İlginç BilgilerListeler

Belkide İlk kez Duyacağınız Birbirinden İlginç Bilgiler

1. Dünyada En Çok Satan Telefon

Dünyada En Çok Satan Telefon

Zannedildiğinin aksine dünyada en fazla satış yapan telefon markası İphone değil, Nokia markasının çıkarmış olduğu Nokia 1100’dır. Tam 250 milyon satan 1100, dünyanın en çok satan telefon marka ve modeli olarak bilinmektedir.

İlgili Makaleler

2. Türkiye’deki İlk Barış İsmi

Türkiye'deki İlk Barış İsmi

Birbirinden ilginç bilgiler listemizde yer alan ünlü sanatçı Barış Manço’nun isim hikayesi, oldukça ilginç. Türkiye’de Barış ismini alan ilk kişi, çocukların sevilen sanatçısı ağabeyleri Barış Manço’dur.

3. Yıldız Kayması

Yıldız Kayması

Yıldız kayması olarak bilinen olay, aslında atmosfere girerek yanan küçük boyuttaki göktaşlarıdır.

4. Gallium’un Erime Noktası

Gallium’un Erime Noktası

Metaller arasında yer alan Gallium metalinin erime noktası, elinizin sıcaklığından daha düşüktür. Bu nedenle bu metali elinize aldığınızda, Gallium avucunuzda erimeye başlar.

5. Soğuk ve Fırtına Habercisi Kuşlar

Soğuk ve Fırtına Habercisi Kuşlar

Özellikle sürü halinde uçan kuşların uçuş yüksekliğini azaltmaları, şiddetli fırtınaların ya da soğukların bölgenize gelmeye başladığının habercisidir.

6. Fedakar Devlet Başkanı

Fedakar Devlet Başkanı

Uruguay’ın Devlet Başkanı olan Jose Mujica, aldığı maaşın %10’unu kendisine ayırarak %90’ını ise hayır kurumlarına bağışlamaktadır. Devlet başkanının 1250 Dolar ile geçindiği bilinmektedir. Bu nedenle, başkanlık yaptığı Uruguay’da orta halli kişilerden daha düşük kalitede bir yaşam sürmektedir.

7. Kanalizasyon Kapaklarının Daire Şeklinde Olma Sebebi

Kanalizasyon Kapaklarının Daire Şeklinde Olma Sebebi

Kanalizasyon kapaklarının daire şeklinde olmalarının sebebi, kapakların yan dönmesi halinde kanalizasyonun içine düşmelerini engellemek içindir. 

8. Cep Telefonuyla Konuşurken

Cep Telefonuyla Konuşurken

Eğer cep telefonu ile konuşurken aynı zamanda yürüyorsanız, yanınızdan birisi geçtiğinde yere bakma gereği hisseder ve genellikle bakarsınız.

9. Hapşırırken Kalbimiz Durur

Hapşırırken Kalbimiz Durur

İnsanların hapşırırken birbirlerine “Çok yaşa” demelerinin nedeni, hapşırma esnasında 1 mili saniye kadar kısa bir süreliğine de olsa kalbin durmasıdır.

10. Çakmak Daha Önce Bulunmuştur

Çakmak Daha Önce Bulunmuştur

Birbirinden ilginç bilgiler arasında, çakmağın bulunuşu da dikkat çekenler arasındadır. Bilinenin aksine, çakmak kibritten daha önce bulunmuştur.

11. Fotokopi Makinelerinin Bozulma Nedenlerinden Biri

Fotokopi Makinelerinin Bozulma Nedenlerinden Biri

Dünyada fotokopi makinelerinin bozulma nedenleri ve oranları arasında, %23’lük bir oranla insanların popolarının görüntülerini alması yatmaktadır.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu