretilmiş müzikleri duydular.

Araştırmacılar, çalışmanın tedaviler sonrası her iki grupta da baş ağrısı deneyimi yaşama ihtimalinin aynı olduğunu gösterdiğini söylediler.

Weber “Migrenlerin beynin elektrik seviyesindeki anormallikten kaynaklandığı düşünülüyor. Böylece HIRREM gibi beynin elektrik aktivitesini değiştiren bir tedavinin migrenleri etkilemesi olası.” dedi.

“Beyin ve sinir sistemi kan basıncını ayarlamada önemli bir role sahip bu yüzden HIRREM’in kan basıncını da etkilemesi muhtemel” dedi.

Araştırmacılar kan basıncı çalışmasında yer alan hastalarının deneyimlerinin  uykusuzluk ve anksiyete semptomlarını azalttığını ve bu deneyimin kan basıncı üzerinde etkisinin de olabileceğini belirtti.

Bu sene Orlando’daHipertansiyon Bilim Toplantıları Amerika Kalp Konseyinde bu  çalışmalar sunulacak. HIRREM teknolojisi  Scottsdale Arizona’da yer alan Beyin Durum Teknolojileri şirketinin bir ürünüdür.   Araştırmacılar Wake Forest Tıp Okulunda 2011 yılından beri sanayi harici kaynaklardan aldıkları fonlarla HIRREM’i geliştiriyorlar.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu