Doğa - ÇevreListeler

Bermuda Şeytan Üçgeni’nin Gizemi ve Sırları

Bermuda Şeytan Üçgeni Nerede?

Bermuda Şeytan Üçgeni Nerede?

Bermuda Şeytan Üçgeni’nin tam alanı net olarak belli değildir fakat Bermuda Adaları, Florida ve Porto Riko üçgenin arasında yer alan bölge olarak kabul edilir.

Bermuda Şeytan Üçgeni Nedir?

Bermuda Şeytan Üçgeni Nedir?

Bermuda Şeytan Üçgeni, Atlantik okyanusundan ilerleyen bir çok gemi ve uçağın ilginç kazalar geçirmesi ve kaybolması gibi olayların yaşandığı esrarengiz bir bölgedir.  Bir çok bilim adamı belkide yüzlerce yıldır bu alanda araştırmalar yapıyorlardı, varılan son noktada ise okyanusun bu bölgesinde yer alan okyanus akıntıları sebebiyle oluşan doğalgaz kaynaklarının bulunduğu tespit edilmiştir. 

Bu esrarengiz bölgede görev yapan sahil koruma örgünün bölge müdürlüğü arşivlerindeki Bermuda Şeytan Üçgeni tarifinde ise “Bermuda üçgeni veya diğer adıyla şeytan üçgeni olarak adlandırılan bölgenin tamamen hayal ürünü olduğunu, bu yerin Atlantik’te ve ABD’nin güneydoğu kıyılarında sebebi açıklanamayan gemi kazalarının, kayıp uçak, tekne ve gemilerin sayının çok yüksek oranda olduğu bir alandır. Bir üçgen olarak tanımlayabileceğimiz bu bölge Porto Rico, Miami ve Bermuda arasında yer almaktadır.

Çok uzun zamanlardır hiç bir bilim adamı veya gezginin net bir açıklama getiremediği yaşanan esrarengiz olaylar, aralarında bilim insanlarının da yer aldığı pek çok kişi tarafından “doğa üstü güçler yüzünden” kabul edildi. 

Bazıları ise efsanevi kayıp kıta olan Atlantis‘in orada yer aldığı düşünüldüğünden, Kayıp Kıta’nın hiç anlaşılamamış teknolojik ve manyetik manyetik aygıtlarından birisinin bu alanda yer aldığı, bu manyetik alan sebebiyle veya bölgenin bir çok kere uzaylılar tarafından ziyaret edildiğini ve uzaylıların araçlarının yarattığı manyetik alanın etkisi yüzünden bu esrarengiz olayların yaşandığı anlatılmaktadır.

Kristof Kolomb ve Bermuda Şeytan Üçgeni

Kristof Kolomb ve Bermuda Şeytan Üçgeni

Dünyanın en ünlü kaşiflerinden birisi olan Kristof Kolomb bu bölgeden defalarca geçmiş ve onun tuttuğu keşif günlüklerinde bu alandan geçerken gök yüzünde uçan tanımlanamayan cisimleri gördüğü yer almıştı.

Yazılan çizilen bütün bu efsanelere rağmen Bermuda Şeytan Üçgeni’nin sırrı çözüldü.

Bermuda şeytan üçgeni sırrı çözüldü

Bermuda şeytan üçgeni sırrı çözüldü

Bu bölge ile ilgili yapılan son araştırmalar sonuçlandı ve ortaya çıkan sonuçta aslında yaşanan olayların şeytan işi, doğa üstü güçlerle alakası olmadığı sadece doğal gaz kaynaklı olduğu anlaşıldı.

Yerin altında yer alan doğal gazların, bazen  kara yüzeyinden değil de deniz ve okyanusların tabanından da çıktığı bilinmektedir.  Deniz altındaki tabakanın da üzeri kaplanmış bir kara parçası olduğu için bu bölgede doğal çıkışı olmaktadır, yalnız karadakinin aksine okyanusların tabanından çıkan doğal gazlar, bulundukları alanın hem çok yüksek basınçta olması hemde ısının çok düşük olması sebebiyle “Hidrat” isimli tebeşir kıvamında beyaz katı hal alırlar. 

Araştırmalar için Okyanusun çok derinliklerine dalan robotlar ile alınan görüntülerde tabanın karbeyaz bir görüntüsü ile ve batan gemilerle karşılaşılmıştır.

Bermuda Şeytan Üçgeninde Gemiler Neden Batar?

Bermuda Şeytan Üçgeninde Gemiler Neden Batar?

Üçgen bölgesinin Gulf Stream diye adlandırılan sıcak su akıntısının da geçtiği yer olarak tanımlanır, sıcak su akıntısının etkisiyle Hidrat (tebeşir gazlar) erimeye başlar ve sudan daha hafif hale geldiklerinden dolayıda hızla okyanusun yüzeyine doğru çıkarlar.  

Gazın yükselmesi sırasında o bölgedeki suyun yoğunluğu çok daha azalır ve o sırada oradan geçen bir gemi veya tekne varsa  suyun taşıma kuvveti azaldığından dolayı devasa gemiler hızla okyanusun kilometrelerde derinlerine batarlar.

Okyanustan çıkan gazın su içerisinde yükselmesi tamamlanınca okyanus suyu eski haline geri döner ve olay yerinde hiç bir şey olmamış gibi bir görüntü oluşur.

Bermuda Şeytan Üçgeninde Uçaklar Neden Düşer?

Bermuda Şeytan Üçgeninde Uçaklar Neden Düşer?

Uçakların düşme sebebi de aslında tam yukarıda belirttiğimiz sebeple aynıdır. Okyanus düzeyine ulaşan gazlar buradan sonra havadan da hafif olduğundan dolayı hızla yukarı yükselmeye devam eder.  Bu seferde havadaki yoğunluk hızla azalır, o sırada bu alandan geçen bir uçakların motorları durur ve hemen irtifa kaybetmeye başlar.

Jet motorlarının arıza verme sebebi motorda benzinin yanması için gerekli oksijen miktarının sağlanamamasından dolayı  motor çalışmaz. Pervaneli motorlarda ise durum biraz daha farklı, uçağın havada durması için gerekli olan kaldırma kuvveti azaldığından dolayı uçak hızla yere doğru inmeye başlıyor.

Bermuda Şeytan Üçgeni / Gizemi ÇÖZÜLDÜ

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu