YaşamYaşam - insan

Bebekli Bir Aile Olmak

Bir sen, bir ben, bir de bebek mi dediniz?

Her şey aslında Dünya’ya bir bebek getirmeye karar vermenizle başlıyor. İyi – kötü çalkantılı bir hamilelik sürecinin ardından bebeğinizi kucağınıza alıyorsunuz. Sezaryen ile olduysa muhtemelen ilk 2 gün hastaneden çıkamıyor, normal doğumsa aynı gün evinize gidebiliyorsunuz.

Hastanede iken zaten daha kendinizle uğraşırken pekte bebeğinizle uğraşacak halde olmuyorsunuz emzirmek dışında. Hastaneden çıkıpta evinize geldiğinizde minik bebeğinizle başbaşa kalıyor ve artık onunla bir ömür geçirme fikrini iyice sindiriyorsunuz. İlk günler bebeğiniz fazlasıyla uyuyor, neredeyse günün 22 saatini uyuyarak geçiriyor diyebilirim. Yine günün 10 saati ağlıyor ve geriye kalan tüm zamanlarda da meme emiyor :)

Gece uykularınızın bölünmesine alışsanız iyi edersiniz çünkü neredeyse her saat başı ağlayarak karnının acıktığını size duyuruyor. Sabahları işe gitmek zorunda olan bir babaysanız en azından arada sırada farklı bir odada yatmanızı tavsiye ederim. Geceleri sizi birbirinizden ayırdığı gibi gündüzleri de anne babayı rahat bırakma gibi bir düşünceleri olmuyor bebeklerin :) Olur olmaz zamanlarda ağlamaları mutlaka başınıza gelecektir. Önce onun karnını doyurmalısınız mesela yemeğe oturmadan önce.. Yoksa yemek yediğinizi anlamak bir yana yemek yiyemezsiniz.. Ya da kucağınızda yemeye çalışırsınız.

Bebekli Bir Aile Olmak

Günler geçtikçe tabiki büyüyor bebeğiniz, artık emeklemeye, yürümeye ve hatta bir zaman sonra koltukların tepelerinde gezinmeye başlıyor. :) Yeri geliyor düşüyor, yeri geliyor hastalanıyor.. Ve siz vakitli vakitsiz gittiğiniz hastanedeki doktor ve hemşirelerle ahbap olmuş oluyorsunuz artık.

Gezmeye gitmeleriniz bir nevi taşınma merasimine dönüşebilir. Bebeğin çantası, puseti, bebek arabası derken bir kamyon eşya ile gezmeye alışmalısınız. Bebekle birlikte çok fazla sosyalleşemeseniz de en azından aile, eş dost, akraba ziyaretlerine gidebilirsiniz.

Bebekli Bir Aile Olmak

Her ne olursa olsun tüm bunlara değdiğine emin olun. Anne-baba olmak ve bir evlat sahibi olmak kadar güzel bir şey daha olabileceğini düşünmüyorum bu Dünya’da..

Bebeğinizle birlikte nice mutlu huzurlu sağlıklı yıllarınız olsun.. Torunlarınızı görmeniz dileğimle..

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu